Franciaországban az állam beavatkozhat a piac működésébe?
"Nem zárta ki, hogy az állam visszavásárolja a Bouygues-től korábbi részesedését, sem azt, hogy a kormány átmenetileg államosítaná az Alstomot, de ezt a lehetőséget egyelőre "korainak" minősítette."
Magyarországon meg állandóan hisztiznek, ha az állam próbál beavatkozni a dolgokba.
Mert a nyugati országokban csak nagyon ritkán és csak egy-két vállalat esetében államosít.
Nálunk pedig a Fidesz mindenbe beleszól.
A kettő között igen nagy a különbség Magyarország kárára.
A szocialistáktól elég nehéz mást várni a franciáknál is.Az EU balhézni fog, de az nagyjából annyit fog érni, mint a hazánk felé érkező rosszallások.
Kicsit odamondogatnak a brüsszeli eurokratáknak, hogy ezt mégis hogy merészelik, aztán küldenek néhány engedékenyebb paksamétát, aztán államosítanak ha úgy hozza a soros.
Az állam beleavatkozhat bárhol a piac működésébe és az EU mint kiderült a tagállami szuverenitás miatt, nem is tehet érdemben ez ellen semmit. Másrészt a piacnak sem tetszik a huzavona:
Nem hallottál még az EDF-ről? Magyarországon is tevékenykedő közműszolgáltató multicég.
Nézd meg a tulajdonosait meg fogsz lepődni!
El kell felejteni, hogy a magyar állam rossz gazda. Csak szándékosan rosszul működtetett. Ma már csak a valóban veszteséges ágazatok maradtak a nyakunkon a mávnál is csak azokat a területeket adták el, amik valóban nyereséget termeltek. ( lásd bécs-budapest vonal)
Első!
Európai unióban arányaiban a magyar államnál kevesebb állami tulajdona csak az angoloknak van, de náluk nem is volt jellemző a nagyfokú állami szerepvállalás, mint mondjuk a franciák vagy a németek esetében.
#4
Ez így nem teljesen igaz, a briteknél Margaret Thatcher idején lett véghezvíve nagyobb méretű privatizálás, előtte ott is jelentősebb volt jóval az állami szerepvállalás.
Igen, Franciaországban a 20. században mindig is viszonylag erős volt a piacba történő állami beavatkozás, a szocialista és kommunista pártok mindig is nagy népszerűségnek örvendtek arrafelé, utóbbik esetén előfordult az is pár évtizede, hogy a parlamenti választásokon ők kapták a legtöbb szavazatot.
Egyébként minden állam beavatkozik a piac működésébe, csak nem mindegy, hogy milyen mértékben.
Mondjuk attól, hogy valami Franciországban történik, még nem jelenti azt, hogy nekünk is csinálnunk kell, vagy hogy ők jól járnak vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!