Perzsia az tulajdonképpen micsoda? Diktatúra vagy demokrácia?
Tegnap olvastam erről az országról, azt írták, hogy 4 évenként van választás, a jelölteknek is különböző programja van.Van konzervatív, reformer, szélsőjobbos...stb jelölt, úgy, mint az USA-ban vagy Európában, és egy ember maximum két cikluson át lehet elnök egész életében.
Akkor Perzsia most micsoda?
Sokan diktatúrának hívják, de ha vannak 4 évenként választások és a nép eldönti, hogy melyik jelölt nyerjen, akkor nem demokrácia?
Hercege van, úgyhogy királyság.
Mátyás Király diktátor volt?
Remélem igen!
"Első ha hercege van akkor nem Hercegség?"
Nem, mert az a herceg az a király fia.
Átmenet a kettő között.
Nyugati értelemben nem nevezhető demokráciának.
"A politikai rendszer alapját képező 1979-es alkotmány rögzíti, hogy a legfőbb hatalom az Iráni Iszlám Köztársaságban Istené, minélfogva az iráni rendszer elnöki teokratikus köztársaságként értelmezhető.
Irán legmagasabb rangú vallási és politikai személyisége a Legfőbb Vallási Vezető, aki egyúttal a fegyveres erők főparancsnoka is, s gyakorlatilag ellenőrzést gyakorol mind a törvényhozó, mind a végrehajtó, mind a bírói hatalomra. Ő jelöli ki a 12 tagú Örök Tanácsa hat egyházjogászát, de közvetve a hat jogi szakértő személyének kiválasztására is befolyása van; bár közvetlenül a parlament választja ki a jogi szakértőket, a jelöltek listáját a Legfőbb Vallási Vezető által kijelölt Legfőbb Igazságügyi Méltóság állítja össze. A Legfőbb Vallási Vezető személyét a Szakértők Gyűlése választja, akinek jogában áll indokolt esetben a Vezetőt meneszteni is.
Politikai értelemben a Legfőbb Vallási Vezetőt után a második legfontosabb személy Irán politikai rendszerében a végrehajtói hatalmat gyakorló köztársasági elnök; személyét titkos szavazás útján választják négy évre, legfeljebb két egymást követő ciklusra. A köztársasági elnök nevezi ki a minisztereket, de a kinevezéseket a parlamentnek is jóvá kell hagynia.
Irán legfőbb törvényhozó testülete a 270 tagot számláló Iszlám Nemzetgyűlés (parlament). Tagjait a nép titkos szavazás útján választja négy évre, kétfordulós választás útján. A hozott törvényeket az Őrök Tanácsának ratifikálnia kell.
Iránban az igazságszolgáltatás erősen politikai befolyás alatt áll. A Legfőbb Igazságügyi Méltóságot és törvények végrehajtásának felügyeletéért felelős Legfelsőbb Bíróság tagjait a Legfelsőbb Vallásii Vezető nevezi ki. A Legfőbb Igazságügyi Méltóság és a Legfelsőbb Bíróság bírái választják ki a Legfelsőbb Bíróság elnökét és a Legfőbb Ügyészt."
Miért nem vagytok képesek a hivatalos nevét használni? Irán.
Nincs olyan ország, hogy Perzsia.
Ha Iránról kérdeztél, akkor saját magát iszlám köztársaságként aposztrofálja.
Egyébként ténylegesen - működése szempontjából- az alkotmányos monarchia és az iszlám alapú diktatúra között helyezkedik el. Igaz ugyan, hogy nem királya, hercege, császára vagy sah-ja van aki szentesíti a törvényeket, de van egy iszlám vallási vezetése aki mindent felülírhat. Ha nem tetszik a megválasztott kormányfő, törvény vagy bármi, azt lerúghatja vallási hivatkozással a pályáról. (Őket pedig senki és semmi nem korlátozza csak az iszlám)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!