A kapitalista szemlélet, és a fogyasztói szemlélet között mi az alapvető különbség?
Valóban igaz, hogy ebben a rendszerben szándékosan állítanak elő gyenge minőségű termékeket, és ezek folyamatos újratermelése munkahelyeket tart fenn.
Ugyanakkor érdekes módon a munkaerő igény a gépesítéssel egyre csökken, és részben ezért is nő a munkanélküliség.
"Ugyanakkor érdekes módon a munkaerő igény a gépesítéssel egyre csökken, és részben ezért is nő a munkanélküliség."
Na igen, ezért lenne üdvös, ha minél többen tanulnának hiányszakmákat. Meg ugye a gépesítés magasabb gépgyártási kapacitást jelent, amihez munkás azért kell, meg ugye több szerelőre, tervezőre, call-centeresre, meg miegymásra lenne szükség.
Ugye a nyugati világ válasza a munkanélküliségre a magas szociális juttatás. A fejlett Nyugaton van nem kevés ország, ahol egész tűrhetően el lehet éldegélni munka nélkül is.
Szerintem az értelmes munka, a tevékenység létszükséglet. A termelés viszont nagyrészben áthelyeződik keletre az olcsó munkaerő miatt.
Európában pedig csökken a foglalkoztatás.
"Hogyha az idézi elő akkor azonos is vele?"
Senki sem azt állította, hogy azonos vele. Hanem, hogy a kapitalizmus idéz elő egy fogyasztói társadalmat, melyben a gyártók elsődleges célja a minél hamarabb tönkremenő termék gyártása.
Valóban.
Esetleg valamiben különbözik-e a kettő?
Nekem az a véleményem, hogy a két fogalom, ugyanannak a folyamatnak két állomása.
A különbség abban nyilvánul meg, hogy a kapitalista szemléletű versenynek az a lényege, hogy a meglévő igényeknek mindinkább megfelelő termékeket gyárt le, a fogyasztóiszemléletű verseny természete más.
A fogyasztói szemléletben a tudomány eszközeinek segítségével már magát a fogyasztót, és az igényeket is gyártják, és a versenynek már ez a lényege.
Tehát nem meglévő igényekre reagálnak egyre tökéletesebb megoldásokkal, hanem igényeket gyártanak, és ezeket igazítják hozzá a terékekhez, amelyek egyre gyorsabban változnak.
"Amerikában van olyan villanykörte, ami az 1890-es évek óta folyamatosan világít."
Olyan vastag izzószállal ezer év múlva is világítani fog. Más kérdés, hogy kb. annyi fényt ad, mint egy gyertya.
"A kapitalista szemlélet, és a fogyasztói szemlélet között mi az alapvető különbség?"
Semmi. Mindkettő értelmetlen kifejezés.
A kapitalizmus nem egy szemlélet, hanem egy társadalmi formáció neve. Kapitalizmusban a domináns koordinációs mechanizmus az árszabályozó piac, a termelési tényezők piaci forgalmúak, a munkaerő szabad, és a termelőeszközök nagyrészt magántulajdonban vannak. Ezt jelenti a kapitalizmus.
A "fogyasztói szemlélet" nem tudom, micsoda. Olyan van, hogy fogyasztói társadalom. A fogyasztói társadalom olyan társadalom, amely az egyének fogyasztási pereferenciái alapján strukturálódik, szemben a termelői társadalommal, amely az egyéneknek a termelési struktúrán belül elfoglalt helye szerint. A fogyasztói társadalom egy megvalósulatlan utópia.
Pedig nem kell erőltesse magát az ember, ha szeretné megérteni.
A kapitalista szemlélet az a világlátás, az a hozzáállás, ami a kapitalista társadalom meghatározó tagjainak tudatát álltalánosan jellemzi.
A fogyasztó szemlélet szintén hasonló, fogyasztói szemléletű egyének tömege, amelyben a személyek tudatát a fogyasztás igénye, "vágya" határozza meg.
"A kapitalista szemlélet az a világlátás, az a hozzáállás, ami a kapitalista társadalom meghatározó tagjainak tudatát álltalánosan jellemzi."
A kapitalista társadalom "meghatározó tagjai"? Kik azok? Van gazdasági elit, politikai elit, kulturális elit stb. Minden elitben sokféle "világlátás" és "hozzáállás" van. Nézd végig, hányféle párt van például a kapitalista országok parlamentjeiben.
"a személyek tudatát a fogyasztás igénye, "vágya" határozza meg."
Az ősembertől a posztmodern hippikig mindenki szeret fogyasztani, ugyanakkor a fogyasztás igénye sosem kizárólagos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!