Oroszország és Kína mindig ilyen jóba voltak?
Olyan se veled, se nélküled a kapcsolatuk.
Kína egyből elismerte a Krím Oroszországhoz csatolását , a szigetvitákban Oroszország pedig Kínát támogatja.
De, vannak vitáik, viszont egymásra vannak utalva, mint két keleti nagyhatalom.
"Kína egyből elismerte a Krím Oroszországhoz csatolását , a szigetvitákban Oroszország pedig Kínát támogatja. "
Ebben tévedsz. Távol tartják magukat ezektől az ügyektől, nem támogatják egymást. Kína nem ismeri el a Krím annektálását.
A Szovjetunió és Kína viszonya a kommunista időkben sem volt baráti, ment a vetélkedés, rivalizálás köztük. Főleg a 60-as évektől romlott meg a viszony, 1969-ben még egy háború is kitört köztük.
Aztán megindult az enyhülés, ma már jó a viszony. De most is inkább csak arról van szó, hogy a kölcsönös érdekek összekötik őket. Ilyen például, hogy kompenzálják az egypólusú, Amerika által diktált világrendet, így külpolitikai kérdésekben általában együttműködnek.
Emellett Kínának szüksége van Oroszország hatalmas nyersanyagkészletére, az oroszoknak pedig a gyorsan bővülő kínai piacra.
"A hadserege pedig 20 évvel le van maradva fejlettségben az USA"
Te láttad már az USA hadseregét?
20-25 éves tankokkal meg repülőkkel van tele.
Mellesleg az USA, illetve az egész NATO nemrég 20-30 százalékkal csökkentette a költségvetését.
Oroszország 2008-ban viszont 50 százalékkal növelte a sajátját.
Egy brit tábornok is elismeri, hogy a NATO nem bírna el Oroszországot:
Gyakorlatilag soha nem voltak jóban. Amióta az orosz cári birodalom megjelent kína határainál mindig nyirbálta azok területi érdekeit. (Pl az oroszok még a boxerlázadás leverésében is részt vettek, szépen bemasíroztak Pekingbe)
Egészen a 2. vh-ig tisztes távolságot tartottak egymástól, majd Mao Ce tungot segítették, azonban az 1960-as években megsértődött mert úgy akarták irányítani, mint a kelet európai országokat.
Mellesleg kina lekezdett hatalmi vágyakat dédelgetni.
Orosz területeket szeretett volna megszállni, majd Vietnamból is szeretett volna területet szerezni. Az oroszok egyiket sem hagyták.
Atól kezdve, a hidegháború végéig gyakorlatilag ellenséges volt a viszony. (Korábban az oroszok adtak mindenféle technikát és fegyvert - ezeket fejlesztgetik Kínában még most is).
A 90-es évektől az Oroszok anyagilag szarban voltak, el akartak adni bármit bárkinek amit hajlandóak megvenni. Kína pedig vevő lett...először a modern haditechnikára, majd szépen lassan minden másra. Az óvatosság viszont mindkét fél részéről megvan. A kapcsolat üzleti, de nem barátságos. A szőnyeg alatt még van egy -két területi követelés kína részéről.
Mao Ce-Tung idejében a kínai kormány egy vagon mákot ajándékozott a Szovjetúniónak azzal a mellékelt üzenettel, hogy "Ennyien jövünk".
Egy hétre rá visszaérkezett Kínába a vagon mák, megdarálva. Mellette az üzenet: "És így mentek vissza"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!