Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Nyugaton a jóléti államokban...

Nyugaton a jóléti államokban miből tartják fenn az orvosok és az egyetemi dolgozók magas fizetését?

Figyelt kérdés

USA-ban megértem hogy sz@rrá keresik magukat, mivel egészségügyi ellátás illetve egyetemre járás is pénzbe kerül.


Magyarországon viszont az állam pénzeli mindkettőt (illetve a külföldi hallgatók, akik fizetnek tandíjat).


Pl. Skandináv országokban, német nyelvterületen, vagy UK-ban hogy működik a rendszer?


2015. okt. 29. 20:53
 1/9 anonim ***** válasza:
90%

Úgy működik, hogy ezeknek az országoknak alapvetően nagyobb a termelékenységük (GDP), mint Magyarországnak, ráadásul ott nem lopják úgy szét az államot, mint nálunk.


Ennyi.

2015. okt. 29. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ugyan azért, mert a jóléti államokban egy egyszerű munkás is 5ször annyit keres és ebből kifolyólag 5ször annyit is adózik. Ez gazdaságpolitika, hogy miért van ez így, nyilván nem azért vettek be minket, volt kommunista fejletlen országokat az EU-ba mert szolidáris jó fejek, hanem mert olcsó munkaerő és plusz piac vagyunk a nyugati gyárak számára.
2015. okt. 29. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Második.

Nem vagyok közgazdász, de ha arányaiban nagyobb csak minden, akkor az infláció miatt nem ugyanott tartunk?

2015. okt. 29. 21:24
 4/9 anonim ***** válasza:

relative az USAban sem magas az egyetemi dolgozók fizetése


egy menő szakterületen dolgozó prof, az iparban az egyeteminek kb.a 2xsét is megkeresheti


de akár többet is.

2015. okt. 29. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Azért ez viszonylagos ám! Nyugaton egy ottani orvos vagy egyetemi oktató épp úgy nem keresi hülyére magát, ahogy nálunk sem. Épp azért van ilyen hatalmas igény például egészségügyben a keleti munkaerőre Németországban, hollandiában, briteknál stb. mert a rossz fizetések miatt kevesen mennek el mentőzni vagy betegápolónak az állami kórházakba. 1500 euró nettó havonta egy szakápolónak csak a magyar 300-400 eurós nettó bérhez képest tűnik álomfizunak, kint ez jóformán "trógerbérnek" számít.


Az angol állami egészségügy például közel olyan rossz állapotban van mint a magyar pont a munkaerőhiány miatt, ők aztán tényleg kénytelenek minden szakképzett embert felvenni, akkor is, ha alig makog angolul.

2015. okt. 29. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Relativ hogy mi a magas, szerintem annyira nem magas, az apolonok meg hasonlok peldaul kifejezetten szarul keresnek az itteni arszinvonalhoz kepest. Nyilvan egy foorvos vagy egy jobb beosztasban levo orvos mar jol keres, de vannak toluk pl. jobban fizetett mernokok, informatikusokrol ne is beszeljunk.


Akik igazan jol keresnek azok a szakorvosok akiknek maganpraxisa van, de egy ilyen praxis kiepitese meg tobb millio euro, hitelre megy es nyugik a torlesztest.


A fizetesek pedig azert magasabbak mint mas teruleten: az adott orszag dolgozoi atlagosan sokkal magasabb erteket allitanak elo, es ebbol sokkal tobbet tudnak kolteni jarulekokra es egeszsegugyi szolgaltatasokra. Nezd meg hogy egy nemet atlagberbol mennyi TB jarulekot fizetnek, es egy magyarbol mennyit. Egyszeruen tobb a penz az egeszsegugyben.

2015. okt. 30. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Pl. abbol hogy az orszag lakoi nem csaljak el meg lopjak el az adot, hanem befizetik a nem ritkan 40 % os jovedelemadot es minden mast is ami kotelezo. ezert mukodik rendesen az orszag.
2015. okt. 30. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Az egyetemi dolgozók nyugaton sem keresnek sokat, csak esetleg a magas pozícióban lévő híres professzorok, akik sokat publikálnak, előadásokat tartanak stb, tehát viszik az egyetem hírét, ezért megéri sokat fizetni nekik. A többiek fizetése nagyjából megegyezik egy hivatalban dolgozóéval, ami jóval a magánszféra bérei alatt van. Ahol az orvosokat megfizetik, ott nem olyan alacsony jövedelemadó van, mint Magyarországon, fejlettebb az ország gazdasága, egészségügyi rendszere, van honnan pumpálni a pénzt az egészségügybe, de van ahol, nem is kell, mert biztosítási alapú fizetős egészségügy van.
2015. okt. 30. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A két dolog különbözik:


Az egyetemi oktatók tényleg nagyon magas fizetését (pl. Svédországban egy tanársegéd kb. 6-szor annyit keres, mint nálunk egy docens és az élethez csak 2-szer annyi kell), az adóbevételekből finanszírozzák.


Az orvosok szintén magas fizetése viszont részben egészségbiztosítási alapokból, részben közvetlenül maguktól a betegektől származik, némi állami hozzájárulással.

2015. okt. 31. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!