Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Perzsiából hogyan és miért...

Perzsiából hogyan és miért lett Irán?

Figyelt kérdés
2011. nov. 18. 09:59
 1/6 hollófernyiges ***** válasza:
52%
Perzsául kétezer éve úgy hívják, hivatalosan 1935-ben lett Perzsia neve Irán.
2011. nov. 18. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem is tudod, milyen nehezet kerdeztel. Ugyanis i.e egyertelmuen Perzsiarol beszel minden forras (zsido, gorog, romai, stb), hatalmas birodalom volt, fenyes tortenelemmel.

Aztan egyszer csak (i.sz 100 korul) szetesett. Hogyan, miert, milyen korulmenyek kozott - nincs hiteles forras. Fura mod, meg legendak is alig.

I.sz 200 utan a szetesett Perzsia egy reszeben alapitotta meg egy Ardashir nevu kiraly a Sassanida Birodalmat, es ebbol alakult ki a Parthus Birodalom, amelynek az utodja az Irani Iszlam Koztarsasag.


Korabban a birodalmon belul a "perzsa" szo volt elterjedve, az "iran" kifejezes a Sassanida Birodalom idejen valt fokozatosan hasznalatossa. Hivatalosan azt hiszem a ket VH kozott valt Iranna.

2011. nov. 18. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
7%

Először is volt egy Méd birodalom elnevezésű állam, ennek volt utódállama, amit Óperzsa birodalom néven emlegetnek.

Ez i.e. 330-ban megszűnt létezni. Jött Nagy Sándor, és ennyi.


A Szászánida Birodalmat szokták Újperzsa birodalom néven emlegetni.


Node, Nagy Sándor után több állam is kialakult ebben a térségben.

Szeleukida Birodalom, aztán a Párhtus birodalom, aminek eredetileg vazallusa volt a szásszánida I. Ardasír király, na ő meg lenyomja a párhusokat.

A szászánidákat meg majd az arab hódítók győzik le.


Időszámításunk szerint 100-ban szétesett? A mi? A Perzsa birodalom alatt, én az Óperzsa birodalmat értem, és az akkor már rég nem létezett.


Időszámításunk után, még a Pártus birodalom meg volt.

2011. nov. 18. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A mai Irán lakói nemcsak perzsák, hanem más népek is pl. kurdok, arabok stb. és ezen népek a XX. század folyamán a mai Irán területén egy laza politikai, kultúrális és gazdasági szövetségbe léptek egymással, így alakult meg az Irán nevű ország. Mivel ezt a népszövetséget már nem jellemezte elég pontosan a "Perzsia" elnevezés, multinacionális összetétele miatt, elnevezték magukat Iránnak.
2011. nov. 18. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

2-es vagyok, Dantes-nek

Valoszinuleg neked van igazad, en emlekezetbol irtam, amit irtam.

De remlik, hogy a tori-tanarunk magyarazott arrol, hogy Nagy Sandor ugyan messzire jutott, de a maga mogott hagyott teruleteket nem tudta tartani, ezert azok a "latogatas" utan folytattak az elozo eletuket.

2011. nov. 18. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
10%

Hát így is lehet nézni, mert az Óperzsa birodalom utódai, sok tekintetben hasonlóak maradtak, de én azt mondom, Perzsia mint birodalom, az csak az Óperzsa, az utána következő utódállamok már mások.


Mint terület meg...az csak egy elnevezés, egy rakás állam volt az adott területen.

2011. nov. 18. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!