Mennyi az esélye hogy alakul egy új szocialista tábor Európában olyan országokból akik csalódtak a kapitalizmusban, és mely országokra lehetne számítani hogy kilépnek a kapitalizmusból és áttérnek a szocialista gazdaságra?
Egye ezt a humor rovatba akartad?
erre semmi esély sincs. Még ahol vannak is szocialista pártok, azok se akarnak kilépni a kapitalizmusból.
Szerintem előbbutóbb be fog következni, amit mondasz. Nézz csak körül, Magyarországon minden épeszű ember szerint jobb volt a Kádár-rendszer, a kelet-németek kb. évente kitekernek egy új filmet, ami arról szól, hogy az NDK sokkal jobb volt, Romániában a mostani kormánypárt Ceausescu-t szeretné utánozni, ukránok, oroszok is rosszabbul élnek, mint 22 éve.
Az első hozzászóló meg nyilvánvalóan egy oligarcha, akinek rosszul jönne, ha újra a közösségért kéne dolgoznia, nempedig aranytallérokkal teli medencében fürödve néznie az éhenhaló hajléktalanokat.
Semmi esélye.
A szocializmus nem volt önfenntartó rendszer, ez bebizonyosodott Kelet-Európában több mint 40, a volt Szovjetunióban pedig több mint 70 év alatt.
Persze, vissza lehet sírni annak, aki szerint jobb volt, de ha a közvéleménykutatók adatait megnézem azért eléggé kevesen vannak. Nagyrészt a Thürmer Gyula-féle Munkáspárt és annak szavazótábora aki visszaállítaná a szocializmust.
Ha tehát ennek a szavazóit nézem, akkor bizony folyamatosan csökken a számuk. Az 1990-es kezdeti 180 889 szavazóból 2010-re már csak 5606 fő maradt... ESÉLYTELEN!!!
És ezzel a többi ország is éppen így van. Még mikor LÉTEZETT Európában a szocializmus, akkor se törekedtek a nyugati országok arra, hogy ők is a szocializmus építésének nehéz, ámde nélkülözésekkel teli útjára lépjenek - és most, hogy a volt szocialista országok MINDEGYIKE szakított ezzel az úttal, még kevésbé fogják ezt választani.
Szóval amit írsz, az csak vágyálom... És jobb is így.
Pedro
"A szocializmus nem volt önfenntartó rendszer, ez bebizonyosodott Kelet-Európában több mint 40, a volt Szovjetunióban pedig több mint 70 év alatt."
Nem bizonyosodott be, mert nem lehet tudni, hogyan alakult volna pl. Magyarország (vagy pl. Csehszlovákia, lásd Alexander Dubček) gazdasági helyzete a '70-es, '80-as években, ha a '68-as gazdasági reformfolyamat teljes mértékben, a legjobb elgondolások (lásd pl. Liska Tibor) megvalósításával kibontakozhatott volna. Ma (illetve a kapitalizmus 1990-es újbóli beköszönte óta) ez egy agyonhallgatott téma.
Semennyi esélye nincs. A szocializmus megbukott, csődbe ment, mert működésképtelen modell. A kapitalizmus minden időszakos válsága ellenére is remekül működik.
00:56
"Nézz csak körül, Magyarországon minden épeszű ember szerint jobb volt a Kádár-rendszer, ...."
Éppen ezért tart ott Magyarország, ahol :)
Magyarországot pontosan a bukott szocializmushoz való össznépi és össz-pártpolitikai ragaszkodás viszi csődbe.
"mert nem lehet tudni, hogyan alakult volna pl. Magyarország (vagy pl. Csehszlovákia, lásd Alexander Dubček) gazdasági helyzete a '70-es, '80-as években, ha a '68-as gazdasági reformfolyamat teljes mértékben, a legjobb elgondolások (lásd pl. Liska Tibor) megvalósításával kibontakozhatott volna. "
Akkor egyszerűen hamarabb bekövetkezett volna a rendszerváltás. A szocializmus csak diktatórikus, egypárti berendezkedés mellett maradhatott fenn, a rendszer kereteinek fellazítása elkerülhetetlenül magával hozta volna magának a rendszernek a bukását is.
A kapitalizmusból nem lehet "kilépni", a Szovjetuniónak se sikerült, másnak se fog.
Csak a kapitalizmus világszintű összeomlásában lehet "reménykedni", de az még arrébb van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!