Afganisztánban miért van-volt konfliktus?
Egy nagyon részletes írás. Olvasd el.
Afganisztán lakosságának 98%-a szunnita, az ország középső részén lévő kis számú hazara népcsoport síita.
Az ország 1978-ban volt forradalom, amikor elűzték a királyt, bevezették a köztársaságot.Kis időre rá újabb forradalom keretében átvették a hatalmat az afgán kommunisták.Mivel a kommunizmus az afgánok életével és szokásaival nem összeegyeztethető dolog (mélyen vallásos konzervatív országban ateizmust bevezetni meg női-férfi egyenjogúságot, nem volt túl népszerű) rögtön a vidék fel is lázadt az afgán kommunistákkal szemben.
Ezért az afgán komcsik behívták a SZU-t (1979), hogy segítsen rendet rakni.Mivel azonban Afganisztán eléggé közel van a Perzsa-öbölhöz, plusz a Nyugat minden alkalmat megragadott, hogy kiba/sszon a Szovjetunióval, kis időre rá elkezdte támogatni a Szovjetunióval szemben harcoló afgán felkelőket, a mudzsahideket.
A mudzsahidenek vegyes társaság, ideológialag és nemzetiségileg sem voltak homogénok.Voltak köztük pashtuk (ők a tulajdonképpeni afgánok igazából), tádzsikok, üzbégek, meg egy rakás, főképp az arab világból érkező felkelő, köztük a később nagy "karriert" befutó Oszama bin Láden.Ideológiailag pedig voltak köztük moderált (Ahmas Shah Masszoud) és keményvonalas (Omár mollah) iszalmisták.
Mivel az amerikaiak és a szaúdiak a pakisztáni hírszerzésen keresztül rengeteg pénzt, fegyvert és kiképzést biztosítottak a felkelőknek, a szovjetek nagyon beszopták.
Az 1980-as évek második felére a Szovjetunió és annak hatalma mind politiai, mind gazdasági tekintetben kezdett meggyengülni.Ezért 1988-ban kivonták a Vörös Hadsereget Afganisztánból.
1992-ig azonban még Moszkva többé-kevésbé támogatta az afgán kommunista rendszert.Azonban Jelcin hatalomra kerülése nekik a véget jelentette.Ekkor vonta meg Moszkva a kőolajtámogatást Kabultól, ezután pár héten belül összeomlott a kommunista hatalom.
1993-tól újabb szakasz kezdődött Afganisztánban.Mostmár a kommunisták ellen harcoló hadurak között bontakozott ki háború.Ez kisebb-nagyobb intenzitással folyt 1995/96-ig.
1996-ban kezdődött meg az Omár mollah vezetése alatt álló tálibok emelkedése Afganisztánban.Ennek a csoportnak egy része már a szovjetek ellen is harcolt, ahogy említettem.Ők Pakisztán támogatását élvezték.
A legnagyobb előnyük a többi féllel szemben az volt, hogy az efoglalt területek lakossága fele biztonságot tudtak teremteni.Ennek következtében 1999-re elfoglalták Afganisztán 85%-át, egyedül a tádzsik többségű északi Panshír-völgyben maradt meg Masszoúd és ereje.
Mindeközben a Közel-Keletről és Észak-Afrikából utaztak ide az al-Kaidá meg mindenféle iszlám fundamentalista terrorszervezet tagjai.Itt képezték ki őket, és innen irányították - bár ez viatott - a 9/11-es terrortámadást.
9/11 után az Egyesült Államok lerohanta Afganisztánt.Mindenkit, aki korábban a tálibok ellen harcolt, a maga oldalára állított.Azonban 2002 tavaszától efektív pár éven keresztül semmit nem csináltak.Csak állomásoztak a bázisokon.
Mivel az afgán-pakisztáni határvidék erősen hegyes, jóformán ellenőrizhetetlen.Itt menekültek át a tálibok 2001 végén, 2002 elején, és 2005-ős újjászerveződésük után megkezdték az újabb felkelést, mostmár az Amerika által támogatott Afganisztánnal szemben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!