Miért van az, hogy a nálunk nagyobb jólétben élő államokban a vállalkozók magas fizetéseket adnak a dolgozóiknak?
Kereslet kínálat törvénye.
Keress rá. A vállalkozó mindenért annyit fizet, amennyit megér.
Az egy másik kérdés, mi kelet-európaiak miért maradunk meg a posványban, és nem csatlakozunk valóban Európa és a világ átlagához, de ez hosszabb kifejtést igényelne, és rengeteg agyhalott magyart válaszra ösztönözne.
"Hogy megerősítsék a hitet hogy a nyugat a járható út és az egyetlen helyes irány."
Nem hiszem, hogy ezért megérné egy sima vállalkozónak magas bért fizetni az alkalmazottainak. Ennyi erővel nálunk is magasabbak lennének a bérek, mert a magyar vállalkozók meg akarnák mutatni a világnak, hogy a magyar modell az egyetlen járható út.
"A kínában gyártó nyugati cégek miért kilátszó bordájú kisgyerekekkel dolgoztatnak? Miért nem adnak nekik rendes fizetést? Hogy hogy mindenki kínában gyártat mindent?"
Erre nagyon egyszerű a válasz. Mert olcsó, tehát megéri.
De hol éri az meg, hogy tőlünk nyugatabbra 2000 eurót adnak egy hónapban az alkalmazottnak és nem mondjuk 1200-at vagy 1000-et?
Vagy miért van az, hogy a magyar ember itthon keres 80 ezer forintot, mert állítólag nem akar dolgozni és nem is dolgozik annyit, mint a nyugati társai ugyanabban a munkakörben, de amikor elmegy az Egyesült királyságba vagy Ausztriába, akkor hirtelen elkezd ő is 6-szor jobban dolgozni, mint Magyarországon tette, hiszen 6-szor annyit keres, mint itthon?
Válasszuk ketté.
A külföldi monopóliumok magyarországi gyáraikban azért fizetnek keveset, mert csak így éri meg. Pont azért jöttek ide, mert itt ennyi az átlagkereset, nyugati bérekkel a munka veszteséges lenne. Ha majd itt is sok lesz a bér, tovább is fognak állni.
Magyarországon azért kicsik a bérek, mert rossz a hatékonyság. Elég pontosan ki lehet számolni, hogy - mindent, még a törvényalkotást is beleszámítva - egy adott munkakultúrában mennyibe kerül egy termék előállítása. Aztán a terméket értékesítik, ez az ára. A költség alapvetően három tényezőn múlik: anyagköltség, bérköltség (járulékokkal), infrastruktúra ára. Nálunk egy vállalkozó az előállított terméket csak úgy tudja (nem nagy) haszonnal értékesíteni, ha alacsony bért fizet. Különben veszteséges, és becsukhatja a boltot. Az előállítás költsége egyrészt a bérre rakódó irreálisan magas költségek miatt van (rossz törvények), másrészt a gyenge infrastruktúra (minden feltétel biztosítása drágább, mint másutt) miatt (ez is végső soron a törvények miatt van), harmadrészt a gyenge képzettsége miatt (rossz iskolarendszer, ezért nem tanulja meg a vállalkozás minden fortélyát, így rosszabbul szervezi azt).
Ezt szokták röviden rossz gazdasági szerkezetnek hívni. A pazarló, lenyúló állam csak úgy tudja tékozlásait finanszírozni, hogy a bérekre (is) magas adókat rak, a munkanélküliség elkerülésére (ami miatt elbukhat) behozza a multikat, akik kedvezményesen (versenyelőny) tevékenykedhetnek. Ez fontos, mert ők nagy tőkeerejükkel egyszerre sok embert foglalkoztatnak, míg a magyar vállalkozó keveset. A kedvezményesség egyfelől adókedvezmény, másfelől olyan törvények, amelyek miatt ők olcsóbban termelnek. A forgalmazás, szállítás, értékesítés bizonytalan, mert az állam folyamatosan beleavatkozik (kell neki a pénz), ezáltal a magyar vállalkozó bizonytalanul teljesít, nem tartja a határidőt (alacsonyabb ár a következmény) és az mind drágító tényező. A multi ezért zárt rendszert alkot, maga forgalmaz, maga szállít, maga értékesít és külföldön, így nem érvényesül nála a magyar zűrzavar. Megteheti, van rá tőkéje, a magyarnak nincs.
Mindent összevetve, röviden szólva, a rossz gazdasági környezet rossz hatékonyságot eredményez, ezért a magyar vállalkozó a világpiaci árat csak alacsony bérrel képes megvalósítani. Egyenként ezt a problémát nem tudja kezelni, mert az egész törvény szabályozást és annak következtében a szemléletet kellene megváltoztatnia. Ilyent csak kormány képes elvégezni. Már amelyiket a társadalom kormányozni felkér. 2010-be és most éppen a Fideszt. Amíg a rossz struktúra nem változik alapvetően, addig a bérek nem képesek nőni (önkényesen megemelhetnénk, csupa veszteséges terméket állítanánk elő, pont ebbe bukott bele a szocializmus).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!