Az gazdag arab országok okosabban járnak el, mint annak idején a spanyolok?
A Spanyol Birodalom idején Spanyolország gyorsan meggazdagodott, köszönhetően az Amerikából beáramló felbecsülhetetlen kincseknek, nyersanyagoknak, de ahelyett, hogy a gazdaságukba forgatták volna a pénzt, fényűző életet éltek és gyakorlatilag elherdálták az egészet. (Ezzel szemben a britek már körültekintőbbek voltak, ezért is válhattak a világ vezető birodalmává a XIX. században.)
A néhány éve meggazdagodott öbölmenti arab országok melyik példát követik? Nem igazán ismerem egyiket sem. Ők is elherdálják az olajból származó bevételeket feleslegesnek tűnő dolgokra vagy be is fektetik?
Is-is.
De, jobban csak felesleges dolgokra szórják.
Építik ezeket a böszme felhőkarcolókat , meg szállodákat.
De, ipart nem építenek belőle.Pedig annyi pénzből olyan ipart lehetne csinálni, hogy a német, francia ipart is megelőzné.
De neeem, nekik alanyi jogon járó 10 millió forint kell havonta, meg sok magas épület.
Ahogy az előttem szólók írták.
Pl Dubai a hatalmas felhőkarcolói mellett olyan luxust épít (PL sípálya az épületben) amivel oda próbálja csábítani a gazdag túristákat. Mesterséges szigetet építve horribilis áron adja a telkeket. Ezzel próbálja biztosítani az "olaj utáni jövőt".
De pl.: Szaud-Arábia lényegesen kevesebbet törődik a jövővel.
Az ipar felépítése egy olyan vidéken ahol semmi nincs, (még képzett munkaerő, vagy szaktudás sincs) marha nehéz lenne bármit is letelepíteni.
Nem lenne muszáj mindig nehéziparban dolgozni.
Élelmiszeripart ott is lehetne csinálni.
Katar próbál több lábon állni.
Az egészségügyet és az oktatást is fejlesztik. A világ legjobb egyetemeiről is tudnak oktatókat elcsábítani a magas fizetéssel.
A legtöbb arab országban csak értéktelen sivatag van, oda meg baromi nehéz lenne akármilyen ipart, vagy mezőgazdaságot telepíteni, így hát marad a turizmus. Az UAE a turizmusból akarna megélni, Katar az egészségügyet és oktatást is fejleszti.
Ezzel szemben Szaúd-Arábia szinte SEMMIT sem fejleszt. Ott az emberek szó szerint a jólétre pazarolják az olajat. Az olaj elfogyta után biztos, hogy nem fognak tudni élni ilyen magas életszínvonalon, ráadásul a havonta az ország olajjövedelméből kapott 1 millió forint az állampolgároknak is elúszik.
Szóval ha a jövőt nézzük, Szaúd-Arábia áll a legrosszabbul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!