Politikai fordulatok lesznek? Stb.
Én úgy látom, hogy a világ kezd egyre jobban átalakulni. Ezt az állításom, több ténnyel is igazolnám(amit persze megvétózhattok, kiegészíthettek, stb.)
A legjelentősebb, a kínai és amerikai "közeledésnek" látszó valami. Az USA, mintha egyre jobban kezdene barátkozni Kínával, talán a hatalmas gazdasága miatt, vagy talán csak nem akar szemben állni a világ talán 6. legerősebb országával. Jó oké, mondhatjátok, hogy ott van 1 millió gyalogos katona, de azért a harckocsiknak a 80%-a elavult szovjet technológia (T-54-62), na meg a fél szárazföldi haderejük a tüzérségből áll, ami szintén 50 év körül jár. A haditengerészetük meg a járőr hajókból áll, a légierő meg Mig-21-esek hazai koppintásából áll jórészt.
Tudom, Kína nem jelent fenyegetést a világra, de akkor ki? Irán, a papírhadseregével? Jó, most megerősödtek, de mégis, miért félünk tőlük annyira? Van egy 300.000 fős gyalogságuk, de a harckocsijuk, mind elavult brit, szovjet technológián alapul.(Centurio, T-62-es tankok?) A légierejükről jóformán semmit nem tudok, de azt gondolom, hogy nem lehet túl jelentős, mivel inkább a légvédelem fejlesztésre költ, és nem a légierőére. (Úgy gondolom, hogy minek fejlesszük azt, amit teljesen fölösleges a fejlett nyugati verzióval szemben?)
Szaúd-Arábia (Elnézést, ha rosszul írom!) meg egyre jobban kacérkodik, egyre jobban odacsap néhány közleménnyel Iránnak, a csatlós kis arab államaival együtt (Egyesült arab emírségek, Qatar pl.), hogy igen is ő a Perzsa-Öböl ura. Én jobban elképzelhetőnek tartok, egy szaúdi-iráni háborút, mint egy amerikai-iránit. Ráadásul az arabok épp most vettek az USA-tól 150 F-15(E?)-t, hogy fejlesszük a légierejüket az iránival szemben.
Észak- és Dél-korea pedig, mintha kezdene kissé közeledni egymáshoz. Oké, itt voltak a rakéta tesztek, meg az atomrobbantás teszt, de az északi diktátornövendék egyre jobban rászorul arra, hogy a nyugat adjon neki élelmiszert, vagy kihal az országa. Na meg, mintha Kína egyre jobban kezdene elpártolni az északiak mellől, és mintha megpróbálná kinyitni északot a piacgazdaságnak, hogy olcsó munkaerőt szerezzen magának, és egy "hatalmas" 20 millió fős felvásárló piacot. (De kérdem én, mit vásárolnak fel? Tollat? Mert szerintem egy fityingjük sincs az északiaknak...)
Meg most, mintha eléggé kialakulna, egy Kelet-ázsiai szövetség a kínai nyomás ellen. Mintha a Fülöp-szigetek, Tajvan és Vietnám közeledne egymáshoz, a kínai nyomás miatt. Bár Vietnám, inkább még külön utakon jár, de mégis közeledni próbál ehhez a két országhoz, mert hátha együttesen feltudnák venni a harcot Kína ellen. Jó, tudom Kínának nem érdeke a háború, de mégis, a gazdaságának érdeke a saját olaj, és ásványkincsek beszerzése.
Tajvan és Kína, meg mintha kezdene elcsitulni. Mintha kezdenének összebarátkozni, és egy közös országon gondolkoznának, amiben mindkét kormány jelen lenne, külön hadsereggel, önkormányzattal. Véleményem szerint, ez a megoldás jó lenne, csak kérdés, együtt tudnának-e maradni a jövőben...
Oroszország, meg kezd megerősödni, én úgy látom, és mintha egy diktatúra kezdene kiépülni(bár ez már régóta tart). Putyin és Medvegyev játéka nem tetszik, de hát ki vagyok én, hogy elítéljem őket. Bár, ez még nem is aggasztó, mert nem kell nekik a háború, hogy összeomoljon a gazdaságuk, de mintha kezdenék magukhoz fűzni Kazahsztánt, Ukrajnát, Fehéroroszországot, Brazíliát és Venezuelát. Nem arra gondolok, hogy egyesülni akar velük, hanem arra, hogy hatalmas gazdasági befolyást kíván itt kelteni, hogy elkötelezzék magukat Oroszország mellett. (Bár az orosz és a brazil gazdaság között, már így is egy törökországnyi gazdaság van, a brazilok javára.) Szóval nem értem, hogy próbál, a kisebb gazdaságú Oroszország befolyást kelteni Brazíliában. Vagy talán, elakarja érni, hogy Dél-Amerika legnagyobb gazdasága, ne USA párti legyen, hanem orosz?
