Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A romániai magyarok autonómiáj...

A romániai magyarok autonómiájának egyáltalán van jogalapja?

Figyelt kérdés

Az ENSZ Koszovóval kapcsolatos álláspontja például:


Az aktus [a függetlenség kikiáltása] jogilag érvénytelen mivel az ENSZ BT 1244. sz. határozata úgy rendelkezik az átmenetről, hogy a tartomány végső státusát tárgyalások révén bilaterális, vagy multilaterális egyezményben kell rendezni (uti possidetis elv).


A fontosabb rész:

A népek önrendelkezési joga nem alkalmazható, ugyanis az csak a dekolonizációs folyamat keretében az államot nem alkotó népeket, nemzeteket illeti meg, nemzeti kisebbségeket nem. Amennyiben az adott nép már rendelkezik állammal akkor ezek a jogok az adott államra szállnak át. Mivel albán állam már létezik, így kizárt az önrendelkezési jog alkalmazása, mely amúgy is a lex specialis derogat legi generali elv alapján inferior a BT határozathoz képest. Jogilag kérdéses az elismerések érvényessége, ugyanis jogellenes helyzetet érvényesen elismerni nem lehet.


Mivel magyar állam már van, a népek önrendelkezési jog Magyarországra száll át Székelyföldről? És hogyha így van, akkor nem lenne előnyösebb a székelyföldi magyar autonómia helyett székely autonómiáért küzdeni, a székely nép autonómiájáért? Több "kitalált" nemzet létezik, a macedón, a montenegrói, a flamand, a vallon, miért ne lehetne a székely is?


2014. okt. 11. 07:58
 1/9 anonim ***** válasza:
73%
Magyaroknak nincs joga csak zsidóknak így van kérdező jól látod.
2014. okt. 11. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 progizo ***** válasza:
89%

Székelyföld Magyarországtól való elszakításának volt jogalapja 1920-ban és 1947-ben?

Érdekes, hogy mindig a magyarok KÁRÁRA történő dolgoknak van jogalapja ebben a kib****** világrendben.

2014. okt. 11. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
63%

Azt azért nem árt tisztázni, hogy "jogalap" mindig az adott és hatályos nemzetközi jog szerinti lehetőségeket jelenti.

Igen, 1920-ban és 1947-ben volt jogalap. Előtte megteremtették a győztes hatalmak. Nem a világrenddel van probléma, hanem a rossz helyen állással. Érdekes, hogy egyeseknek rögtön a másik hibája jut eszébe, ha valami felvetődik, és irtózva fordul el attól, ha valaki felhívja a figyelmet: előbb talán önmagadat vizsgáld.


Ettől lényegesen különbözik az erkölcsi, morális alap. E szempontot sem 1920-ban, sem 1947-ben nem vették figyelembe, sőt néhány praktikus szempontot se. A romániai magyaroknak éppen ezért jogalapjuk nincs, morális alapjuk annál inkább. És mitől? Nem lenne morális alapjuk, ha élhetnék saját életüket, nem lenne diszkrimináció, suskusos elnyomás és alattomos beolvasztási kísérletek. De vannak ilyenek! Ez teremti meg a morális alapot, az, hogy a mai nemzetközi (hamis) szemlélet mellett ez az egyetlen lehetőség önmaguk megvédésére. Ismétlem, ha nem lennének a káros hatások, sokkal értelmesebb és hasznosabb lehetne a helyi, önkormányzati együttműködés. De az nem működik, és nem a székelység miatt!

2014. okt. 11. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Napfonat ***** válasza:
90%

Kérdező. Te nem a függetlenedésről beszélsz véletlenül? Mármint hogy annak nincsen jogalapja?

Koszovó esetében ugyanis a teljes függetlenség a tét, amelyet sok ország ratifikált is. 1989-ig Koszovó autonóm köztársaság volt Szerbián belül! Ekkor azonban a csetnik Szlobodán Milosevics megszüntette mind Koszovó, mind pedig a Vajdaság autonómiáját. Jelenleg azonban a függetlenné válásról beszélünk!


Erdély esetében - vagy Székelyföld - arról van szó, hogy autonómiára lenne szükségük az életben maradáshoz, hiszen autonómia híján 2 emberöltő alatt teljesen beolvadnak, meg elvándorolnak onnan, átadva a helyüket a szőröstalpúaknak, akik azon nyomban ősi román földről fognak böfögni!

