Ha a Monarchia megnyeri az első világháborút, akkor átalakult volna trializmussá/kvadralizmussá vagy marad a dualizmus?
Szerintetek maradt volna a dualizmus, úgy hogy Bosznia-Hercegovinát, Montenegrót a Magyar Királysághoz csatolják?
Vagy pedig létrejön a trializmus keretében egy délszláv állam Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Montenegró és esetleg a szlovén területek egy államba szervezésével?
A kvadralizmus is felmerül lehetőségként. Ekkor Csehország, Morvaország, Galícia és esetleg szlovák, ruszin területek egyesítésével megalakult volna egy északi szláv állam is, így a Monarchia már négy államból állt volna.
Tényleg nagyon de nagyon elméleti ez a kérdésed!! :)
Ugyanis:
az első világháború egyik - hangot alig kapott, mondjuk: "szerényen" elhallgatott - célja és oka az Osztrák-Magyar Monarchia szétrobbantása volt. A nyugati, nem is kevés gyarmattal rendelkező hatalmaknak sértette az érdekeit egy ekkora földrajzi területre kiterjesztett királyság/császárság léte.
A háború lezárásának a két kulcsmomentuma az amerikaiak hadbalépése és az oroszok kilépése volt. Tehát nem azt kellene feltételeznünk hogy a Monarchia megnyerte volna a háborút, hanem hogy sikerült volna olyan előnyös fegyverszünetet kötni, amibe az Antant belement volna. Ennek akkor volt a legnagyobb esélye, amikor az orosz töketlenkedés és az ukrán bábállam létrejötte után a német és osztrák-magyar csapatok átvezényelhették az erőik egy részét a nyugati frontokra. Ha 1918-ban a németek nem próbálják meg mindenáron áttörni a brit és francia vonalakat, hanem kiegyeznek az Antanttal akkor nekünk is sikerülhetett volna befejezni a háborút az olaszokkal.
De valószínűleg így is meg kellett volna egyezni a függetlenségre vágyó szláv népekkel, pld az önálló lengyel állam így is, úgy is létrejött volna.
Kérdező, a történelem nem ismeri a "ha" fogalmát, az mindenképpen téves gondolatokhoz vezet. Ehhez javaslom a #7 válasz megértését. Hozzátenném, hogy a magyar hagyományok alapján olyan mentalitás volt itt érvényben, hogy mi a háborúból semmiképpen se tudtunk volna jól kijönni. Ehhez más gondolkodású embertömegek (és vezetők) kellettek volna.
És azt is hozzá kell tenni, a háborúk mindig egyensúlytalanságok és mohóság miatt indul. Ezért keveredtünk mi is bele. Viszont az USA megerősödésével és a Szovjetunió létrejöttével olyan új hatalmi viszonyok jöttek létre, amelyben sem Monarchia, sem más nem tudott volna egyensúlyi szerepet betölteni. Ez is volt az oka annak, hogy semmibe vettek bennünket. Egyszerűen nem voltunk szempont. Nehéz ezt megemészteni, de nincs más választás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!