A világválsághoz, és Magyarország válságához mennyiben járul hozzá az anyagias szemlélet?
Biztos hogy hozzájárult, de ezek a válságok bele vannak kódolva a pénzügyi rendszerbe, azaz elkerülhetetlenek.
A mai kor embere szerintem a rendszer, és a globalizáció, a felgyorsult információ áramlás miatt anyagiasabb mint régen, akár a 80-as években volt. Sajnos mérce lett az hogy kinek milyen autója, háza, mobilja van, pedig nem ettől lesz valaki értékes ember.
Én Londonban élek, itt ez hatványozottan igaz, ez a város a fogyasztásról szól, és arról hogy a pénzt hajtja mindenki.
" Talán a zsidóktől eredő pénz utáni vágy a világválság okozója."
Ezt csak ne fogd a zsidókra! Fogadjunk te is hisztiztél a 47 ezer forintos kijelentésnél... Kis álszent anyagias proli...
Anyagiasabb bizony.
A történelem folyamán mindig az volt a jellemző, hogy a körülöttünk lévő erőforrások - a népesség munkaereje, továbbá a kaja, ruha, stb., amit ezzel a munkaerővel elő tudunk állítani - csak korlátozott mennyiségben áll rendelkezésünkre. És a kultúra (mindegyik kultúra!) ehhez alkalmazkodott. A reklámokat nem a cégek nyomatták, hanem az egyházak; és nem azt mondták, hogy "ezt vedd meg! azt fogyaszd!", hanem hogy "legyél takarékos! érd be kevesebbel!". Függetlenül attól, hogy mennyire értünk egyet egy-egy konkrét egyház más tanításaival, ez a közös momentum sokkal jobban alkalmazható egy véges erőforrásokkal gazdálkodó társadalom számára, mint a mi fogyasztói mentalitásunk.
Azt mondhatjuk, hogy a cégek a tömegmédián keresztül szándékosan lerombolták a régi kultúráinkat, hogy felszabadítsák bennünk is azt a mohó vadállatot, ami bennük már előbb elszabadult - ott volt eredetileg is mindenkiben, csak a kulturális evolúció visszatartotta. Az anyagon túli célokra irányította a figyelmünket: az emberi kapcsolatokra, a kreativitásra, ilyenekre. Ma viszont ilyen irányú igényeinket is fogyasztás által akarjuk elérni: autóval, ruhával, kütyükkel akarunk imponálni. Erőforrásaink még most is végesek, csak közben erről elfeledkeztünk.
A válságokról leginkább az tehet, hogy nem csak az átlagember, hanem politikai, kulturális és gazdasági "vezetőink" is így gondolkodnak; ráadásul megvolt hozzá a (tőke)erejük, hogy a világot kaszinóvá alakítsák. Sőt, még arra is, hogy amikor vesztettek, az általuk bűnbe vitt kisembereken verjék le a saját veszteségeiket.
"A világválsághoz, és Magyarország válságához mennyiben járul hozzá az anyagias szemlélet?"
Semennyire. Nem a szemlélet határozza meg, mi fog történni a gazdaságban. A lét határozza meg a tudatot, nem fordítva.
"Illetve anyagiasabb-e a mai kor embere, mint a történelem során máskor"
Nem értelmes kérdés. Az anyagiasságnak nincs mértékegysége, így erre a kérdésre nem lehet válaszolni.
"A lét határozza meg a tudatot"
Nem is tudtam, hogy marxista vagy.
Szerintem a történelem már meghaladta a marxizmust, és a dialektikus materializmust.
Inkább egy haladóbb szemléletet javasolnék, még mielőtt a lenini út körforgalmán visszajutsz a "Lenin élt, él, élni fog", és hasonló kijelentésekhez, és az osztályharchoz.
Bár, ki tudja. Lehet, hogy jóljön még a "vörös diploma" is.
"Illetve anyagiasabb-e a mai kor embere, mint a történelem során máskor"
Nem értelmes kérdés. Az anyagiasságnak nincs mértékegysége, így erre a kérdésre nem lehet válaszolni.
Egy tanúlt kolléga egyszer azt mondta nekem, hogy attól még lehet értelmes valami, hogy te nem érted.
Mert valóban nincsen mértékegysége, de lehet az embereknek szubjektív véleménye, amire én kíváncsi lehetek.
Ezt a kérdést érsd úgy, hogy "Az ön szubjektív véleménye, megítélése szerint ma meghatározóbb-e az anyagias szemlélet, mint az ezt megelőző korokban?"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!