Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A skót függetlenségi népszavaz...

A skót függetlenségi népszavazás miért volt (lett volna) sorsfordító, hogyha a montenegrói népszavazást eddig senki sem használta fel eddig precedensnek?

Figyelt kérdés
2014. szept. 21. 18:35
 1/8 anonim ***** válasza:
90%

Montenegró 1918 előtt soha nem tartozott Szerbiához, utána is csak egy nagy államalakulat egyik tagköztársasága volt. Az államszövetség Szerbia és Montenegró között (mint Skócia és Anglia között) kemény 3 évig állt fent (2003-2006), előtte kis Jugoszlávia volt.

Skócia az 1700as években veszítette el a függetlenségét, valamint azért jelentősebb országrészről, gazdaságról van szó. Montenegrónál a határ 51%-volt, és 51,5% lett a szavazás eredménye. Tehát Montenegróban sem fogadták annyira tapsikolva ezt az ötletet, az ország lakosságának kb a 30-40%a a mai napig szerbnek vallja magát.


Precedenst azért nem teremthetett, mert tulajdonképpen Montenegró volt az utolsó tagköztársaság, mely Jugoszláviából kivált, így effektíve nem Szerbia veszítette el a területet, hanem szimplán Montenegró kilépésével szűnt meg véglegesen Jugoszlávia.

2014. szept. 21. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igazad lehet. Azonban Montenegróban a szavazáson részt vevők 55,5%-a szavazott igennel és 55% volt a korlát.
2014. szept. 21. 18:59
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Akkor tévedtem, de a lényeg a fél %. :)


Koszovó sem teremtett precedenst, viszont Krím már igen, Velencében.

2014. szept. 21. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
52%

Szerintem azért lett volna precedens Európában, mert Skócia jelenleg nem egy állam, az Egyesült Királyság nem föderáció, nem szövetségi állam (de valószínűleg azzá fogják alakítani).


Montenegró ezzel szemben egy szövetségi állam (Jugoszlávia, majd Szerbia és Montenegró) tagállama volt. A szétválás inkább ezekre jellemző (pl. Szovjetunió, Jugoszlávia, Csehszlovákia).

2014. szept. 21. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
74%

"Koszovó sem teremtett precedenst, viszont Krím már igen"


A két eset nagyon hasonló, de szerintem egyik sem tekinthető precedensnek, vagy inkább mindkettő.

Mindkettő egy autonóm tartomány volt, mely egyoldalúan, alkotmányellenesen, az ország beleegyezése nélkül szakadt el Szerbiától, illetve Ukrajnától. Mivel az elszakadás egyoldalúan, erőszakkal (és külső agresszióval) történt, ezért a nemzetközösség ezeket nem ismeri el.

Azonban Koszovó jobban áll ezen a téren, őt már több, mint száz ország elismeri, míg a Krím elszakadását csak egy tucat.

2014. szept. 21. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"Szerintem azért lett volna precedens Európában, mert Skócia jelenleg nem egy állam, az Egyesült Királyság nem föderáció, nem szövetségi állam (de valószínűleg azzá fogják alakítani)."


De, igen. Az Egyesült Királyság négy alkotmányos országrészből áll, mely közül három (Skócia, Wales, Észak-Írország) korlátozott hatáskörű végrehajtó és törvényhozó testületekkel rendelkezett. Skóciának saját miniszterelnöke van, Walesnek és Észak-Írországnak első minisztere.

2014. okt. 10. 15:19
 7/8 anonim ***** válasza:
52%

Az alkotmányos részek, nem államok, csak autonómiával rendelkező területnek tekinthetők.

Az Egyesült Királyság nem föderáció.

Ezen is megy a vita, hogy míg Skóciának van saját parlamentje, addig Angliának nincs, annak ügyeiről az Egyesült Királyság parlamentje dönt. Ezért sokan felvetik, hogy az Egyesült Királyságot föderációvá kellene alakítani, de sokan ellenzik is, mivel attól félnek, hogy ez az ország széteséséhez vezet.

2014. okt. 10. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Igazad van, utánaolvastam a Wikipédián is Nagy-Britannia nem föderáció.


[link]

és angolul: [link]


Viszont nem értem, akkor hogy lehet "Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága", vagy ez is valami propaganda-szerűség?

2014. okt. 10. 18:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!