Hogyan alakulhatott volna a történelem, ha az első világháborúban ugyan az antant győz, de a békeszerződések során nagyobb önmérsékletet tanúsít?
Olvastam egy nagyon érdekes alternatív történelmi felvetést.
Ennek értelmében az első világháborút az antant hatalmak nyerik ugyan, azonban az 1918. évben a németek a nyugati fronton sokáig jelentős sikereket érnek el, nyáron az osztrák-magyar csapatok nem szenvednek jelentős vereséget az olaszoktól, ezért végül csak az USA erőteljesebb fellépése változtatja meg a háború kimenetelét, ezért a békeszerződések során is az ő akaratuk érvényesül.
A békeszerződések lényege röviden: Németország ugyan elveszíti gyarmatait, de lényegesen kisebb összegű jóvátételre kötelezik, a Saar-vidéket csak tíz évre helyezik népszövetségi felügyelet alá, és csak minimális összesen 14 788 km2 a területi veszteségük, kb. 2 millió lakossal (Franciaországhoz kerül Lotaringia, de Németországnál marad Elzász; Belgiumhoz kerül Eupen és Malmedy; Lengyelországhoz csak Katowice környéke, tehát Felső-Szilézia kerül, míg Dániáé lesz a népszavazás útján megszerzett Schleswig északi része - így Németországnál marad a lengyel korridor, Danzig és a Memel-vidék. A német területen maradó 3 és fél millió lengyel lakost Lengyelországba telepítik, ahonnan viszont a kb. hasonló létszámú ukrán lakosságot Szovjet-Oroszországba evakuálják - így a csak 305 835 km2 nagyságú Lengyelország etnikailag egységes lesz, míg a Németországból kitelepített lengyelek részére Csehországból érkezik a hasonló létszámú német lakosság, azok helyére pedig Magyarországról a szlovákokat telepítik.
Ausztria az eredeti békeszerződéshez képest ugyan változatlan területet kap, azonban ez 1929-1930-ban egy olasz-osztrák-jugoszláv konfliktusban annyiban módosul, hogy visszaszerzi Olaszországtól Dél-Tirol egy részét (kb. a mai autonóm területet), és csatlakozik hozzá a mai Szlovénia.
Törökország valamivel rosszabb feltételeket ér el, mint a lausanne-i békében, de lényegesen jobbakat, mint a sevres-i békében, ezért nem is tör ki később forradalom: a mai területéhez képest Görögország megkapja Isztambult és környékét, valamint Kis-Ázsia északnyugati partvidékét, Bulgária pedig Drinápoly körnéykét, egyéb mai területeit viszont megtartja úgy, hogy a kurdok autonómiát kapnak, de nem szakadnak el.
Bulgária valamivel kevesebb területet veszít annyiban, hogy Görögország Trákiában csak egy keskeny tengerparti sávot kap, és övé lesz Drinápoly környéke is.
Ami Magyarországot illeti: mivel a ténylegesen megvalósulthoz képest létrejön a Szerb-Horvát-Szlovén Állam, a későbbi Jugoszlávia, a háborús jóvátétel miatt ugyanazokat a területeket veszíti el, mint ténylegesen; Burgenland Ausztriához, Fiume OLszoszághoz, a kis kiszögelés pedig Lengyelországhoz kerül, ugyanakkor Románia már csak egy - nagyjából a belgrádi fegyverszünetnek megfelelő 42 541 km2 területet kap; nem jön viszont létre végül Csehszlovákia, a szlovákok teljes egészében az újonnan létrejövő, a mai területtel megegyező Csehországba költöznek - mindennek eredményeképpen Magyarország háború utáni területe 215 192 km2, lakossága viszont alig több mint 11 millió, ennek döntő része ugyan magyar nemzetiségű, de az ország népsűrűsége rendkívül alacsony.
És még egy fontos ebben a történetben: Adolf Hitler katonaként meghal az első világháborúban.
Ebben a történetben a rendezés utáni területek nagyjából hasonlóan alakulnak annyiban, hogy Vilnius és környéke Litvánia része lesz, Finnország a mai területének megfelelő részre jogosult (tehát eleve Szovjet-Oroszországé, ami a téli háború után.) A helyzet 1929-1930-ban annyiban változik, hogy Ausztria területe tehát Dél-Tirol egy részével és Szlovéniával bővül, míg Jugoszlávia egy polgárháború után szétesik úgy, hogy létrejön a mai terület szerint Montenegró, valamint a Fiumét és Isztriát megszerző Horvátország és Szerbia, utóbbiak megosztják egymás között Bosznia-Hercegovinát, Macedónia nyugati része Albániához, a keleti része Bulgáriához kerül. Ugyanebben az időszakban Szovjetunióból kiválik a lényegesen kisebb önálló Ukrajna.
Nekem ez az elgondolás nagyon tetszett, kíváncsi vagyok, kinek a fantáziáját mozgatja még meg. A kérdés, hogy ebben a történetben hogyan alakulhat a világ sorsa ezután? Így elmaradhatott volna a második világháború? HA igen, milyen lenne ma a világ?
Hát a németek ipari fejlődés mi után hitler hatalomra került nagyon megerösödöt,a technologiai fejlesztésekre szinte korlátlan támogatást adott.ami azt jelenti hogy befolyásolná teljesen a mai világot, itt egy pár példa:
a világ első sugár hajtóműve TurboJet B 1934-1947
késsöb rendszeresítik fejlesztik az merikaiak és a oroszok
V-2 ballisztikus rakéta kifejlesztőja her. von braun hitler támogatása nélkül nem kapot volna pénzt a kutatásokhoz.később pedig az ö űrrakétája vitte el az első embert a holdra 1935-1968
És a jármű ipar se lenne nagyon fejlett
eletronikai számitást elvégző gépezet 1934-1970
egyszóval a második világháborúnak millió oka volt hogy megtörténjen és pár ezer hogy ne.
De van egy nagyon érdekes igaz dokumentáció leírva de angolul van vagy a eredeti dok. németül 'csészealj repülő fejlesztés '
döbbenetes sebesség
7000 Stundenkilometer ("40.000 Km/h" möglich)
érdemes a képeket is nézegetni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!