De a számomra a legfontosabb, hogy mi a helyzet a hazámban, Európában. Tudom, most sok Jobbikos lefog hurrogni, de én legszívesebben, egy Egyesült Európai Államokban élnék, amellyel Európa, újból fenn lenne a világ csúcsán, nem így, mint most, hogy kezdenek minket lehagyni az egykori gyarmataink. Egy olyan Európán gondolkoztam, amiben az összes EU nemzet együtt élne, és együtt lennénk a legerősebbek... Tudom, ez nem így megy, hogy "Hopp, egyesüljünk!", hanem hosszas kidolgozás és átgondolás után. Az együttes gazdaságunk lekörözné az USÁ-ét is, sőt, meghatározó szerepünk lenne a világban, nem mint most, hogy az EU kiad egy közleményt, amiben elítélünk valamit. Mit várunk? Hogy egy papírtól és egy mikrofontól befosnak? :D Na neeem... Ide kell a gazdasági és katonai, na meg persze a politikai erő, ami abból keletkezne, hogy egyesülne az EU egy országgá. :) Na meg tudom, a britek elkezdenének okoskodni, hogy neeeem, mi önálló ország akarunk maradni. Hát viszontlátásra Nagy-Britannia, nem fogtok hiányozni. :D
Véleményeket várok! :)
"Én úgy látom, hogy a világ kezd egyre jobban átalakulni."
Ezt az elmúlt egymillió évben bármikor elmondhattad volna, és mindig igaz is lett volna. A világ folyton átalakul.
"A legjelentősebb, a kínai és amerikai "közeledésnek" látszó valami. "
40 éve kezdődött...
"Tudom, Kína nem jelent fenyegetést a világra, de akkor ki?"
Attól függ, mit értesz fenyegetésen, mert ez ízlésfüggő. Más a fenyegető számodra, ha kommunista vagy, mint akkor, ha liberális, vagy iszlám fundamentalista vagy.
"Észak- és Dél-korea pedig, mintha kezdene kissé közeledni egymáshoz."
A hír 12 éves.
"Oroszország, meg kezd megerősödni"
Kb. 15 éve kezdett megerősödni, újabban a problémákon van a hangsúly.
"Putyin és Medvegyev játéka nem tetszik, de hát ki vagyok én, hogy elítéljem őket"
Nyugodtan elítélheted őket, de érdekesebb kérdés, hogy tudsz-e jobbat náluk úgy, hogy azt az oroszok is elfogadják.
"Szóval nem értem, hogy próbál, a kisebb gazdaságú Oroszország befolyást kelteni Brazíliában."
Sehogy.
"én legszívesebben, egy Egyesült Európai Államokban élnék"
Akkor ellenezned kell az EU-t, ugyanis annak a legkevésbé sem célja egy az Európai Egyesült Államok létrehozása.
"Az együttes gazdaságunk lekörözné az USÁ-ét is"
És ez miért is hasznos számodra?
Politikai fordulatok mindig lesznek, ez a történelem lényege. A politikai fordulatokat (a politikusok zömét) a gazdasági lehetőségek - illetve amit annak látnak - vezérlik. Ettől van közeledés és távolodás, az aktuális (vélt vagy valós) érdekektől függ. Ezért ez az aktivitás nem kell, hogy bárkit aggasszon.
Egyesült Európai Államok a közeljövőben nem aktuális, még a részleges Unió is ezer gonddal küzd. Most nem a válságra érdemes gondolni, hanem a tagországok rendkívül eltérő gazdasági helyzetére és lehetőségeire, az embereknek többek között ebből fakadó mentalitására. Ilyen körülmények között akkora érdekellentétek vannak, amelyeket nagyon nehéz kiegyensúlyozni. Sokszor úgy látszik, nem is lehet. Vagyis ilyen békés Államokat akkor álmodhatunk, ha előbb leküzdöttük a gazdasági különbségeket, az emberek megértik, hogy csak a lehetőségeik mértékéig nyújtózkodhatnak, ez a mértéket csak felelős munkával növelhetik. Ebbe a felelős munkába pedig mindenképpen beletartozik, hogy milyen felelős képviselőket, vezetőket választanak maguknak. Egyelőre leginkább nem felelőseket.
