Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Nem zúgtak bele az oroszok...

Nem zúgtak bele az oroszok túlzottan Sztálinba és a II. világháborúba?

Figyelt kérdés

Évek óta figyelem az orosz médiában, hogy milyen grandiózus ünnepségeken, katonai parádékon emlékeznek meg a győzelmükről. Ez mindenben túltesz a szovjet időkön. Az egész ország, a média szovjet stílusban, pátosszal telve, nekem groteszkbe hajlóan ünnepel, megemlékezik, csak most még sokkal intenzívebben mint valaha.


Ennek keretében most Sztálin portréjával díszített győzelmi buszok járnak több nagyvárosban, és Volgográdot az ünnepnapokon újra Sztálingrádnak nevezik.


[link]



2013. jan. 31. 19:25
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
Utolsó: HA láttad a filmet, akkor akkor azt is láthattad/hallhattad, hogy mivel magyarázták a Balti államok bekebelezését. Amíg a németek ki nem robbantották a háborút, ezekre nem került sor. Egyébként pedig a SZU azokat a területeket szerezte vissza, amik annak idején a cári Oroszországhoz tartoztak.
2013. febr. 1. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 Pro Patria ***** válasza:
40%

Persze, indokot mindenre lehet találni.

A valóság az, hogy a Német Birodalom és a Szovjetunió megegyeztek, hogy amíg egyikük nyugaton, másikuk keleten kap "szabad kezet".


Ennek eredménye:

Németország 1940-ben meghódította Dániát, Norvégiát, a benelux államokat, és Franciaországot.

A Szovjetunió 1940-ben meghódított Finnország egy részét, a balti államokat, és Besszarábiát (ez nem állt a németek útjába, csakúgy mint a finn területek. Nem, a későbbi román és a finn támadás sem magyarázat, ok-okozat).

Emellett a két birodalom felosztotta egymásközt Lengyelországot.


"Egyébként pedig a SZU azokat a területeket szerezte vissza, amik annak idején a cári Oroszországhoz tartoztak."

- És ez az imperializmus alapelve, nem, elvtárs?

2013. febr. 1. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

Csakhogy erre a megegyezésre azért került sor, mert Franciaország és Nagy-Britannia nem volt hajlandó Hitler ellenes koalíciót kötni.

Lengyelország megérdemelte a sorsát, arrogáns és soviniszta politikája miatt, ezt kamatostul visszakapta.


Az imperializmus pedig igaz, csak ezt az akkori nagyhatalmak közül senki nem róhatta fel a szovjeteknek, lévén a nyugati szövetségeseknek hatalmas gyarmatbirodalmai voltak, az USA pedig burkoltabban - alkotmánya miatt - tartott függésben amerikai államokat.

2013. febr. 1. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 Pro Patria ***** válasza:
40%

Egyiknek sem volt akkora birodalma, mint a Szovjetuniónak.

Amikor Hitler hatalomra kerül, a szovjet vezetés már túl volt a holodomoron, amikor egyetlen év leforgása alatt 7-10 millió ukránt pusztítottak el tervszerű kiéheztetéssel.

Ezek után ne kérjék ki maguknak, ha egyenlőségjelet teszünk a hitleri Németország és a Szovjetunió között.

A tervezett koalíció valóságtartalmáról pedig nincs ismeretem, de ha volt is ilyen próbálkozás, az a nyugat számára nagyjából annak a kérdésnek felelt meg, hogy melyik kezébe harapjon bele.

Jobb lett volna, ha Sztálin már 1941-ben ott lett volna, mint '45-ben? Mert a cél ez volt. A kérdés pedig, hogy most Hitler törekvéseit támogassák Sztálin javára, vagy Sztálinét Hitlerre.

2013. febr. 4. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 Pro Patria ***** válasza:
*javára -> rovására
2013. febr. 4. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
Nem volt akkora birodalma? :O Ezt szerintem te sem gondoltad komolyan. Ezek szerint ma az Orosz Föderáció is gyarmatbirodalom lenne, mert távol keleti - nem orosz etnikumú - területei is vannak?
2013. febr. 6. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 Pro Patria ***** válasza:
Vehetjük úgy is. Számodra csak az az imperializmus, ha nem összefüggő területeket hódítanak? Ha ez egységes, körberajzolható terület, akármeddig elmehet?
2013. febr. 6. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

Először is számomra alapvetően az imperializmus és a gyarmatosítás sem negatív dolog. Csak vannak különbségek. Amikor egy primitív kultúra felé terjeszkednek és elviszik oda a civilizáltságot az pozitív. De amikor egy másik már civilizált államot támadnak meg azzal a céllal, hogy leigázzák, bekebelezzék és lakosságát elpusztítsák vagy elűzzék az negatív és ez a III. Birodalomra egyértelműen igaz, holott alapvetően a nemzetiszocializmusból nem következett volna ez, bármi is áll a Mein Kampfban.

De visszatérve Oroszországhoz, a mai államot semmiképpen nem tekinthetjük gyarmatbirodalomnak, különben ugyanez lenne igaz Kínára, Spanyolországra, de még az USA-ra is, pedig az mennyire ellentmondásban lenne az alkotmánnyal.

De Franciaország vagy Nagy-Britannia viszont szabályos gyarmatbirodalmat tartott fenn, amiket alacsonyabbrendűnek tartott. Oroszország ugyanakkor infrastruktúrájának jelentős részét, egyetemeit, gyárait azokon a területeken hozta létre, amiket később a Szovjetunió létrejöttekor elvesztett.

Ezért mondom, hogy a Nyugat semmilyen szemrehányást nem tehetett a Szovjetuniónak a balti államok bekebelezéséért, mert ők ugyanekkor világméretű birodalmat tartottak fenn, amit ugyanannyira vagy még jobban kizsákmányoltak mint a szovjetek a saját "nem gyarmataikat".

Az a terjeszkedés pedig amit a Szovjetunió véghezvitt, pont arra volt elegendő, hogy Moszkva és Leningrád (hősies védekezése mellett) ne vesszen el.

2013. febr. 6. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 Pro Patria ***** válasza:

Igen, fél Európa, amit bekebeleztek 1945-re, valóban nem "civilizált kultúrák leigázása volt". Nem, nem csak rólunk, "bűnös magyarokról", de az átállt Romániáról, a megszállt Csehszlovákiáról, sőt, a papíron győztes Lengyelországról is. De hova tovább, a háborúban részt sem vevő Bulgáriáról is.


A Baltikum bekebelezésére elmondhatod még egy párszor Leningrád védelmét, de ez több szempontból is hiteltelen, egyfelől ez eszedbe sem jutott volna, ha az orosz propaganda történész előbb nem adja a szádba, másfelől ez nem indokolta a finn, lengyel, román területek elhódítását. Mondd, mire ez az elfogult szemlélet?

2013. febr. 7. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
1945? Az nem a háború vége már? Nem a Szovjetunió támadta meg Kelet - és Közép-Európát, hanem fordítva. A Szovjetunió nem ingyen szabadította fel Európát a német megszállástól.
2013. febr. 7. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!