Észak-Koreát tényleg titokban Kína irányítja?
Nehezen hiszem el, hogy ujjukból szopták a technológiát meg a nyersanyagokat az atomfegyvereikhez.
Jelenleg is Kína sok segélyt ad nekik.
De, logikus, hogy Kína kézi vezérli őket, hiszen nem érdekük, hogy egy USA barát egyesült Korea jöjjön létre a szomszédjában.
Az egyetlen út az lenne, hogy, ha egyesül a két Korea az semleges lesz.
Nem hiszem, hogy Észak-Koreát Kína kézi vezérelné, és még csak nem is irányítja. Észak-Korea rendszere ma is egészen más mint Kínáé. Az észak-koreai extremizmus inkább egy olyan helyi sajátosság, amit Kína tudomásul vesz. De nem ők rendelik meg, nem ők gerjesztik, nem ők találják ki.
Kína szerepe annyi Észak-Korea fennmaradásában, hogy Kína Észak-Koreát a saját kizárólagos befolyási övezetéhez tartozónak tekinti, és így kívülről támadhatatlanná teszi a rezsimet. A belső folyamatok szervezését meg nagyrészt ráhatják az észak-koreai elvtársakra.
"Nehezen hiszem el, hogy ujjukból szopták a technológiát meg a nyersanyagokat az atomfegyvereikhez. "
Az egyik felét bányászni kell, a másik fele fent van wikipédián..
A technológiát illetően, nem olyan régen fellőttek valami rakétát, ami 20 másodpercen belül elromlott, és a tengerbe csapódott. Ez egy jel lehet arra, hogy a tesztelés fázisában vannak, tehát ők maguk próbálják kifejleszteni, ráadásul nyilvánvaló, hogy nekik már nem a semmiből kell kitalálniuk, hogy lehet egyáltalán ilyesmit csinálni, hanem látják, hogy az amerikaiak már megcsinálták, ha nem is minden részlete ismert, de akkor is könnyebb a helyzetük, mint a legelsőnek.
Üzletelni szoktak Kínával, és ahol üzlet van, ott érdekérvényesítés is van, ezért nyilvánvaló, hogy Észak-Korea egy csomó mindent nem tehet meg Kína engedélye nélkül. Az imázs, az más kérdés, mert az inkább pszichológia.
Nem irányítja, támogatja mellesleg elég keményen. Azonban ahogy Kína kapitalizálódik, illetve egyre jobban része a világgazdaságnak, igen komoly fejtörést okoz neki a szomszédja.
Korábban igen komoly segítséget kapott.(pl 1955-ben a koreai háborúban kínai "önkéntesek" harcoltak észak-koreáért).
Az elmúlt években viszont egyre kellemetlenebbek Kína számára. Az eszetlen húzásaikkal Kína külpolitikai érdekeit is sértik. Például pont az atomeszköz fejlesztése egy ilyen eset. Ehhez Kínának nem sok köze van. A régió instabilitása, Kína gazdasági érdekei mellett a katonai érdekeit is zavarja.
Kapcsolatuk, persze, hogy van, pl kína szó nélkül visszaadja a menekülteket, ha elfogják. (néhány éve a japán nagykövetségre menekült észak-koreaiak elfogásakor (felrúgva a nemzetközi diplomáciai mentesség szabályait)a kínai rendőrök berontottak a nagykövetség udvarára és kirángatták a szerencsétleneket az utcára (kína ezzel bevállalta a diplomáiai konfliktust) azonban a neki ez marha kellemetlen.
A japán autógyárak nála fektetnek be, (pl. toyota, mitcubishi, honda) volt mit egyeztetni, és magyarázni az akció után.
A különböző tengeri akciók, illetve rakétakísérletek Kína érdekeit is kegyetlenül sértik. Őket sem informálják, így előfordult, hogy az Észak koreai hadihajók Kínai halászhajóra lőttek, illetve rakétakilövéskor Kínai utasszállító tartózkodott a térségben. Szóval kína számára a kistesó igen kellemetlen kezd lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!