Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Miért támadta meg az USA...

Miért támadta meg az USA 2003-ban Irakot hamis ürüggyel?

Figyelt kérdés

2012. márc. 11. 18:04
1 2
 1/20 Shai-Hulud ***** válasza:
63%

Mert Iraq sem volt hajlandó beengedni az ENSZ megfigyelőit az országba. Tudod a hasadó anyag sugárzását a műholdakról igen pontosan lehet érzékelni, szinte kilóra megmondják, hogy hol, mennyi uránium (vagy egyéb hasadó anyag) található. Ha az adott ország atomerőművet épít, ahhoz meghatározott mennyiségű, és dúsítású uránium kell, ha ettől jelentősen eltérő mennyiségű, vagy eltérő dúsítású anyag található, az nem erőművi felhasználásra utal.


Szaddam ott kefélte el a dolgot, hogy nem volt hajlandó elszámolni az országában található urániummal, arra hivatkozva, hogy az belügy. Bizonyos mértékig igaza is van, de ha a műholdas érzékelések szerint valószínűsíthető, hogy atomfegyvert épít, az már nem belügy. Ezt a kérdést eldönthették volna az ENSZ biztonsági ellenőrei - azokat viszont nem engedték be Iraqba.


Úgyhogy (bár ismét célzatosan írtad ki a kérdést) nem is volt az az ürügy annyira hamis...


Pedro

2012. márc. 11. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Izraelnek miért nem kell elszámolni az atomfegyvereivel?


Hamis ürügy alatt azt értettem, hogy nem volt Al-Kaidás kapcsolata meg tömegpusztító fegyvere sem.

2012. márc. 11. 18:59
 3/20 Shai-Hulud ***** válasza:
47%

"Izraelnek miért nem kell elszámolni az atomfegyvereivel?"

Izrael régóta rendelkezik atomfegyverrel, és nem vetette be sehol. Több éven keresztül, folyamatos háborúskodás alatt sem használtak atomfegyvert - ebből azért gyanítható, hogy nem ez a leghőbb vágyuk. Jelenlegi legveszélyesebb fenyegetőjéről, Iránról, az iráni fundamentalista vezetésről ugyanezt azért nem mondanám.


"nem volt Al-Kaidás kapcsolata meg tömegpusztító fegyvere sem"

Egyrészt az AlKaidás kapcsolatról nem tudunk semmit. Aki azt állítja, hogy igen, az nagy valószínűséggel hazudik.

Másrészt ha nem volt tömegpusztító fegyvere, akkor egyszerűen csak be kellett volna engedni az ENSZ ellenőreit... Vajon miért nem engedték be őket? Meg lehetett volna úszni az egészet, és Szaddam Husszein még ma is élhetne... (Bár őt nem sajnálom.)


Pedro

2012. márc. 11. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
25%
Izraelnek miért nem kell elszámolni az atomfegyvereivel?Mert ők fejlesztették ki.A technikát adta azUSA.Persze magyarok is voltak szépen,csak azokat megtagadtuk előtte.Mint a többi Nóbel díjasunkat.Csak 1 maradt itthon,Szentgyörgyi személyében.
2012. márc. 11. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
32%

Miért, Irán meg olyan sokat háborúzik tömegpusztító fegyverekkel. Konkrétan 200 éve nem indított háborút, akkor is csúnyán kikapott.


Irak meg közvetlenül a háború előtt is beengedte az ENSZ fegyverzetellenőreit. Akik se akkor, se a háború után nem találtak semmit. Irakban meg olyan béke volt, hogy ma már csak nosztalgiáznak, még sok siíta is, pedig ők aztán megszenvedték Husszeint.

A logika szerint Szaddam Husszeinnek semmi szüksége nem volt az Al-Kaidára, ahogy most Iránnak sem. Az Al-Kaidára olyan kis jelentéktelen vezetőknek van szükségük, akik nem tudják saját erőből elérni amit akarnak, ezért befogadják őket. Szaddam Husszein, a világ egyik legprofibb és legnagyobb tiktosszolgálatával nem volt rájuk szorulva.

Egyszer igazán megnézhetnék már ezt az Al-Kaidát alaposabban, honnan kapják a pénzeket. Vagyis nem megnézni, mert tudják, de beszélhetnének róla. Mert az útvonal sokszor New York-Pesawar-Dubai-> és innen Jemen, Afganisztán, Dagesztán, Csecsenföld, Bosznia, Szíria stb..


