Közel-Keleten miért kellett beavatkozni?
Kezdve Irán amerikabarát Sahjától Irakon át Szíriáig.
Persze, geopolitikai érdekek,gazdasági érdekek , emberi jogok....stb
De, Európa éppen ilyen volt 150 évvel ezelőtt.Állandó háborúzások, határtologatások , vallásháborúk és a többi.
A közel-keleti térség ma éli azt a korát, amit Európa élt régen és Európában sem avatkozott be senki, mivel nem is volt, aki megtehette volna.
Előbb-utóbb a közel-keleti térségen is megunnák a háborúkat és civilizálódnának, fixálódnának az államok, kialakulnának a határok, nemzetek és fejlődne a térség.
A muszlim országok meg olyanokká válnának, mint Törökország.
Mivel, mesterségesen belenyúlunk, ebbe a "természetes" folyamatba, olyan, mint lódarázs fészket bolygattunk volna meg.
A new yorki toronyépületek, meg a sok merénylet is emiatt van.
Csak, akkor szabadna beavatkozni, hogyha a mi életterünket is fenyegetik, de akkor is csak védekezni, semmiképen nem megszállni azok az országokat.
Idővel stabilizálódott volna a Közel-Kelet.
"De, Európa éppen ilyen volt 150 évvel ezelőtt.Állandó háborúzások, határtologatások , vallásháborúk és a többi."
150 évvel ezelőtt már rég túl volt Európa a vallásháborúkon (az utolsó komoly vallásháború a harminc éves háború volt, bár ott is csak mondvacsinált ok volt a vallási indíték) az 1860-as éveket a nemzetállamok kialakulása jellemezte, ekkor alakult ki Olaszország és Németország.
De ez csak részletkérdés.
"A muszlim országok meg olyanokká válnának, mint Törökország."
Törökországban azokhoz a reformokhoz kellett egy brutális első világháborús vereség, tehát ha azt nézzük Törökország is a Nyugat miatt lett olyan, amilyen, nem mellékesen a Közel-Kelet nagyobbik része török uralom alatt volt az első világháborúig.
Az aduászt a végére hagytam, a Közel-Keleten vannak a világ legnagyobb kőolajmezői, és ez a helyzet még jó 30-40 évig fenn is fog állni, tehát a világnak (nem csak a Nyugatnak) érdeke, hogy stabil államok legyenek arrafelé, amik kitermelik a kőolajat, majd szépen átengedik a területükön, anélkül, hogy robbantgatnák a kutakat, kilőnék a tankereket, meg szétvernék a kőolajvezetékeket.
Törökország is csak azért ennyire felvilágosult, mert itt van Európa szomszédságéban, sőt egy része még Európában is van.
Sokkal jobban érződik náluk a civilizációs hatás, mivel közelebbi kapcsolatban állnak a felvilágosult, európai népekkel, mint a többiek. De ha azt vesszük, már Tunézia is nagyon le akarja rázni magáról a vallásosságot és ott is nagy társadalmi igény van a modern kultúrára. Ők lehetnek a második Törökország, de meg merem kockáztatni, hogy már azok is.
nem stabilizálódott volna. talán soha nem is fog.
a Közel-Kelet alapvető háborúja a síita-szunnita ellentét. a többi csak mellékes. ez gyakorlatilag i.sz. 632-ben kezdődött Mohamed próféta halálával és azóta is töretlenül tart. össze sem vethető a katolikus egyház kontra reformáció pár évszázados küzdelmével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!