Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Akik szerint a román nyelvet...

Akik szerint a román nyelvet csak a 19. században latinosították el, azok hogyan magyarázzák, hogy a nyelv alapszókincsében is vannak latin eredetű szavak, nemcsak a fennkölt és tudományos szókincsben?

Figyelt kérdés

A hegyi pásztorokat, akik akkoriban olvasni sem tudtak és iskolába se jártak minden bizonnyal nem érintette túlságosan a bukaresti értelmiség által frissen megírt szótárak, amik franciából átvett szavakat tartalmaztak a technikai vívmányok és a művészetek leírására, ennek ellenére "apă"-nak mondták és mondják a vizet (latin: aqua), "ou"-nak a tojást (latin: ova), "oaie"-nek a bárányt (latin: ovis).


Az angol nyelv, ami germán eredetű és a normannok hoztak bele francia szavakat, az viszont alapvető szókincsét nézve germán maradt "water" - víz (német: Wasser), "egg" - tojás (német: Ei) "sheep" -bárány (német: Schaf).



2015. aug. 12. 21:09
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Anonymus többnyire rendben van, nem írta, hogy románok éltek volna a honfoglalás idejében nálunk.

Az általa blach-nak nevezett nép nem azonos a románnal.

A blachok/vlachok NEM románok.

A románok kétségbeesetten kapaszkodnak minden szalmaszálba, és többek között ezt is hivatkozási alapként igyekeznek felhasználni.

2015. aug. 13. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Nos, az oláh szó ugye a vlah szóból ered. A vlah szó pedig egy ókori kelta népre, a volcusokra megy vissza, akik olyan mértékben romanizálódtak, hogy teljesen átvették a latin nyelvet és kultúrát. A középkorban ezért a 11-12. században minden újlatin népet ezzel a népnévvel illettek, hogy "volcus", és a népnyelvbe így terjedt át a vlah, majd ebből az oláh szó.


Namost, a 13. századtól kezdve, amikor megjelentek a románok, akkor Magyarországon elég számottevő újlatin nyelvet beszélő népcsoport lettek, ezért egyedül rájuk kezdték el alkalmazni a vlah népelnevezést (mint írtam, korábban a franciákra és az olaszokra is használták ezt).


Anonymus tudomásom szerint említi a vlah népcsoportot a honfoglalás idején a regényes gesztájában, egy Gyalu nevű vezetővel az élén. Persze én nem tudom, hogy pontosan milyen népre utal Anonymus, de az biztos, hogy a románok ezt bizonyítéknak szokták venni, hogy ők már Árpád idején jelen voltak Erdélyben...

2015. aug. 13. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!