USA-Kína nincsenek rosszban mivel egymás felvásárlói.Bár barátok soha nem lesznek mivel a kínaiak még mindig kommunisták egy kicsit.Az USA már túl van a válságon és nagyjából rendbe tették az országukat.
Európa SOHA nem lesz olyan mint az USA.Különböző nyelvek , kultúrák és különböző irányok akaratok.Lehetetlen olyan szoros együttműködés a tagállamok között mint az USA-ban.
Szerinted a magukat felsőbbrendűnek hívő franciák és németek osztoznának ilyen szegényebb országokkal mint Lengyelország vagy Magyarország?Ők nagyhatalmak és azok is akarnak maradni , nem érdekük a teljes egyesülés.És nem érdekük hogy újabb nagyhatalmak keletkezzenek.
ez egy nagyon rövid összefoglaló vagy tartalomjegyzék, a véleményem hogy el kellene olvasnod a könyvet
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Első válaszoló!
Nem arra a 40 éve kezdődött valamire gondolok, amit te békülésnek nevezel. Ott igazán megvolt még az ellentét, ami most kezd csillapodni, hogy az USA egyre jobban kezd átpártolni Tajvan oldaláról Kínáéra.
És nem is arra gondolok, hogy 12 éve milyen szerződést kötött a két ország, hanem arra, hogy egyre jobban rászorul Észak a déliek segítségére, ezért mintha puncsolna a nyugatnak.
Tudom, hogy Oroszország 15 éve kezdett megerősödni, de most jöttek elő a komolyabb jelek arra, hogy Oroszország kezd gazdasági nagyhatalommá válni. (Nem, eddig nem volt az, még a Szovjetúnió idején sem.. )
Az orosz és a brazil kormány pedig közeledik egymáshoz, a CNN-en olvastam ezeket a híreket, hogy különféle rendezvényekre hívják meg egymást, konferenciákra, értekezletekre, és még a Dél-Amerikai únióban és megfigyelői szerepet kaptak az oroszok.
Barrosonak volt egy olyan kijelentése, hogy az EU szervezete késöbb egy állammá alakulhat.
Azért lenne hasznos a számomra, mert egy hatalmas gazdaságú országban a minimálbérek is magasabbak lennének, így a magyar megkeresné azt a pénzt, amit a francia, vagy a német.
"Észak- és Dél-korea pedig, mintha kezdene kissé közeledni egymáshoz."
Valahol olvastam olyan szcenáriót, hogy 2020-30-ra valószínűsítik az egyesülést.
"Na meg, mintha Kína egyre jobban kezdene elpártolni az északiak mellől..."
Annyira, hogy tele is van a töke a kis mitugrász senkikkel. Újabban rendre el is ítéli őket.
"Meg most, mintha eléggé kialakulna, egy Kelet-ázsiai szövetség a kínai nyomás ellen."
A valóságban pedig a napokban voltak tárgyalások arról, hogy létrehoznak egy Dél-Korea-Kína-Japán szabadkereskedelmi övezetet.
"...de mintha kezdenék magukhoz fűzni Kazahsztánt, Ukrajnát, Fehéroroszországot, Brazíliát és Venezuelát. Nem arra gondolok, hogy egyesülni akar velük, hanem arra, hogy hatalmas gazdasági befolyást kíván itt kelteni, hogy elkötelezzék magukat Oroszország mellett."
Eléggé kevered a szezont a fazonnal. Konkrétan a ruszkik Kazahsztán, Ukrajnát és Fehéroroszországot és a többi volt SZU tagköztársaságot be akarják olvasztani, Eurázsiai Unió néven. Ez utóbbi majd elválik, hogy összejön-e. A brazilokkal csak jóban vannak és kereskednek.
19:31
"Ott igazán megvolt még az ellentét, ami most kezd csillapodni"
Nem igazán tudok mit kezdeni az ilyen kifejezésekkel, mint "ellentét", ami "csillapodik". Konkrétan?
"az USA egyre jobban kezd átpártolni Tajvan oldaláról Kínáéra."
Egyre szorosabbak a kereskedelmi kapcsolataik. Ez a folyamat 40 éve tart.
"És nem is arra gondolok, hogy 12 éve milyen szerződést kötött a két ország, hanem arra, hogy egyre jobban rászorul Észak a déliek segítségére"
Ez is egy több évtizedes folyamat, minden évben van egy kis előrelépés.
"most jöttek elő a komolyabb jelek arra, hogy Oroszország kezd gazdasági nagyhatalommá válni."
