Hogyan magyartalanodott el ennyire Észak-Szlovákia és Dél-Erdély?
Észak-Szlovákiában mindig is a szlovákok voltak többségben.
És Erdélyben is a románok, kivéve a határmenti 30-40km.t és Székelyföldet.
Ezek a városok még a török időkben elveszítették magyar többségüket.1910-ben a magyarizáló politikának köszönhetően volt ilyen magas részaránya a magyaroknak mindenfele.
Ezek a városok amiket felsoroltál amúgyis nemzetiségi tömb-területeken találhatóak voltak, így könnyű volt őket betelepíteni a növekedő városokba, különösen a szocialista időszakban.
Gyulafehérvárt külön kiemelném.Az a város szimbolikusan nagyon fontos a románság számára, az ottani népgyűlés miatt.Annak ellenére, hogy az erdélyi katolicizmus székhelye, efektív nincsenek magyarok.2002-es adatok alapján 60 ezres városban 1800 fő.
Azt gondolom, hogy a szimbolikus jelentőség miatt a románok külön figyelmet szenteltek annak, hogy Gyulafehérvárt a lehető legjobban elrománosíthassák.
Dél-Erdély NEM volt török fennhatóság alatt soha (az önálló Erdélyi Fejedelemséghez tartozott), amit az 5-ös írt az a Bánságra igaz (a mai Temes, Resica megyékre).
Dél-Erdélyben csak a vérosok voltak magyar többségűek 1910-re, de ezek jóval kisebb lakosságú városok voltak, könnyen elrománosíthatóak (negyedakkorák, harmadakkorák voltak mind az Észak-Erdélyi városok, lakosságban).
Történészek szerint a XVI.-XVII. század környékén fordult át az arány, a románság javára. Nagy arányú román betelepülés, később betelepítés (a magyar nemesség is telepített, jobbágyokat), a magyarság fogyása, stb. állt az okok között.
Trianon idején már nem voltak magyar tömbök a városok körül, márpedig azok magyarságának "utánpótlását" a falvak adják. Azok a városok maradtak meg jelentősebb magyar lakossággal, amelyek körül tömbmagyar falvak alkotnak "gyűrűt": Marosvásárhely, Szatmárnémeti, Nagyvárad. Ezekbe a betelepítések és asszimilációs politika ellenére egy folyamatos "utánpótlás" érkezett és érkezik a mai napig, a falvakból felköltöző magyarság által, ami lassítja az elrománosodást.
Marosvásárhelyen pl. már 1990-re 55%-os román többséget akart kialakítani Ceausescu (ezt a Securitate irattárából kikerült dokumentum igazolja!), ehhez képest ezt az arányt 2022-re sem sikerült elérni, a magyar falvakból érkező folyamatos magyarság-utánpótlás miatt...
Sajnos Dél-Erdélyben nem volt a városi lakosságnak ilyen utánpótlása, román falvak gyűrűjében vannak a városok.
Emellett Dél-Erdélynek nagyon rosszat tett a második bécsi döntés, ami után rengetegen átmenekültek a Magyarországhoz csatolt Észak-Erdélyi területekre vagy a mai Magyarországra.
A magyar falvak hiánya, két világháború hatásai, 100 év folyamatos román uralom, a második bécsi döntés, a betelepítés és az asszimiláció együttes hatása okozta ezt a mai helyzetet. :-(
2-es, Székelyföld NEM Dél-Erdély, hanem Észak-Erdély! Ennyit se tudsz...
4-es meg egy idióta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!