Hogy miért támadta meg? Mondanak itt gazdasági érdekeket, ami minden bizonnyal igaz is, de ez sem olyan egyszerű, hogy az olajkutakat akarta ellenőrizni.

Én a gazdasági érdeknél fontosabbnak tartom a politikait. Izraelnek rég szúrta a szemét Szaddam, Iránnal szomszédos, és a Közel-Keletet ellenőrizni kell, hogy ezzel Izrael biztonságát garantálják, hogy az amerikai gazdasági érdekek ne sérüljenek, sőt az amerikai hegemónia a térségben megmaradjon(ezt veszélyeztette Szaddam) és az olajellátás zavartalan legyen. Ezek miatt az USA-nak megéri háborúzni, ezen ne csodálkozzunk.

2012. márc. 11. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Láttam a NatGeo-n filmet Szaddam vallatásáról, ott ismerte be Szaddam igazságszérum nélkül, hogy nem voltak atomfegyverei meg Al-Kaidás kapcsolata se.


Azért hencegett atomfegyverekkel, hogy az irániak ne menjenek neki.


Azt mivel magyarázod hogy nem találtak atomfegyvert az ellenőrök?


Nem használtak atomfegyvert, csak akartak. A USS Liberty megtámadását egyiptomi támadásnak akarták beállítani, s ezután akartak nekimenni Egyiptomnak... Meg azért a vezetői legjobb esetben is "csak" félőrültek.


"Szaddam"


Diktátor volt, természetesen, és tömeggyilkos, mert EZ A MÓDJA ANNAK, hogy valaki egy mesterséges országot erőszakkal összetartson. Szaddam elődei, Kasszem, Aref, Bakr is diktátorok és tömeggyilkosok voltak, csak akkor még nem volt a Ziternet, ez az egyetlen különbség köztük és Szaddam között. Igen, a manusz az iraki nép erőskezű fia volt, aki egyetlen törzs (saját törzse, a szunnita Takriti (Tikriti) kizárólagos uralma alá hajtotta az összes többi iraki népet és törzset, a déli siítákat, az északi kurdokat, az örményeket, szíreket, stb. Igen, megvalósította a nemzeti egységet, mint Sztálin és Hitler és Pol Pot. Aki nem volt része az egységnek, megölte. Igen, erős, egységes országot kovácsolt, mint Sztálin és Hitler, pontosan úgy, pontosan ugyanazokkal az eszközökkel. Csak annyi volt a különbség, hogy Irak (szemben Németorsz/Szovjetunióval) nem saját maga volt a nagyhatalom, hanem rá volt utalva a nagyhatalmakra. Hol a SZU-ra, hol az USÁ-ra, tehát felváltva volt a szövetségesük, Szaddam remekül kijátszotta egymás ellen a két egymásra fenekedő nagyhatalmat. Irak hadserege a 70-es években a legkorszerűbb szovjet fegyverzet volt, sikeresen helytálltak a 1973-as izraeli háborúban. Az iráni forradalom után, amikor a szovjetek éppen nem túrták, kire tegyenek az USA ellenében, Szaddamra-e vagy Komeini-re, akkor az amerikaiak kedvezőbb ajánlatot tettek Szaddamnak: dobja ki az oroszokat, helyette kap modern amerikai fegyvereket, ha hajlandó megtámadni Iránt. Megtette, 10 évig folyt a háború. Irak hadserege 1/4-ed része volt az iráninak, mégsem tudták legyőzni. Szaddam Husszein nagyon jó szövetségese volt az amerikaiaknak, csak éppen Izraelt kezdte aggasztani Irak haderejének nagysága. A Szovjetunió momentán gyengélkedik, Izrael tehát elkezdte felszámolni ellenségeit, erre (Tesco-gazdaságos megoldásként) az amerikai hadsereget használja fel, ahogy az emberek a pitbulljukat uszítják másokra.


