Miért nézi mindenki tétlenül, ami Észak-Koreában folyik?
Azzal kezdem, hogy teljes mértékben elítélem azt a rendszert.
De, mindig kényes dolog egy másik ország belügyeibe beleavatkozni. Biztos meg lehetne dönteni a rezsimet kívülről, de mi lesz azután? Könnyen lehet, hogy káosz következne, lásd mi történik ma Irakban. Rossz a diktatúra, de jelent egyfajta stabilitást is. Kiben bíznál, kit ültetnél a diktátor helyébe egy szegény, de felfegyverzett, fanatizált ország élére? Nem sokat lehet tenni, míg nem ad okot beavatkozásra: nem kezd nyílt háborúba. Addig nagyon nehéz ügy, mégis mit kellene tenni? Legázolni katonailag? Elég erős ország, sok áldozattal járna, évekig tartana stabilizálni, ott a szomszédban Kína, ők sem néznék jó szemmel, könnyen világháború szélére sodródnánk.
Van tovább is: ha ma beavatkozna bárki is Észak - Korea ügyeibe, hol a határ? Legközelebb már kisebb dolgokért is beleszólnának más államok belügyeibe, egy állam sem hibátlan, mindenhol történnek igazságtalanságok, nagyon rossz precedens lenne.
Az a hely egy elmegyógyintézet.
Ha egyesítenéd a két országot, az olyan lenne, mintha egy pszichiátria 25 millió lakóját ráengednéd a déliekre.
Két nagyon fontos oka van annak, hogy a Nyugat nem fog neki a phenjáni rezsim lerombolásának:
1.) Nem lehetne anélkül végigvinni a Kim-dinasztia eltávolítását a hatalomból, hogy ezt Dél-Korea lakossága ne szenvedje meg. Bár az északi rezsim a fegyverzetével kapcsolatban rengetegszer blöfföl, és próbál fenyegetőként feltűnni, atomprogrammal és nukleáris rakétákkal is riogattak, azért kérdéses, hogy valójában hogy is állnak.Az Egyesült Államok területéig eléggé valószínűtlen, hogy elérnének, de Dél-Koreára, és különösen a nagyon népes Szöülra mindenképp súlyos csapásokat tudnának mérni, ha akarnának.Ez pedig nem érdeke Dél-Koreának.Washington pedig véleményem szerint ebben a tekintetben mindenképp odafigyel Dél-Korea álláspontjára.
2.) Kína.A Kínai Népköztársaság az utolsó állam a világon, amelyik néha Észak-Korea oldalára áll.Bár Peking lépéseiből látni lehet, hogy ők sem szívlelik egyáltalán azt, ami keleti szomszéduknál folyik, és szívesen látnák, ha ez a rezsim megbukna végre, a status quo megbontása súlyos kockázattal járna számukra.Peking attól fél, ha a jelenlegi rezsim megbukna, Dél-Korea irányítása alatt kapitalista országgá válna egy egyesült Korea.Ez még nem is lenne annyira baj számukra, viszont annak semmiképp sem örülnének, hogy a Kína határán egy újabb erősen Amerika-barát állam legyen.Így is van már elég Amerika-barát (és velük ellenséges) ország közel hozzájuk, ez pedig Peking számára biztonsági kockázatot jelent.Így bár a jelenlegi helyzetet sem élvezik, a kisebbik rossz elvén gondolkodva hagyják, hogy a Kim-rezsim élje mindennapjait.
Arra pedig ugyebár nem lehet számítani, hogy Észak-Korea lakossága fog fellázadni a rezsim ellen.Az elmúlt évtizedekben nemegyszer volt sokkal súlyosabb a helyzet abban az országban (dél-koreai becslések szerint 1980-1990 között kb. 3 millió északi halt éhhalált), és ha akkor nem, most sem fognak felkelni a rezsim ellen.Észak-Korea az elszigeteltségének köszönhetően viszonylag stabil rendszernek tűnik, és könnyen tudja ellenőrizni a lakosságát, hogy ne próbálja az megdönteni a hatalmát.A keleti népek, a koreaiak is eléggé szolgalelkűek - nem rossz értelemben véve - szerintem ez is közrejátszik abban, hogy sok északi tűri azt, amit a Kim-dinasztia művel azzal az országgal és néppel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!