1914-ben is az volt, 1980-ban is az volt. Most kevésbé az, de megint az lesz. Egy ilyen természeti adottságokkal rendelkező, ekkora nagy ország nem lehet gazdaságilag jelentéktele. Ez nem újdonság. Ugyanakkor az is tény, hogy behatárolt a gazdasági ereje. Természetesen hogy mi lesz 100 év múlva, azt nem tudjuk. Ha pl. jól felmelegszik a Föld, és Novaja Zemlján szőlőművelés fog folyni, Kamcsatkán pedig hatalmas búzatáblákat ringat a szél, az egy teljesen megváltozott helyzet lesz.
"különféle rendezvényekre hívják meg egymást, konferenciákra, értekezletekre"
Államfők elég sok konferenciára járnak. Ez még nem jelent szövetségkötést. A brazil-orosz kereskedelem 7 mrd dollár. Nem nagy összeg. Van a BRIC, ami egy népszerű rövidítés, és némi tartalommal is megpróbálják felölteni, de nem az a súlycsoport, mint mondjuk a NATO vagy az EU.
"Barrosonak volt egy olyan kijelentése, hogy az EU szervezete késöbb egy állammá alakulhat."
Ez nem Barroso egy kijelentése, hanem ilyesmit hetente mondanak a hivatalnokok Brüsszelben, mert ez a divat. Valójában az EU nem egy USE megteremtésére törekszik.
"Azért lenne hasznos a számomra, mert egy hatalmas gazdaságú országban a minimálbérek is magasabbak lennének"
India sokkal nagyobb, mint Magyarország, oszt' mégis alacsonyabb a minimálbér. Nem igazán értem a logikádat.
"így a magyar megkeresné azt a pénzt, amit a francia, vagy a német"
A magyar akkor keresne francia bért, ha ugyanabban az országban (Franciao.) élne, mint a francia. Esetleg akkor, vagy akkor sem. De elmondom harmadszor: az EU nem "Egyesült Államok", és nem is akar az lenni. Hogy időnként ezt mégis mondogatják, az porhintés, propaganda.
A kommunista kapitalista ellentét. Mivel ugye Kína kezd átállni a piaci szocializmusra. (Ami a kapitalizmus és a kommunizmus keveréke.)
A múlt évtizedben több olyan hír is volt, hogy az USA leállította a kereskedelmét Tajvannal, mert az nem tetszett Kínának. Vagy amikor az F15-ösöket, vagy a Patriot rakétákat szállították volna Tajvannak, akkor Kína közbeszólt, hogy ez nem jó ötlet.
Én úgy tudtam, hogy Oroszország soha nem volt gazdasági nagyhatalom, inkább csak középhatalom, mivel az ipara ezekben az időkben abból állt, hogy részt vegyenek a "ki tud több harckocsit gyártani" versenyben.
Igen, tudom hogy a sok államfői látogatás nem azt jelenti, hogy szövetségesek lesznek, de azért tényleg, ilyen gyakori látogatások, azért nem ritkán vannak országok között. (CNN-en vannak erről források, nem találom már őket.)
Koreai témához, még annyit hozzáfűznék, hogy 2011-12-ben van a legtöbb hír arról, hogy északnak segítség kell, vagy éhenhalnak. Havonta jön ki egy ilyen hír pl. az index.hu -n.
Az IMF adatai szerint, egy egységesített Európa GDP-je 17,577,691 lenne. Az EU népessége olyan 450 millió ember. Az USA-é meg ugye 300 millió körül mozog. Így az egy főre jutó GDP olyan 35.000 lenne, a Magyarországon lévő 15.000 helyett. Elnézést, ha rosszul értelmeztem.
„Így az egy főre jutó GDP olyan 35.000 lenne, a Magyarországon lévő 15.000 helyett. Elnézést, ha rosszul értelmeztem.”
Ez olyan dolog hogy Magyarország GDP-je fejenként (!!!) annyi amennyi, ettől függetlenül például egy borsodi faluban valószínűleg a leggazdagabbak sem keresnek annyit, mint a Nyugat-Dunántúli Régió átlaga. Hiába egy ország.
Hiába emelnéd a minimálbért 200 000 Forintra, ha a felét sem tudná a vállalkozó kifizetni.
Ezt legfeljebb Nyugatról érkező támogatásból lehetne megcsinálni, de egy franciának nem tudom hogy adnád be hogy a hiányzó összeget az ő béréből vonnák le.
Vagy te máshogy képzeled el?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!