Az a tény azoban, hogy Szaddam EGYFELŐL valóban globalizációellenes, sikeres arab nacionalista volt, másfelől ezt VALÓBAN (nem, nem "állítólagos") tömegmészárlásokkal érte el (megjegyzem nemcsak névtelen falvak tömeges mészárlásai estek meg, hanem individuálisan, név szerint ismert iraki polgárokat és politikusokat is megölt, részben saját kezűleg). VALÓBAN diktátor volt, és VALÓBAN tömeggyilkos volt. AMIT NEM SZABADNA ÖSSZEKEVERNI, AZ AZ, HOGY NEM EZÉRT BUKTATTÁK MEG. ETTŐL MÉG SZADDAM NYUGODTAN maradhatott volna Irak elnöke végelgyengülésig. Az amerikai és európai demokráciák sok-sok tömeggyilkos diktátorral tartottak/tartanak fenn igen-igen jó kapcsolatokat. A diktatúrák mindig stabilak, fizetőképesek, márpedig ez mozgatja a világot. Szaddam bukását az okozta, hogy túllőtt a célon, túlment azon a határon, amelyet az amerikai-európai-izraeli érdekszövetség még megengedett neki. Szaddam addig kellett a "demokratikus" világnak, amíg hadseregével semlegesítette Iránt. Aztán azt hitte, léphet még egyet: Visszafoglalta Kuwaitot (Kuwaitról illik tudni, hogy 1958-ig IRAK RÉSZE VOLT, az angolok utólag csatolták le Irakról, amikor látták, hogy az iraki Baath-párt veszélyezteti a kuwaiti angol olaj-érdekeket. Kuwaitot odaadták egy másik arab törzsfőnöknek, akit Európában hercegnek illik nevezni, és szintén tömeggyilkos, csak erről nem beszélünk, mert ő a mi barátunk.


Szaddam tehát igenis tömeggyilkos, ÉS diktátor, ÉS emellett törzsének (a Tikriti-nek) nagy fia, mert egy törzs hatalma alatt erőszakkal egyesítette Irakot, és hatvanvalahány évig egyben is tartotta. Irak hatalmasat fejlődött az angol gyarmati időkhöz képest, regionális nagyhatalommá vált, mert vezetői kiválóan alkalmazkodtak az 1950-1990 közötti hidegháborúhoz, a nagyhatalmi blokkok szembenállásához. Ez a helyzet megváltozott, az USA a világ korlátozatlan csendőrévé vált. Az iraki olaj felértékelődött. Az amerikai olajcégek (legfőképpen a Dick Cheney alelnök érdekeltségébe tartozó Halliburton Inc.) végre megszerezte az iraki olajat az iraki nemzettől, és elhappolta azt az Európai Unió elől is. Ilyen háttérben kell nézni Szaddamot. Irakot (és az egész muszlim világot) jelenleg "demokratizálás" címszó alatt valójában "amerikanizálni" próbálják, de ettől speciel Szaddam Husszein még diktátor és sokszoros tömeggyilkos marad.

2012. márc. 11. 20:04
 7/20 Shai-Hulud ***** válasza:

#20:01

"Irán...200 éve nem indított háborút, akkor is csúnyán kikapott"

200 éve Iránnak NEM iszlám fundamentalista vezetése volt. Karim kán és a Zand dinasztia békés, felvilágosult kormányzást folytatott. Később Irán Oroszországgal háborúzott, nem sok eséllyel, el is veszítette az ország felét. A XX. század elejétől Reza Pahlavi rengeteg reformot vezetett be, majd a 2. VH után fia, Mohamed Reza Pahlavi eléggé diktatórikus rendszere következett, melyet 1979-ben Ruhollah Musavi Khomeini ajatollah államcsínye döntött meg.

Látható, hogy Iránnak 200 év óta éppen most van a legkevésbé felvilágosult vezetése.


"Irak meg közvetlenül a háború előtt is beengedte az ENSZ fegyverzetellenőreit."

NEM IGAZ!

A háború előtt Iraq nem engedte be az ellenőröket - bár mikor már egyértelmű volt, hogy meg fogják támadni, Szaddam már mindent megígért...


"Akik se akkor, se a háború után nem találtak semmit."

Ez viszont igaz. Tényleg nem találtak semmit. Kérdés, hogy miért nem volt hajlandó együttműködni az iraqi vezetés az ENSZ-szel?


"Irakban meg olyan béke volt, hogy ma már csak nosztalgiáznak, még sok siíta is, pedig ők aztán megszenvedték Husszeint. "

Igen, elhiszem. Háborús időkben mindenki a békéről nosztalgiázik. Ez tény.


"A logika szerint Szaddam Husszeinnek semmi szüksége nem volt az Al-Kaidára, ahogy most Iránnak sem."

Dehogynem... Ha nem látod, akkor baj van.

Annak, aki nem akar szemtől szembe hadat viselni (mert például gyengébb), MINDIG jól jön egy önszántából is robbantgatni akaró szervezet. :-)


"megnézhetnék már ezt az Al-Kaidát alaposabban, honnan kapják a pénzeket...."

