Az Európai Unión belüli országok dolgozói mért nem egyforma bérezéssel rendelkeznek azonos szakmákon belül?
Mindkettő. Azért elsődlegesen gazdasági.
Kicsit leegyszerűsítve, végy egy gyárat, dolgoznak benne százan, előállítanak egy terméket. A bér, az anyag, a gépek, stb. belejön X forintba. A terméket eladják Y forintért, és kezdődik minden elölről. Ha X kisebb, mint Y, akkor a különbségért lehet modernebb gépeket venni (könnyebb a munka), lehet több bért fizetni, és így tovább. Ha X nagyobb, mint Y, akkor azonnal csökkentik a fizetést, kevesebbet termelnek, apránként tönkremegy a gyár.
Hogy X kisebb legyen, ahhoz jó gépek, jó technológia, képzett munkaerő, jól szervezett munka és főleg szorgalmas emberek kellenek. Ami ezekből romlik, az mind drágítja a termelést, azaz növeli X-t, mégpedig a bér rovására.
Nálunk sok olyan tevékenység van, ahol a termelékenység harmada egyes hasonló nyugati tevékenységeknek. De nem lehet sokkal kevesebbet fizetni ezeknek se, mert abból palotaforradalom lesz. Ezért másoktól elveszik és egyenletesen terítik szét, ez benne a politika. De a legfontosabb politikai elem az, hogy a gazdaság egy érzékeny és bonyolult valami, ahol minden mindennel összefügg. Ezért annak szervezése, a vonatkozó törvények, feltételek megteremtése alapvető eszköz. Ha nem, vagy rosszul élnek vele, nem fejlődik a gazdaság, anomáliák lesznek, azokat a többiek pénzéből el kell simítani, végső soron mindenki rosszul jár.
Összességében annyival rosszabbak nálunk a bérek, amennyivel rosszabban termelünk, és amennyivel rosszabb a termelési szerkezetünk. Ennek feltételeit a politika tette ilyenné, vagyis rendbe szedni is csak ott lehet. Mint ahogy, ha jó pörköltet akarsz, hiába csináltál mindent jól, ha elsóztad. Vagy túl sok hagymát tettél bele. Vagy minden arányos, csak odaégetted.
Elsősorban azért, mert egyrészt nagyobb a munkanélküliség itthon, mint Németországban; másrészt azért, mert a termelékenységünk is a béka segge alatt van.
Nem véletlenül szokták elvinni az összeszerelő üzemeket keletre... abban nincs annyira pénz. Alapjában véve már ha valóban csökkenne a munkanélküliség és nem csak a közmunkások gyarapodnának, az is egy versenyt jelentene és növekedhetnének a bérek. Nézd csak meg a hiányszakmákat, hogy ott mennyit lehet keresni... Határ a csillagos ég, mert kevés van belőlük.
A politikai ok az annyiban merül ki, hogy a kormány tudatosan gyilkolja le a magánvállalkozásokat és nehezíti meg azt, hogy legálisan, szabályosan működjenek. Azért az elég sokat elárul, hogy egy itthon veszteséges cég Nagy-Britanniában simán tudott nyereséges lenni... Ja, meg ugye az oktatás... ha tovább folytatódik a lerohasztása, bebetonozzuk magunkat ezen a szinten.
Hatalmi oka van. A neokolonializmus. Az új gyarmatosítás.
Akinek pénze van, annak esze is van - keserű népi bölcseség.
5: Konkrétan láttam valahol egy műsort, ahol egy asztalos srác mesélt arról, hogy milyen itthon vállalkozni és ott Angliában. Sokkal egyszerűbb és kedvezőbb ott az adózási rendszer, itthon nem volt képes működtetni szabályosan a dolgokat, ott kint viszont igen.
Ráadásul máshol is olvastam, hogy rengetegen viszik át a céget Szlovákiába, Ausztriába vagy Szlovéniába, mert sokkal jobban jönnek így ki a dologból. Konkrétan tudok egy szlovén cégről is, akik itthon kezdték a dolgokat (CNC megmunkálás) és fogták magukat, aztán átköltöztek Lendvára.
# 7/7 Időpont ma 16:21
Ez hívjuk adóoptimalizálásnak az alap probléma mellett van meg, és kölcsönösen nem javítanák ki egymást. Majdnem mindegyik ország szenved tőle ami nekünk Szlovákia az Németországnak pl Luxemburg. Az Osztrák hozzáállás a kisvállalkozásokhoz legendásan jó, onnan lenne mit tanulni a témában.
Az elköltözés másik oka valószínűleg az eltérő bérezés mellett eltérő vásárlóerő (gondolom a kiköltözőknél ez is nagy szerepet játszott)
A bereket ugyanugy a kereslet-kinalat befolyasolja mint az arakat.
Magyarorszagon belul sem egyformak a berek, Gyorben pl. sokkal magasabbak mint Ozdon. Ennek az az oka, hogy Gyorben rengeteg ceg van, akik nagy hatekonysaggal, vilagszinvonalon termelnek, ehhez a termeleshez pedig munkaerore ban szukseguk, emiatt hajlandok es kepesek is sokkal tobbet fizetni mint Ozdon.
München es Gyor kozott pontosan ez a kulonbseg. Ahol nagyobb a kereslet a munkaerore, ott a munkaero ara is sokkal magasabb.
mert külföldön szinte mindenhol létezik ilyen,hogy pártfüggetlen szakszervezet,aki kiállnak a dolgozók érdekeiért,itthon meg hírből sem ismerik az ilyet.
ez az egyetlen oka,vagyis majdhogynem azt csinál a munkáltató amit csak akar.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!