Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért nincsenek Gibraltáron...

Miért nincsenek Gibraltáron függetlenségi törekvések?

Figyelt kérdés
2014. szept. 28. 11:27
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Gibraltár képtelen lenne önálló államként megmaradni, ha el is szabadna az UK-tól, Spanyolország azonnal lecsapna rá.

Ott angolok élnek (a lakosságszám kb 30ezer), ráadásul nagyon fontos hajózási/kereskedelmi központ. A britek ezt 100%, hogy nem hagynák elúszni, nem csak Spanyolország miatt, hanem a kulcsfontosságú elhelyezkedése miatt.

2014. szept. 28. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
70%
Mi ez a mánia újabban, hogy kb minden utca indítson elszakadási mozgalmat?
2014. szept. 28. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Kiknek a függetlenségi törekvései ? Az ott lakó angoloké ?
2014. szept. 28. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Gibraltár soha nem volt se független, se állam. Először volt az araboké, aztán megszerezték a spanyolok, végül 1830 óta az Egyesült Királysághoz tartozik. Egy nagy kikötő, egy katonai támaszpont, pont úgy, mint az oroszoknak Kalinyingrád. Gibraltáron többségében angolok élnek. Elszakadni pedig kvázi öngyilkosság lenne, mert egyrészt semmiből sem tudnának megélni, másrészt Spanyolország egyből magához csatolná.
2014. szept. 28. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Régen Gibraltár tényleg fontos katonai támaszpont és kikötő volt, de ma már nem az. Se katonai, se tengerészeti jelentősége nincsen már.
2015. ápr. 13. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
55%
Hogyha én gibraltári lennék, mindenképp a függetlenségre szavaznék. Mivel az Egyesült Királyság demokratikusan kezeli a függetlenségi mozgalmakat és támogatja az erről szóló népszavazásokat, Gibraltáron is tarthatnának hasonló népszavazást, mint Skóciában. Szerintem, miután a Brexit-szavazáson a gibraltáriak többsége maradni akart, ezért lehet, hogy az Egyesült Királyság EU-kilépése előtt/után Skócia mintájára Gibraltár is szavazna a függetlenségről és mivel az EU-tagságot többen választanák, jó eséllyel többségbe kerülnének a függetlenségpártiak. Gibraltár lehetne egy kis független városállam, saját miniszterelnökkel, saját kis parlamenttel, természetesen a jogrendszer, a gazdaság, a kultúra olyan lenne, mint Angliában (akár, mint most), viszont a gibraltáriak a maguk urai lehetnének. Már így is saját pénznemük, belpolitikájuk van, ezek után önálló kül - és hadpolitikát is folytathatnának. Akár EU - és NATO-tagok is lehetnének, így védelemhez is jutnának a spanyol nacionalistákkal szemben. Lenne képviselőjük az Európai Parlamentben (a Brexittel úgyis felszabadul egy csomó hely az EP-ben). Lehetne Gibraltár köztársaság, élén egy államelnökkel, de akár a Nemzetközösség tagja is lehetne, élén a brit királynővel (mint pl. Ausztrália esetében).
2016. okt. 15. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!