Másnak is feltűnt már? Trianon határhúzással kapcsolatos kérdés
Minden egyes elszakított területet úgy húztak meg a határokat, hogy etnikailag 30% magyarok lakta és 10% német lakta terület legyen. Ez volt az elsődleges szempontjuk a béke diktálóknak?
1910 népszámlálás szerinti etnikai eloszlás:
Kárpátalján: 54% rutén 10,5% német, 30,5% magyar
Délvidéken: 33,8% szerb 6% horvát,szláv 28,1% magyar, 21,4% német
Erdély: 53% román, 10,5% német, 31,7% magyar,
Mai szlovákia: 57% szlovák, 30,2% magyar 7% német
Ennyire tudatosan akarták porlasztani a magyarságot? Ezért nem vették figyelembe az etnikai határokat? De arra kínosan ügyeltek, hogy az elszakított területeken a magyarok és németek együttes aránya 40% ne haladja meg!
Ebben az az érdekes, hogy az antant érvelése szerint Magyarországot fel kell darabolni, mivel a magyarok aránya csak 50-55%-ot tesz ki. Ezzel szemben az elcsatolt területeken a nemzetiségek aránya se volt sokkal több, sőt: románok 53%, szlovák 57%, Délvidéken szlávok 40%.
A történelemben a győztes hatalmakat általában a legkisebb mértékben sem érdekelték az etnikai határokat, mégpedig azért, mert azon könnyen lehet változtatni. Németország és a Szovjetunió is gondolkodás nélkül felosztotta maguk között Lengyelországot, holott ők jóval nagyobb néptömeget képviseltek, mint a magyarok.
1920ben Erdély nyugati része Szatmárnémeti, Nagyvárad, Arad tengely végig magyarlakta rész volt. Felvidékhez lehetett hasonlítani, ahol szintén színmagyar területen voltak az új határmentén. Délvidékről nem is beszélve.
Ezek szerint teljesen tudatosan akarták a magyarságot eltüntetni ezekről a vidékekről. Ez azért elég lesújtó tény ..
Nem, kérdező, a nagyhatalmi döntnököket nem érdekelték ilyen lényegtelen kérdések. Sőt, semmilyen kérdés nem érdekelte őket, csak az, mai az érdekeiket szolgálta. Nem kell a "mindenki bennünket gyaláz" című üldözési mániába se belefutni, nem volt akkor jelentőségünk, hogy figyeltek volna a gyalázásunkra.
A valóság egészen más, és kevésbé idealisztikus (inkább prózai). Röviden csak, persze pár szóban csak jelezni lehet a helyzetet.
Európa országai (a nagyhatalmak) számára csak egy szempont van, az egyensúly. Az első világháborúig a Habsburg monarchia képviselte ezt az Orosz birodalom és a Nyugat között. Utána alapvetően változott a helyzet. A Monarchia kirobbantott egy háborút és nem felelt meg az egyensúly fenntartására, ezért bontani kellett. A magyar nemzetiségi politikát századokon át a kevélység jellemezte, újraosztani ritkán szokás a történelemben, ezért minden szomszédos nép ránk startolt (mondom, az újraosztás és a nemzetiségi politikánk miatt). Ehhez jött az elfogadott francia szlogen: nemzetállamokat! Amit persze ezen a környéken a nagy keveredés miatt nem lehet. De ők ezt nem fogadták el, megcsinálták. Magyarországnak ebben mindössze annyi szerepe volt, hogy kevesen szerették, akik igen, azok se ismerték (kísértetiesen hasonló ma is az utálatunk). Ennyi. És egy csomó véletlen esetlegesség. Erdélyben például akkor a Nagyvárad-Arad vasútvonal volt az egyetlen szállító útvonal. Ezért kellett attól nyugatra húzni a határt (különben a románok nem tudták volna kezelni a területeiket). Az etnikum nem számított, a gazdaság számított. Felvidéken az akkori bányavárosok számítottak, meg ott is a közlekedés. Annak kellett a túloldalra kerülni, nem az etnikumnak. Nyugaton egy felkelésnek és etnikumtól független nagy összefogásnak kellett lennie, hogy odafigyeljenek a nagyhatalmak. Meg annak, hogy a másik fél az ugyancsak vesztes régi testvér (Ausztria).
És természetesen még sok ügyetlenség, emberi kivagyiság, lefizetés kis majorokért, szóval a szokásos korrupció. Így keletkeztek a határaink, nem holmi fellengzős üldöztetés és (a nagyhatalmak részéről ) kicsinálási igény miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!