Jelenleg a japán jegybank elkezdett rengeteg pénzt nyomtatni, hogy kicsit növelje az inflációt és élénkítse a gazdaságot.
De ez a fejlődés csak a korábbi stagnáláshoz képest jelentős. Japánban a GDP/fő érték 1990-2010 között évente átlagosan csak 0,8%-kal nőtt. Japán már egy nagyon fejlett ország és a népesség elöregszik, ezért már csak nagyon lassan tud fejlődni.
Japán a világ legfejlettebb , legmodernebb országa.
Nem tud olyan gyorsan fejlődni, mint mondjuk Kína vagy Oroszország.
Oroszországban 4 százalékos , Kínában magasabb a GDP növekedés.
De, ezeknek az országoknak van hova fejlődni.
Amerika rengeteg pénzt pumpált bele a Japán gazdaságba, mert jól jött neki egy erős szövetséges Kína közelében.
Akkor a japánok ügyesen bántak a pénzzel, nem kerültek magánkézbe a cégek. Ma Japánban csak a csúcstechnikának is csak a legcsúcsa van. Pl az autóipar és egyéb összeszerelő ágazatok, amihez nem kell szakértelem kiköltöztette a fejlődő ázsiai országokba, ahol olcsó a munkaerő.
Ilyet sehol máshol nem látni:
Én nem vagyok hanyatt esve Japántól.
Egy 4 tagú család 20 négyzetméteren él, 30 négyzetméteren már 3 generáció lakik együtt. Télen nincs fűtés stb...
Ázsiai nyomor..
8-as válaszoló. Nem vagy elhallva Japántól mert nem voltál ott és nem éltél ott! Elmondom neked hogy a világ legfejlettebb országa a mai napig, a technikai fejlettsége 150 évvel megelőzi a saját korát, 500 évvel pedig a világot!
9 évig éltem Osaka-ban, de Tokyo-ba jártam dolgozni, a Shinkansen-nel 1 óra 17 perc alatt ott voltam (438 km), és délután vissza, de ez csak egy példa.
A japán csoda már régen véget ér most egyenlőre a jegybanki bravúrok ellenére is masszív stagnálás és defláció van a csúcstechnika szigetén. Egyszerűen a hihetetlen japán munkamorál és a bámulatos infrastruktúra na meg az ehhez társuló viszonylag alacsony költségek ellenére se akar senki sem Japánba kiszervezni.
A bérmunkához túl jók a saját csúcstechnológiás saját fejlesztésekből japánok szintjén már elég nyögvenyelősen lehet fejlődni, az ilyesmit meg nem feltétlenül érdemes a világ fejlett országainak Japánba kiszervezni, inkább megcsinálják otthon. Egyszerűen Japánnak nincs hová fejlődnie, már pedig ez a gazdasági rendszer a fejlődésen alapul, ezért Japánnak egyre nehezebb úgymond a csúcson maradnia.
A második világháború után meg azért tört fel ilyen gyorsan egyrészt, mert már egyszer megtette a 19. század közepétől a II. VH elejéig így megismételni a bravúrt egyszerűbb volt, mert a módszer is adott volt és a nép is látta, hogy kifizetődő volt. Másrészt az amerikaiak a Marshall segély és egyéb jogcímeken kitömte japán barátaink zsebét alaposan és a szorgos japánok felálltak a jókora saller után. Kevésbé látványosan, mivel Németország azon fele, a háború ellőtt is Európa élbolyába tartozott, de ugyanilyen gyorsan tört előre az NSZK is a porig bombázott Németország nyugati feléből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!