Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kínában még a korai XX....

Kínában még a korai XX. Században is olyan volt a társadalom meg a kultúra, mint a középkorban?

Figyelt kérdés
Ha pl. akkoriban egy gazdag nyugati utazó odament, akkor ugyan azzal találta szemben magát, mint Marco Polo?

2015. jún. 7. 14:22
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Hát körülbelül. Azért a nagyobb városok - főleg a tengerpartiak - már akkor is fejlettebbek voltak.

Viszont a vidék szinte még most is olyan szegény, mint régen.

2015. jún. 7. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Attól függ mi számít középkorinak. De ha így nézzük, igen... ott nem volt ipari forradalom, az nyugat európában, főleg angliából indult ki, és Kínában ebből lemaradtak. De ha meg hosszú távon, több ezer éves időtávlatban nézzük előtte meg folyton ők voltak sokkal fejlettebbek Európához képest. A 19.század, 20.század első fele csak egy ideiglenes megtorpanásnak tűnik, amikor fordítva van.
2015. jún. 7. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 viktorvarga ***** válasza:
hát ezt az tudná megmondani aki bejárta kínát.de én nem gondolnám ezt
2015. jún. 7. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nem úgy értem, hogy ugyanolyan szegények voltak-e az emberek, hanem pl. milyen volt a gondolkodásuk? A császár ugyanolyan nagyhatalmú félistennek képzelte magát, mint egy középkori császár? Még a palotából meg Pekingből is hiányoztak a modern kor vívmányai, pl. villanyvilágítás, gépesítés és az udvartartás gyaloghintókkal, szekerekkel utazott? Ha mondjuk Dowager Cixi császárnőnek valaki bemutatott volna egy volta-elemet vagy egy villanykörtét, azt hitte volna, hogy varázslat?
2015. jún. 7. 15:25
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem hitte volna hogy varázslat. Sőt, abban a pillanatban, ahogy a nyugatiak megjelentek, azonnal rájöttek hogy gáz van, és ebből a sakk matt helyzetből próbáltak kikecmeregni.

A gondolkodás milyensége és a "modernség" nem összefüggő. Évezredekig a világ egyik legnagyobb és legnagyobb területen fekvő társadalmát kellett összetartani. Ott az erősen hierarchikus berendezkedés, és a konfuciánus elvek elég jól működtek, és később is ez határozta meg egészen napjainkig.

A királyok és császárok, illetve a közvetlen miniszterek, vezető elit, mind nagyon jól tudták, hogy a természetfelettivel összekötni az uralkodást, csupán egy stratégia arra, hogy építsenek fel erős központi hatalmat és irányítsák az egyszerű "kevésbé tudatos" embereket.

De ez nincs másként a mai nyugati világban, az egyszerű kisemberek, akár pont itt Magyarországon ugyanúgy "középkori" szinten gondolkodnak, babonásak, minden baromságot be lehet velük etetni, és manipulálni lehet őket. És itt is van egy erős hatalmi elit, amelyik manipulálja a népet, csak nehezebb megfogni. Akár csak nézd meg a hirdetéseket itt a weboldalon, a "bináris kereskedés", "deviza fx" stb. sok nyugati ember minden ilyen szart benyal, és ugyanúgy varázslatnak tekinti mint egy 19. századi kínai parasztember egy villanykörtét.

2015. jún. 7. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!