Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi a demokrácia? Van olyan...

Mi a demokrácia? Van olyan definíció, amebe minden demokratikus ország rendszere beletartozhat? Mi a közös metszet?

Figyelt kérdés

2014. aug. 13. 19:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Demokrácia szerintem az, amikor kapcsolat van a törvényhozó és a nép között. De ez nagyon le van egyszerűsítve.


Pl Magyarországon ilyen nincs. Vannak a választások, aztán kb betonfal, füldugó van a politikusok körül, a nép meg csak szenved.


Láttál te már olyat, hogy az adott párt megyeközpontjaiban lehet ötleteket adni, vagy egyeztetni valamiről, amiről megkérdezi a népet a párt?


Teljes kommunikációs zárlat van.


Szerintem ha ez megszűnne, az lenne a demokrácia.


Ja és ha a választási időszakon kívül is leváltható az adott kormányzó párt.

2014. aug. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Szerintem elég gagyi a definíciód.


1) Egy diktátor és a nép között is van kapcsolat


2) A világ 99%-ékában nincsen demokrácia szerinted


Ezzel ugyan egyet lehet érteni, de engem mégis most a többségi definíció érdekelne, és annak hiányosságai, ha vannak.

2014. aug. 13. 20:55
 3/12 anonim ***** válasza:

Kíváncsian várom a GYK fotelhuszárainak hangzatos definícióit, de az igazság az, hogy a demokráciának rengeteg jellemzőjét ismerjük, de határozott definíciót nem nagyon lehet adni.


Tanulj sok-sok történelmet, némi filozófiát és jogot, és akkor lesz egy képed arról, hogy mi is az a demokrácia. De még akkor is nagyon nehéz lesz néhány mondatban megfogalmazni.

2014. aug. 14. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy a demokrácia az, mikor a három hatalmi ág - a törvényhozás, a végrehajtás és az igazságszolgáltatás - egymástól elkülönül.


Amint a három intézményből valamelyik kettő (vagy mindhárom) azonos ember kezében van vagy azonos érdekkörbe tartozik, csorbulnak a demokratikus jogok.


Ehhez persze hozzátartozik, hogy nem az a helyzet, hogy vagy tiszta demokrácia van, vagy tiszta diktatúra. Pl. nálunk most nincs diktatúra, de (szerintem, sok külföldi "bérrettegő" szerint is) kissé instabil a demokrácia, mivel egyre jobban omlanak le a falak, amik ezt a három hatalmi ágat elválasztották egymástól, s egyre kopnak a fékek, amik megakadályozzák, hogy ez a három intézmény egy azonos emberhez/párthoz/érdekkörhöz csússzon közelebb.

2014. aug. 14. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Egyébként ezen már sokan filóztak, főleg akkor, amikor az 1980-as évek végén sok helyen a világban "demokratizálódás" volt megfigyelhető.


Létrehoztak egy olyan fogalmat, hogy demokrácia minimum. Ez azt jelenti, hogy ha minimum egy országban eljutnak arra a szintre, hogy az embereknek biztosítják az alapvető emberi jogokat + olyan választott testület vezeti az államot, amit az emberek megválasztanak, és biztosítják, hogy adott időközönként ezeket a választásokat meg fogják ismételni (lehetőleg titkos választójoggal), ott már a demokráciának egy minimum formája megvan.


Viszont ez a dolog elég sok államra ráhúzható, akár a dél-amerikai országokra is, amelyekről viszont tudjuk, hogy nem a demokrácia paradicsomai.


Ez elég nehéz kérdés, most ilyet, hogy "közös metszet" nem is tudnék írni, mert akármit írnék, szerintem mindenbe bele lehetne kötni, mindenre lehetne ellenpéldát mondani.

2014. aug. 14. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Nyilván nem a fotelhoszárok definíciójára vagyok kíváncsi, hanem arra, hogx valaki ezt megfogalmazta-e már, akár egy-két mondatban, vagy egy nagyobb elméletben, mint az említett minimum.
2014. aug. 14. 08:01
 7/12 anonim ***** válasza:
Ez irto bonyolult, van egy demokracia index ami 60 kulonbozo jellemzo alapjan pontoz egy orszagot [link] . Magyarorszag peldaul 6.96 pontot kapott 2012-ben, a visegradi negyekbol a legrosszabb (es fogadjunk hogy mostanra meg alacsonyabb).
2014. aug. 14. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Milyen fotelhuszárok definíciója? Ezt egyetemen tanultam, te idióta. Tanulhatnál jómodort, mielőtt nekiállsz sértegetni másokat, és magas lóról parasztkodni itt... Megkérdeztél valamit, és én válaszoltam, megtiszteltelek vele, de úgy látom, te erre nem vagy képes.
2014. aug. 14. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Az emberek szabad gondolkodása(pl.népszavazás).Az,hogy az államban nem csak a kormányzó(diktátor)akarata teljesül,hanem a népnek közösen van beleszólása az ország politikájába(abba amiben ők is élnek).
2014. aug. 17. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
"Kíváncsian várom a GYK fotelhuszárainak hangzatos definícióit" Erre írtam! Nem értelek. Te miért sértegetsz? Nincs jobb dolgod? Esetleg olvasd el még egyszer mire reagálsz mielőtt ilyen hangnemet ütsz meg. Köszönöm előre is.
2014. aug. 17. 23:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!