Szerintetek mi lesz a társadalmi evolucio következő állomása?
Lehetséges-e, hogy 2050-80 között elterjed a kimeríthetetlen fúziós energia hasznosítása,
és körülbelül ebben az időben elérjük a technologiai szingularitást?
A technologiai ugrás miért hozná a társadalom fejlődését?
Afrikában sem változtak meg az emberek, csak ma már nem lándzsával ölik egymást, hanem gépkarabéllyal.
Technologiai ugrás ott is történt.
Persze, 2050-ben fúziós energia... Csakhogy addigra az olaj- és széntartalékok jelentősen megcsappannak, a megújuló energiaforrásokra pedig egyszerűen nem vagyunk hajlandók átállni (ezzel a mai energiaigény fenntartása ill. emelkedése esetén már régen el is késtünk, de az energiaigény visszafogásával és egy gyökeres szemléletváltással még lehetséges).
Az a szingularitás meg egy vicc.
Semmi.
Ha tényleg annyira fejlettek leszünk,te vagy én ebből nagyon keveset érzékelünk.
Gazdagabbak,vagy akik jókor lesznek jó helyen a tőkéjükkel,talán elkezdhetnek egy másik bolygót kizsigerelni,akármilyen formában.
Nekünk a fejlődés miatt,olcsóbb,könnyebb élet aligha lesz.
A társadalom vissza fog fejlődni, mert leromboljuk az erkölcsöket és a normális értékrendet, amire egy egészséges közösség épül.
2050-ben szerintem már egy újabb sötét középkorban leszünk.
Mert most gondoljatok bele, igaza van Helmetnek. Attól, hogy fejlődik a technológia, még honnan veszitek, hogy a közösség is egyre közelebb kerül a tökéletesen harmonikus társadalomhoz?
Ez egy akkora baromság kb. mint az, hogy ha idejönnek a földönkívüliek, akkor ők tuti demokratikusak, humánusak meg toleránsak lesznek. Már miért lennének azok? Attól, hogy egy közösség fejlett technikailag, még egyáltalán nem következik belőle, hogy a "szeretünk mindenkit! láááw! pííísz!" ideológiát fogja vallani.
Sőt, hogy ha egy bolygón létezik egy olyan kultúra, ami harcos természetű és erős, akkor valószínűleg le fogja győzni azt a kultúrát, amelyik elfogadást és szertelenséget hirdet és akkor valószínűleg az a kultúra fogja uralni a Földre érkező idegeneket.
A fúziós energia elve 75 éve ismert, és még mindig nincs működő fúziós reaktor.
A fúziós reaktor az a találmány, ami mindig csak "lesz". Már 40-50 éve egyfolytában "mindjárt sikerül" megcsinálni. Szóval túl nagy reményeket nem táplálnék az ITER-rel kapcsolatban.
Természetesen a fúziós reaktor messze nem jelent korlátlan energiaforrást. A szűk keresztmetszet nem az üzemanyag, ami valóban szinte korlátlan, hanem a hulladékhő. Valójában ha olyan ütemben növekszik az emberiség energiafelhasználása, mint az elmúlt 100 évben, akkor max. 1-2 évszázadra vagyunk attól, hogy ebbe a korlátba beleütközzünk. Ha sikerülne sci-fi szintű energiafelhasználást megvalósítani, akkor méginkább sci-fibe illő problémát jelentene, hogy a felhasznált energia nemcsak úgy elcsurog valahova, hanem hővé alakul.
A technológiai szingularitásban pedig komoly tudósok nem hisznek, az egész csupán sci-fi elképzelés (még mielőtt Kurzweillel jössz, elárulom, hogy Kurzweil jelenleg egy olyan figura az amerikai tudományos életben, akivel egyre kínosabb együtt mutatkozni).
Szerintem közvetlen demokrácia lesz a következő lépés.
És ha megvalósul a szingularitás, akkor már tényleg semmi se állhat az anarchia útjába.
A szingularitás talán nem érhető el, de mind jobban megközelíthető, egy exponenciális görbe mentén. Talán valóban soha nem lépjük át a határt.
A melegedésre én is gondoltam már, hiszen korlátlanul sok energia egy véges rendszerben a hulladékhő miatt melegedéshez vezet.
Érdekes versenyfutás alakulna ki a felmerülő problémák, és mind okosabb gépek között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!