Ha a németek és franciák ki tudtak békélni Elzász-Lotaringia kérdésén, a magyarok és a románok miért nem tudnak Erdély felett?
"Erdély egyáltalán nem volt Magyarország része 1526-tól egészen a kieggyezésig, azaz több mint 300 évig, utána csak úgy 50 évig tartozott újra Mo.-hoz - sacc/kb. Elzász-Lotaringia is ennyi ideig volt német kézen az első vh. előtt. Döntően magyar kulturával rendelkező állam volt, de nem véletlenül volt ott a 12 pont végén, hogy "Unio Erdéllyel" (ha rémlik még ilyesmi a törióráról). "
Erdély Magyarország része volt 1526-ig, majd legközelebb 1867-től újra. Tehát döntően Magyarországhoz tartozott fenállása folyamán.
"Továbbra is azt kérdezem, honnan tudod hogy ők megbékéltek a kérdésen? Legfeljebb nem napi beszédtéma a dolog."
Leírtam már: nincs semmilyen hiteles információ arról, hogy ezt feltételezhetné az ember (és egyébként hiteltelen sem). Nem nekem kell bebizonyítanom, hogy kibékéltek, hanem neked az ellenkezőjét. Ez a "biztos nem beszédtéma" elég gyenge érv. Meg kicsit demagóg is.
Én csak arra reagálnék, hogy Erdély Magyarországhoz tartozott-e vagy sem.
Igen, szoktam ilyen véleményeket hallani, hogy nem, mert 1526 után kialakult az Erdélyi Fejedelemség stb., azután pedig a török kiűzése után külön tartomány volt a Habsburg Birodalomban. Majd csak 1867 után került a budapesti kormány fennhatósága alá. Erre szoktátok lazán rámondani, hogy tehát sokáig nem volt Magyarország része.
Viszont ennél sokkal bonyolultabb a helyzet, ez nem ilyen egyszerű dolog.
Egyrészt, függetlenül attól, hogy éppen ki kormányozta Erdélyt, a mindennapi ember mindig is magyarországinak tartotta ott is magát, illetve a magyar király alattvalójának. Ez az erdélyi fejedelemség idején is igazából így volt. Nem véletlenül írta Bocskai a végrendeletében, hogy ha a Habsburgok kiverik innen a törököt, az erdélyi fejedelemnek kötelessége magát alávetni az uralkodónak, a magyar királynak. Ebből is látszik, hogy az erdélyi fejedelemséget mint államot (ami egyébként magyar állam volt) ideiglenesnek tekintették, amolyan szükség alkotta dolognak. De a mindenkori fejedelem elvben mindig elismerte a magyar király főségét.
És beszélhetnénk még a kulturális, gazdasági, családi stb. kapcsolatokról is, amely 1526 után (igazából 1541 pontosabb évszám) sem szakadt meg sohasem a két terület között. Pl. "ha rémlene neked valami a történelemből", tudhatnád, hogy az erdélyi fejedelmek többnyire a magyarországi arisztokratacsaládok valamelyikéből kerültek ki. A Báthoryak, Rákócziak, Bocskai stb. eredetileg magyarországi földbirtokosok voltak, nem erdélyiek.
Ha megnézed a reformációt, az azt követő kulturális változásokat, az iskolahálózatot, a családi kapcsolatokat, akkor rájöhetsz, hogy attól függetlenül, hogy épp politikailag ki kormányozta a területeket - ezek továbbra is egy integráns egészet képeztek.
Nem volt ez másképp a török kiűzése után sem. Igaz, hogy az Erdélyi Nagyfejedelemség nem tartozott a magyar országgyűlés hatásköre alá, de a magyar korona alá tartozott. Vagyis csakúgy mint Pozsonyban, Erdélyben is magyar királyként uralkodtak a Habsburgok. Ha "rémlene valami a történelemből", ismerhetnéd ezt a fogalmat, hogy a "Magyar Korona Országai".
Szóval nem olyan egyértelmű ám az, hogy Erdély nem volt Magyarország része. Saját közigazgatása volt, ez igaz, tehát önálló egységet alkotott, de a Szent Korona országa volt.
Az utolsó, amit megjegyeznék, az, hogy a mai Románia nem csak a földrajzi Erdélyt birtokolja (bitorolja), hanem Partiumot és további területeket, amelyek 1867 előtt is Magyarország szerves részei voltak.
"Nem nekem kell bebizonyítanom, hogy kibékéltek, hanem neked az ellenkezőjét."
Ja én kérek elnézést...
"Forrást kérek - találkoztam már jó pár franciával és némettel is, de minden azt vettem észre, hogy a II. VH-ban megélt nemzeti borzadály után ők semmiféle agresszivitásról nem akarnak hallani a témával kapcsolatban. "
Próbálj meg németül kommunikálni Franciaországban. Nem az a probléma, hogy nem fogják érteni, hanem összefonják a szemöldöküket úgy, hogy többet ki nem gubancolod :D Amúgy nem is értem a kérdést. Legutóbb Magyarország és Románia között Erdélyért a második világháború után volt egy rövid háború a Tanácsköztársaság alatt. A legutóbbi német-francia háború viszont '39-ben kezdődött. Vegyenek csak rólunk példát, mi régebben háborúztunk egymással mint ők :D
"Ezzel csak az a baj, hogy pl. Horvátország is a Korona országai közé tartozott, mégsem tekintünk rá elvesztett területként. "
- mert a Horvát királyságot előbb alapították mint a magyart
- mert a horvát királyság lakói horvátok voltak
- mert létezik olyan nép hogy horvát, olyan viszont nem, hogy "erdélyi"
- mert a horvátoknak még saját törvényhozásuk is volt az országon belül
"Amúgy nem is értem a kérdést. Legutóbb Magyarország és Románia között Erdélyért a második világháború után volt egy rövid háború a Tanácsköztársaság alatt"
Hupsz, most nézem, hogy volt itten egy kisebb félregépelés. Nem a második, hanem az első világháború után a Tanácsköztársaság alatt. Hipszi-hupszi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!