A Krím miért nem lett oroszbarát független állam, miért annektálták?
Törökország sem annektálta az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot, Örményország sem Hegyi-Karabahot és Oroszország sem Abháziát és Dél-Oszétiét. Amerika és a NATO által elszakított Koszovó is független állam lett, megtiltották nekik az egyesülést Albániával.
Amikor március elején az orosz intervenció és a helyi katonai, politikai erők önállósodásának köszönhetően már látszott, hogy a Krím elszakad Ukrajnától, én biztos voltam benne, hogy egy orosz bábállam fog létrejönni.
Nagyon meglepett, hogy aztán Oroszország annektálta a területet, mivel ez példátlan a második világháborút lezáró rendezések óta. Azóta Európában nem fordult elő, hogy egy területet az egyik államtól egy másikhoz csatoljanak, bár az egyetlen kivétel éppen a Krím volt, melyet Oroszország 1954-ben Ukrajnának ajándékozott a Szovjetunión belül, de az ajándék erőszakos visszavételére már senki sem számított.
1. A krími lakosság nagy része orosz és egyetért az annektálással. Ahogy az oroszok is, Putyin népszerűsége sosem volt olyan magas, mint ezután a lépés után
2. Oroszországnak Krím mindig is a része volt, míg az elmebeteg részeg Hruscsov Ukrajnának nem ajándékozta
3. Krím stratégiai jelentőségű az oroszoknak. Ott van a hadi tengeri flotta. A Kalinyingrádi régiót leszámítva az oroszoknak semmilyen más használható tengeri kijáratuk sincs. Hiába nagy az ország, ha elszigetelt. A tengerek északon télen befagynak, hajózhatatlanok, nem lehet rajtuk se szállítani, se gyakorlatozni, se kereskedni (pl. cseppfolyós gázt)
4. Krím annektálásával gyengül Ukrajna. Az ukrán GDP nagy része ugyanis a keleti részeken termelődik, ott van ipar
Ha Janukovics nincs elzavarva és belép az oroszok uniójába, akkor nem kellett volna ezt meglépni. Viszont mivel más irányba kezdett el egy erősen orosz érdekszférába tartozó ország kacsintgatni, így kénytelen volt ezt meglépni. Leginkább a katonai bázis miatt.
Arra már nem volt idő, hogy fizetett ellenzéket állítsanak megint az EU-s fizetettjei ellen, mivel ők gyorsabbak voltak.
Ezt az "oroszelleneskedést" a propagandán kívűl függetlendésnek szokták nevezni.
Mondjuk szerintem a teljes Baltikumnak és Finnországnak igenis van gondja Oroszországgal, de nagyon. Fehéroroszország, Azerbajdzsán meg Kazakhsztán pedig majdnem bábállamok (de legalábbis erős orosz befolyásoltság van a kormányzásban), ezen kívűl talán ott van még Mongólia meg Kína - igen, róluk talán el lehet mondani, hogy politikai nyomás nélkül vannak jóban az oroszokkal, de erősen érdekből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!