Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Amikor felvettük az imf...

Amikor felvettük az imf hitelt, akkor az megjelent a költségvetésben? Illetve a visszafizetésnél megjelenik az imf törlesztés a kiadási oldalon?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom, hogy egyszeri tételek, mint pl az imf hitel nem szokás beleszámolni a költségvetésbe! Hogy van ez pontosan?

2013. máj. 3. 22:21
 1/5 anonim ***** válasza:
A hitelfelvétel szerintem nem számít bevételnek, mint mondjuk az adók, mivel gondolom nem is közvetlen a kormány kezeli, hanem az Államadósság Kezelő Központ vagy az MNB.
2013. máj. 3. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
én is valami hasonlóra gondoltam. A kifizetés, hogy működik valamilyen módon az csak mutatkozik a költségvetés számain nem? annyi hitelt nem tudunk felvenni, mint amennyit kamattal együtt vissza kell fizetni, mert akkor nő az adósság ... vagy hogy van ez...
2013. máj. 3. 23:09
 3/5 anonim ***** válasza:

De ahittelek is állami bevételek ugyanugy mint egy cégnél ha kap hitelt az bevételt amikor visza fizeti az kiadás. Néha kell hitel pl egy metró épitésénl egyszre sok pénz áll rendelkezésre és fokozatosan fizetik visza a kőtségvetésbőll. Az imf hitelt is bele szokták számolni hogy mondjuk 1000milliárdal tőb van ami megjelenik a akor is mikor visza fuzesük.

Azt nem zudom hogy a kőltségvetési hiányt hogy számoljuk de ezek is fontos tényezőkbene. Az imf hitelt akor szoktuk fel veni amikor ell is kell kőlteni igy anyival nagyob szokot leni a kiadás is.

2013. máj. 4. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ezt a hitelfelvételt nem szó szerinti hitelfelvételnek kell tekinteni. Sokan tévedésben vannak mikor szerintük bármelyik kormány azzal adósította el az országot hogy felvette az IMF hitelt.

Az államok általában mindig vesznek fel hitelt, csak ezt kötvénykibocsátásnak hívják. 2008-ban olyan volt a helyzet, hogy senki nem vett államkötvényt (=nem adott kölcsön a magyar államnak) ezért a kormány az IMF-hez fordult, hogy biztosítson hitelkeretet. Ezután a kormány eldönthette, hogy az IMF hitelkeretből veszi fel a hitelt vagy kötvényt bocsát ki. Az IMF kedvezőbb kamatra adta, cserébe beleszól a gazdaságpolitikába. A kormány akkor ezt az utat választotta (mivel máshonnan nem kapott hitelt ez az egy lehetőség volt).

Tehát ez szerintem nem számít bele az éves költségvetésbe, legalábbis nem egyszeri nagy tételként.

Amikor most azt mondja a kormány, hogy visszafizettünk 1-2ezer milliárdot az IMF hitelből azt sem úgy kell elképzelni, hogy ennyivel csökkent az adósságunk, hanem bocsátottunk ki államkötvényt (=vettünk fel hitelt) és abból törlesztettünk az IMF-nek. Az adósságunk úgy tud csökkenni ha többet törlesztünk, mint amennyi új hitelt felveszünk. Az előző kormányok nem ott hibáztak, hogy IMF hitelt kértek, hanem hogy olyan helyzetbe kerültünk, hogy azt kelljen kérnünk.

2013. máj. 5. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat.

Még azt nem értem, hogy ha a költségvetésnek van 3% deficite, akkor azt ugye kötvény kibocsátás vagyis hitelfelvétellel pótolják( mert ugye kiadási oldal mögött muszáj lenni valami fedezetnek) ..

tehár a deficit lényegében itt kapcsolódik össze a hitel felvétellel, mert annyival kell több hitelt felvenni a piacokról, amennyit mi nem tudunk fedezni a bevételi oldalon bejött pénzekből ...

és mitől romlik a forint értéke? nem a kamattól hiszen, ha a gazdaság stagnál, akkor 5% kamattal relatíve több fizető eszköz lesz ugyanazon értékre.

A kamatot csak a piaci hitelezés miatt éri meg magasabban tartani, hogy a befektetők vásároljanak állampapírt (így a deficitet kitudjuk fizetni) vagy van más célja is?

2013. máj. 5. 11:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!