Bármennyire is igyekszel, NEM New-Yorkból...

A Laden pénzbirodalom több milliárd dolláros vagyon MOST IS, és Osama bin Laden 24 fiútestvére többé-kevésbé nyíltan anyagilag is támogatták a harcát - mellesleg saját magánvagyona is több mint 300 millió dolláros volt. Nem volt rászorulva semmilyen new-yorki pénzre.

Meg hát elég nagy képzavar lenne, ha a new-yorki pénzvilág (amelyet szerintetek Izrael irányít) pénzelné éppen Izrael legnagyobb ellenségét. Ugye, hogy hülyeség? :-)


"a Közel-Keletet ellenőrizni kell, hogy ezzel Izrael biztonságát garantálják,"

Így van, ezzel egyetértek. Minden országnak a legfontosabb a biztonsága. Izrael miért lenne más?


Pedro

2012. márc. 11. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
22%

1. Nem értem a logikádat? HA 200 éve éppen egy sah indított háborút, ha 50 éve éppen egy sah küldött Ománba iráni csapatokat, akkor miért most nagyobb az esélye, hogy háborúzni akarnak?


2. 2003 márciusában jártak utoljára fegyverzetellenőrök Irakban (írjuk már magyarosan jó? ).


3. Nem, nem látom. Szaddam Husszein a titkosszolgálatával mindent elérhetett. De neki nem a nyugati országok voltak a célpontjai, hanem Irán. Nem volt neki szüksége fanatikus iszlamista barmokra, mikor ő arab-szocialista volt, és az ország tele volt iszlamistákkal, akik az ellenfelei voltak. Iránnak meg ezrével vannak alvó ügynökei a világban, akik bármikor képesek felrobbantani magukat Khameneiért. Nem szorul rá a szunnita Al-Kaidára.


4. Olvasd el az ENSZ jelentéseket, meg a Le Monde miket írt pár éve Afganisztánról. Kinek a kezében kötnek ki a fejlesztési pénzek. Vagy afgán haduraknak, védelmi pénzként, vagy egyből megy Dubaiba, Katarba, ahol átmossák, majd küldik a "frontországokba".

Soros György és a csecsen hadurak kapcsolatát is lehetne ecsetelni.

2012. márc. 11. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 Shai-Hulud ***** válasza:
65%

1. "miért most nagyobb az esélye, hogy háborúzni akarnak?"

Nem tudom, hogy AKKOR milyen esélye volt. Most viszont nyíltan fenyegetőznek.


2. "2003 márciusában jártak utoljára fegyverzetellenőrök Irakban (írjuk már magyarosan jó? )"

OK, írjuk magyarosan (de elnézést, ha esetleg eltévesztem, nekem az a megszokott forma).

Az iraki légvédelem bombázása 2002 áprilisában kezdődött, 2002 októberben döntöttek a megszállásról. NEM 2003-ban!!!


3. Nem értünk egyet. Sajnálom.


4. Az AlKaida NEM azonos Afganisztánnal. Amiket írtam, az az AlKaidáról szólt, mert AZ volt a kérdés, és nem Afganisztán.


Pedro

2012. márc. 11. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
8%

1. Nem kell komolyan venni, sok helyen leírtam már, itt is megteszem, a napi politika és a khomeinista ideológia része, kb. mint itt az "elmúltnyolcévezés", mégse fognak senkit sem felelősségre vonni az elmúlt 8 évből. Ha háború lesz, az első lépést nem Irán fogja megtenni, ebben biztos lehetsz. De az atomprogramját sem fogja feladni, ebbe is mindenki belenyugodhat.


2. Az invázió közvetlenül a látogatás után indult, és az ellenőrök is azért tértek haza olyan gyorsan, mert szóltak az amerikaiak és a britek, hogy ENSZ jóváhagyás nélkül is támadni fognak.


3. Rendben, nem értünk egyet.


4. Az Al-Kaida máig meghatározatlan fogalom, olyan mint a demokrácia. Említhettem volna Líbiát, vagy Pakisztánt is a lényeg, hogy az USA közvetve pénzeli a terrorszervezeteket. Van amikor szándékosan, mint pl. most Szíriában, vagy Iránban, van amikor akaratlanul, mint Pakisztánban, vagy Afganisztánban. Csecsenföld mai napig nem tisztázott, hogy az amerikaiak miért paroláztak sokáig oly boldogan csecsen hadurakkal, és Soros György pedig milyen szálak fűzik a lázadókhoz.

2012. márc. 11. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!