Irakot miért nem osztják fel, mint Szerbiát és Szudánt?
Kérdező, rohadt gyorsan írd át a wikipédiában is, mert még egyben van!
Hogy osztották fel? Szer-Bia, vagy még durvábbak voltak és Sze-Rbi-A?
Ez sokkal, de sokkal bonyolultabb helyzet mint amiket példának hoztál fel, míg Szerbia vagy Szudán etniai problémája csak az országon belülre korlátozódik, addig Irak etnikai problémája az egész térségre, de meg próbálok röviden válaszolni.
Irakban a kisebbséget adó kurdok vannak, ők szeretnének függetlenedni Iraktól és létrehozni Kurdisztánt, azonban ezt nem szeretnék Irak a környező országok és a nagyhatalmak sem, miért? mert ha az iraki kurdok függetlenedek, akkor az olyan országok mint Törökország, Szíria, Irán az ott élő nagy többségben lévő kurdok szintén félő, hogy követnék iraki testvéreiket, ami a térség destabilizációjához vezetne.
A helyzetet igazán pikánsá teszi, hogy idén kikiáltották észak Irakban, Iraki és Levantei Iszlám Államot, más néven ISIS szélsőséges iszlamisták, akik terjeszkedésbe kezdtek a polgárháború sújtotta Szíriában és Irakban mindkét ország északi részén leginkább, az ISIS az iraki hadsereg ellen harcol ill. szembe került az iraki kurdokkal is, akik összefogtak az ISIS visszaszorítására, jelenleg ez a nem egyszerű helyzet. Azonban nagy valószínűséggel közeljövőben kikiálthatják az iraki kurdok függetlenedésüket Iraktól, de ezt csak az ISIS leverése után tehetik meg leginkább.
A helyzet sajnos nem ilyen egyszerű.
Egyrészt, ha a kurdok függetlenednek, az destabilizálja az egész térséget, legfőképpen Törökországot, és a soknemzetiségű Iránt.
Azért a kurdok elég szép számmal laknak mindkét országban:
Másrészt Irakban nem is a kurdok jelentik leginkább a problémát, hanem a síita-szunnita ellentét, ez alapján meg nemigen lehet felosztani egy országot sem. Irakban a síiták és a szunniták kevert lakosságú városokban, és falvakban élnek, és pont emiatt a kevertség miatt (mint Boszniában) képtelenség felosztani úgy az országot, hogy a területi határ mindenkinek megfeleljen, és ne induljon ki újra egy véres háború, és etnikai, vagy vallási tisztogatás.
Ugyanez van Szíriában is, már ott is vallási háborúvá fajult a dolog, pedig kormány ellenes felkelésnek indult. Ott az alaviták a síiták meg a szunniták harcolnak egymás ellen.
Maga az iráni Ajatollah is megmondta: a világra sokkal veszélyesebb a szunnita-síita ellentét, mint a muzulmán-zsidó muzulmán-keresztény ellentét.
És igaza van. Az arab országok és Irán például a mai napig utálják egymást, mert az arabok többsége szunnita, míg Irán síita. Csak egy példa: amikor szó volt arról, hogy Izrael megelőző csapást mérhet Iránra, Szaúd-Arábia minden gond nélkül átengedte a légterét az izraeli gépeknek.
Ennyire erős ez az ellentét.
Gratulálhatunk az USAnak több milliárd dollárt kidobtak az ablakon az iraki háború miatt,ami még a gazdaságot se pörgette fel csak a nagy fegyvergyártó vállalatok zsebét tömte meg alaposan.A modern fegyverek előállítása alig igényel munkaerőt.Abból a pénzből az egész Egyesült államok problémáját meg lehetett volna oldani.Gigantikus összegekről beszélünk.
Teljesen destabilizálta a térséget,Irak gyakorlatilag megszűnt a Közel-keleti kapcsolatok a mélypontra süllyedtek, Törökországban teljes sebességgel tör előre felé az Iszlám,Irán annyira megerősödött,mint eddig soha.Kína és Oroszország hosszútávú nyertesei lesznek ennek a nevetségesen megszervezett inváziónak!
Kész katasztrófa volt ez az egész és ilyen emberek nevezik magukat a Isten által felhatalmazott világ Urainak!
Ne az USA-nak gratulálj elsősorban, hanem az olyan afrikai diktatúráknak, ahol a külföldi segélyeket fegyverkezésre fordították/fordítják, és nem az éhezés vagy az ivóvíz problémáira, ha már ilyen irányból nézzük a dolgot.
Miért is destabilizálta volta a térséget az USa a támadással? tudtommal 2003-as támadással Irakon kívül semelyik térségbeli ország helyzete nem változott negatívan akkortájt. A török iszlámerősödése meg semmi köze az USA-hoz, az iszlámerősödésről Recep Tayyip Erdogan miniszterelnöksége alatt beszélhetünk.
Igen Irán megerősödött, mert a térségben Irak volt mondhatni a vetélytársa és eltűnt.
Se Kína, se Oroszország hosszútávon nem profitált semmit az Iraki háborúból, 11 év telt el, és be se tették a lábukat nem, hogy Irakba, de még a térségbe sem, kivéve Oroszország neki Szíria az érdekeltsége a kínaiak meg inkább Afrikai országok felé tendálnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!