Miért nézik el, hogy Észak-Koreában gyakran fordul elő ilyesmi?
Kínának is kezd kínos lenni Észak-Korea.
Most olvastam, hogy Kim Dzsong Un a volt barátnőjét kivégeztette, úgy, hogy a családjának muszály volt végignéznie, utána az EGÉSZ családját elküldte munkatáborba. És ez ott egy általános eset. Tömeges az éhínség, mégis fenyegetik a fél világot, hogy ha nem kapnak segélyt, atom bombáznak.
Nagyon gyakoriak ott az ilyen különösen kegyetlen kivégzések, mindig új és új munkatáborok nyílnak, rengetegen ott halnak meg.
Miért nézi ezt el mindenki, főleg a szomszédos Kína és Oroszország? Ha az USA beavatkozna, mindenki leköpdösné, hogy "fúj már megint megszállnak valakit". De még ez is emberibb, mert legalább a lakosságot valamilyen szinten ellátnák, és felszabadítanák.
Egy ilyen elavult, tömegsanyargató diktatúrának a 21. században nem szabadna léteznie....mert ez nem szocializmus, nem kommunizmus, hanem terrorista diktatúra.
Észak-Koreában a sok éhezés és hasonlók miatt már az átlag felnőtt ember magassága 130-140 cm, nagyon sok rendellenesség is van, a kórházakban a legalapabb gyógyszer és műszer sincs meg, ráadásul még ahhoz is engedély és kő kemény indoklás kell, hogy valaki a saját megyéjéből átmenjen egy másikba. Phenjanban NEM LAKHAT túl öreg és túl beteg ember, aki öreg lesz, vagy beteg, azt kipaterolják a városból, mert Phenjan az abszolút kirakat város.
Miért nézi ezt el mindenki? Nem csak az USA, hanem Kína, Oroszország, Európa....vagy akár Dél-Korea, Japán, stb.
De van nekik, ami lehet, hogy rakat szar; de képes károkat okozni.
Egyébként azért nem érdekel senkit, mert nincs ott semmi. Se olaj, se semmi.
"For every complex problem there is an answer that is clear, simple, and wrong."
H. L. Mencken
Ne haragudj, de nagyon egyszerünek képzeled ezt. Megítélni sem túl könnyü egy országot kivülröl, nemhogy "megjavítani". És valóban rosszabb a koreai NDK lakosainak élete mint Szomália, Tahiti, stb. lakosaiéi? Te önrendelkezésröl, politikai szabadságról beszélsz alapvetöen európai-nyugati mértékkel mérve... rosszabb helyeken az ételért és az alapvetö higiéniáért megy a harc, kit érdekel a "másik megyébe költözés", szabadság.
Egy társadalom müködése: szokásai, politikai 'kulturaja', ami nagyrészt az emberek fejében lévö renden alapul, csak nehezen, viszonylag lassan változik, még ha uj köntösbe is kerülnek a dolgok. Kedvelt példa, hogy Oroszország Cár atyuska után 100 évvel sem bírt igazán demokráciává válni, elöbb a komunista diktatúra volt, most meg Putyinisztán van, ami gondolom kicsit demokratikusabb az 1900-1950-es állapotoknál meg Észak-koreánál is, de azért...
Az is megemlítendö, hogy a kelet-EU országok bizony kicsit kevésbé demokratikusal, eltürik a demokrácialeépítö lépéseket - nyugatról nézve (ahol 20 évig éltem).
Nnamost ugy tudom, az Észak-Koreaiaknak az oroszoknál is kevesebb demokratikus történelmük van (de nem olvastam utána, ha vki jobban tudja javítson). A déliek a demokrácia útján kb. 60 év alatt mentek végig (de nem ismerem a történelmüket).
Rátérve a tulajdonképpeni kérdésre:
Az "elnézés" ebben az esetben nem is igaz: Észak Korea a világ egyik páriája! Komoly a nyomásgyakorlás - embargókkal, korlátozásokkal, stb. Persze ezek sztem abbol indulnak ki, hogyha egy lakosságnak romlik az életszinvonala, megutálja a kormányát - kérdés, hogy ez mennyire igaz, láthatóan nem mindig (bár ha ugy vesszük, Milosevic ebbe is belebukott, de az azért 'európa'.)
Az USA mint világhatalom történelme tele van elfuserált 'eröböl megoldjuk a diktatúrát' kisérletekkel, Afganisztán, Irak... diktatúrából full káosz, yeah! Pedig úgy gondolom, hogy a "rend" elérése és fönntartása egy ilyen hadmüvelet után az USA (mondjuk) és a helyi lakosság közös érdeke lett volna, de pl. a fenti példakban sem sikerül...
Mint fenn írták ezek a rettenetesen drága operációk csak akkor indulnak el, ha az USA-nak vagy más nagyhatalomnak valóban sújos érdekei füzödnek a változáshoz, ha csak egy idegen ország lakossága szenved, a politikus "nem erre kapja az adófizetök pénzét" (gondolj bele, hogy a NATOba pl. a mi pénzünk is belemegy).
A vilagmegváltásnál elfeledkeznek a csúnya gyakorlati kérdésekröl... Már az NSZK is igencsak megérezte, hogy az NDKt fölhozza. (Barátaim mesélik, az NSZK szociális rendszer a 80as években sokkal bökezübb volt, de mára elfogyott a pénz...)
Nnamost Észak korea az NDKnál sokkal, sokkal fejletlenebb, viszont relatíve nagyobb... szal hogy is lenne egy egyesítés...? (Azert Délkoreában intézményi szinten komolyan tanulmányozzák az ujraegyesítés mikéntjét!) Dél koreai barátom is szeretné...
Hogy egy más oldalról közelítsek:
Ha belegondolsz nálunk egy-egy itt élö amerikai igencsak elveszettnek tünhet, nem látja át a magyar társadalmat, mikor, kinek kellene 'borravalót' adni, vagy csak mosolyogni, stb. Megfordítva talán Neked is nehez lenne amerikában egy ideig - illetve azért könnyebb, mert ott nagyon sok friss bevándorló van. Nnamost egy távol-keleti orszaghoz képest közöttünk alig vannak kulturalis különbségek...
Kicsit elkalandozva: Pozitivnak látom, hogy - talán hála az "informacios tarsadalomnak", ma már annak is (sokszor) komoly nemzetközi hatása van, ha egy állam "csak" kegyetlen, de nem sért érdekeket.
Persze, ha a terrorista rezsim jó szövetséges, akkor többet elnéznek neki, lásd Szaddam-irak - de már a fent felsorolt okok miatt is. A szír példa is mutatja, ideggázt a saját tüntetöi ellen a "mi" diktátorunk is csak titokban használhat... ja, hogy közben meggyengült és a vesztesekkel kevesen szolidárisak.
A világ mindig is ilyen volt, nem csak nagyban, sokszor az osztályteremben is, de nem mindig extrémekre kell gondolni.
"Demokráciát pedig nem lehet erőszakkal vinni sehova. A fejekben születik meg."
Ennél jóval szabadabb, de szintén diktatórikus vezetésű országokban is fennmarad az elit. Magyarországon még tíz évet sem tudtak kihúzni az éheztetéssel és a személyi kultusszal, az '56-os forradalom elsöpörte ezt a fajta rendszert. Pedig ÁVO-s és besúgó elég sok volt itt is.
Az ázsiai népeknél él egyfajta fegyelmezett, közösségi szellem, általánosságban elmondható, hogy kevésbé individualisták, mint pl. az európai népek. Talán emiatt is hajlamosabbak valamilyen szinten azonosulni még egy elnyomó rendszerrel is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!