Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi a helyzet most Sziriaban,...

Mi a helyzet most Sziriaban, valaki leirna, hogy miert is van most ott haboru?

Figyelt kérdés
Nem tudom,hogy ki kinek az ellensege,mi miatt lazadnak az ottani emberek.Koszi :)
2013. aug. 28. 20:10
 1/2 anonim ***** válasza:
2013. aug. 28. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Röviden: az első vh után mikor felosztották az Oszmán-birodalmat úgy hozták létre ezeket az államokat, hogy ne legyen sehol se abszolút többség, ezért Jordániát leszámítva már mindenhol "robbant a puliszka" és most érte el Szíriát, csoda, hogy ilyen sokáig bírta. A franciák úgy intézték, hogy az alaviták (ők a síitizmusból szakadtak ki a középkor folyamán, de mára már, nincs sok közük az iszlámhoz) , és a keresztények kezébe kerüljön a hatalom, míg a többség szunnita muszlim, maga az elnöki klán is alavita, Bassarnak már az apja is is diktátor volt, elég komoly tekintélyuralmi rendszert építettek ki maguknak. A hadsereg, a titkosrendőrség, és megannyi más fontosabb dolog egy másfél-milliós kisebbség kezében van egy 20 milliós országban. Az arab tavasz pedig az ottani többséget is ráébresztette, hogy változtatni kéne, a tüntetőkbe viszont Bassar belelövetett, azóta megy a harc a két fél között. A legtöbb síita fél attól, hogy iszlamisták kerülnek hatalomra ezért a rezsimet támogatják, a szomszédban meg ugye ott van Libanon ahol hasonló okokból, egy hihetetlenül véres polgárháború volt már 15 éven keresztül, a legnagyobb vallási közösség pedig a 12-s síita akik mg így is csak 22%-ot tesznek ki, de ugyanakkor alaviták is élnek, ami csak jobban fűti a feszültséget. Erre a nyugati világ inkább kiáll az iszlamista lázadók mellett mint a kormány mellet akiket leginkább Irán és a hezbollah támogat az ellenségem ellensége meg ugye a barátom. Szíriában nem is kevés keresztény is van akik eleinte nem nagyon mertek beleszólni a konfliktusba, mert nem örültek volna annak, hogy a szunnitáké legyen a hatalom, most pedig félnek attól, hogy ezt meg fogják rajtuk torolni. Persze a lázadók sem egy homogén közeget alkotnak, ott vannak eltérő érdekek, mivel ugyebár van az országban egy komolyabb kurd kisebbség is akiknek most valamilyen szintű önállóságuk van, amit ők Bassar eltüntetése után sem szeretnének majd elhagyni, tehát az ország észak-keleti részét most többnyire ők tartják ellenőrzés alatt.

Vagyis ha a határokat annó nem így húzzák meg, az alkotmányokba nem íratják bele, hogy milyen tisztséget milyen csak milyen vallású tölthet be el lehetett volna kerülni megannyi ártatlan ember halálát, csak ugyebár a nyugatnak nem pont egy stabil Irak, vagy egy demokratikus Szíria volt a céljuk.

2013. aug. 29. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!