Ilyen jellegű autonómia és önrendelkezés rengeteg van világ- és Európa-szerte! Pl. az Aland-szigetek Finnországban, vagy még az autonómiánál is nagyobb önrendelkezési joggal rendelkező Feröer-szigetek, Grönland, A Csatorna-szigetek (Jersey, Guernsey), Gibraltár, de akár Skócia vagy Wales is ide sorolható! Vagy Dél-Tirol, Korzika, vagy a kaotikus helyzetű, örmények lakta Hegyi-Karabah Azerbajdzsán területén, ill. az azeriek által lakott Nahicseván Örményországon belül.

Ilyen volt tehát Koszovó és Vajdaság státusza is!

2014. okt. 11. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
10%
Nincsen. Mi magyarok sem támogatjuk. A civilizált világnak meg égnek áll a haja az ilyen ostobaságoktól.
2014. okt. 11. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Napfonat ***** válasza:
86%

"Nincsen. Mi magyarok sem támogatjuk. A civilizált világnak meg égnek áll a haja az ilyen ostobaságoktól."


Beszélj a magad nevében! Másrészt, mi magyarok erősen támogatjuk!

2014. okt. 11. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, kevered a dolgokat.

Egyoldalú elszakadásra, függetlenségre hagyományosan valóban nincs joguk a székelyeknek a nemzetközi és a román jog szerint sem, de nem is ez a cél, hanem egy Dél-Tirolhoz hasonló autonómia. Az autonóm területeknek az ENSZ, nemzetközi jog szerint nincs elszakadási joga, szemben például a tengerentúli területekkel, egykori gyarmatokkal (pl. Új-Kaledónia, Kajmán-szigetek) vagy az államszövetségek tagállamaival (pl. Szovjetunió, Jugoszlávia tagállamai).


Ezt a jogi rendszert, a fennálló világrendet nem a magyarok rúgták fel, hanem a nagyhatalmak, amikor először az USA, Egyesült Királyság, Franciaország, Németország erőszakkal elszakította az autonóm tartomány Koszovót, majd elismerte független államnak. Ezután Oroszország elismerte a szintén csak autonómiával rendelkező Dél-Oszétia, Abházia, Krím függetlenségét.

Ezzel a nagyhatalmak felrúgták a második világháború utáni világrendet, új helyzetet teremtettek, mely szerint adott esetben az autonóm területeket is megilleti az önrendelkezés, elszakadás joga. Így érthető, hogy a szlovákok, románok nem akarnak semmilyen területi autonómiát adni a magyaroknak, mert attól félnek, hogy ez az első lépés az országuk széteséséhez, területek elvesztéséhez.

2014. okt. 11. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 progizo ***** válasza:
100%

#3.: "1920-ban és 1947-ben volt jogalap. Előtte megteremtették a győztes hatalmak."


Erről a következő versike jut eszembe:


"Ezelőtt a háborúkban nem követtek semmi elvet:

Az erősebb a gyengétől amit elvehetett, elvett.

Most nem úgy van: a világot értekezlet igazgatja,

S az erősebb, ha mi csínyt tesz, összeül - és helybenhagyja."


"Érdekes, hogy egyeseknek rögtön a másik hibája jut eszébe, ha valami felvetődik, és irtózva fordul el attól, ha valaki felhívja a figyelmet: előbb talán önmagadat vizsgáld."


S vajon mit találtunk volna az önvizsgálatunkkal magunkban?

Mások területeire, javaira áhítozó Magyarországot?

Egy pökhendi, a világ urát játszó Magyarországot?

Szóval akiknek a lelkiismeretük miatt van szégyellnivalójuk, azok éppenséggel az 1920 és 1947-es területrablásokat előkészítő-szentesítő nagyhatalmak.

Az lenne a jogalap, amit az éppen aktuális nagyhatalmak önhatalmúlag előírnak?

2014. okt. 11. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

". Mi magyarok sem támogatjuk. A civilizált világnak meg égnek áll a haja az ilyen ostobaságoktól."


Milyen jogon pofádzol te a magyarok nevében libbant proli?

2014. okt. 11. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!