Szerintetek a jövőben Kína egyeduralkodó lesz a Földön vagy létrejön egy kétpólusú világ Kína vezetésével és egy másodlagos szuperhatalmi szerepe megmarad az USA-nak és a nyugati nagyhatalmaknak (EU, Japán)?
Inkább multipoláris világ lesz több hatalmi központtal és instabilitással. Amúgy már most is az van, csak az átmenet nem volt látványos.
Indiát várom még nagy hatalmi központnak, amiről sokan elfeledkeznek. Pedig a Föld legnépesebb állama lesz nemsokára, és ugyan jelenleg szegény, de a lakói értelmesek és szorgalmasok, gyorsan fejlődnek.
Oroszország hiába is tagadjuk, leszálló ágban van. Amit jelenleg látunk az orosz vezetés részéről, az ennek görcsös tagadása és a vágy az elismerésre. A nyersanyagokra gazdaságot alapozni a XXI. században gazdasági öngyilkosság. Az agresszív külpolitika elszigetelődéshez vezet. Sem az orosz népesség, sem a technológiai fejlettség, sem a gazdaság mérete nem indokolja a nagyhatalmi létüket, pusztán az itt maradt szovjet atomfegyverek és a nagy területük miatt vannak még talpon. De ez hosszú távon kevés lesz, Oroszország fantom hatalom.
Az USA már nem olyan gazdag, mint régen.
Például ott van Detroit.A 60-as 70-es években még simán hozzájuk vágtak volna pár milliárd dollárt, hogy nesze fejlesszetek, építsetek.De, manapság már nem megy, komoly költségvetési viták vannak.
Emellett, vannak még Detroithoz hasonló városok, igaz nem olyan durvák, mint az.
Az EU-nak hiába van nagy GDP-je, csak az USA utánfutója, alárendeltje, nem egy teljesen önálló, független valami.
Emellett komoly problémái vannak a népesedéssel, egyre növekvő terrorizmussal, bevándorlással, etnikai konfliktusokkal.
Emellett, a gazdaságuk stagnál, beragadt.
Oroszország ugyan független és önálló, de neki is hasonló népesedési gondjai vannak, mint az EU-nak.
Előttem is leírták, a gazdasága túlságosan is az energiahordozókra épül.
Kína viszont szuperhatalom lehet,egyre több a sikeres kínai nagyvállalat, főleg az informatika, meg egyéb kütyük terén.De, az európai, amerikai vállalatokat is felvásárolják.
Illetve, a minap olvastam egy cikket, a kínai hadiiparról, melynek fejlődése a nyugatot is aggasztani kezdte.
nem
a kínai gazdaság erősen energiafüggő- ez jövőben csak fokozódni fog
a munkába lépők száma mr elkezdett csökkenni, ami a fizetések emelkedését vonja maga után: így új üzemeket már csak úgy tudnak nyitni, ha magasabb bérért elszívják a munkásokat
a társadalmuk rohamosan öregszik
az egyke politika miatt a nemek aánya drasztikusan eltolódott
bár az is igaz, hogy cégeik(informatikai, kommunkikációs) erősödnek, de sokszor gyanús, hogy másolják a technológiát: igazából sokszor nem is próbálják leplezni
jelenleg a belső fogyasztásuk növekszik, ez a gazdaságuk motorja
többpólusú világ van, és jó sokáig az is marad
illetve India fejlődésével nem számolnak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!