Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A kapitalizmus örök?

A kapitalizmus örök?

Figyelt kérdés
2011. aug. 6. 06:29
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

Kedves Helmet!


"Az eddigi rendszerek közül a kapitalizmus "filozófiája" hasonlít leginkább a természeti környezetben zajló evolucios versengéshez, és kiválasztódáshoz.

Ez a lényege."



Ha ez így áll, akkor ugye a szociáldarwinizmus egyik fajtájával van dolgunk, a másik a náci ideológia. Kérdés, hogy akár csak a legegyszerűbb ember is, nem túlságosan bonyolult és összetett, mint társas, pszichés és etikus lény, hogy egy ilyen über primitív Kvázi természetesnek hazudott nézett mentén éldegéljen. Szerencsésebb kultúrákban voltak pl. humánus szabályok az adósságok rendezésére, akár pl a kamat tilalmán keresztül vagy a periódusonkénti kötelező adósság elengedésen keresztül. A modern kori kontinentális konzervativizmus atyja Bismarck kihez fogható kevés államférfi leendett, jól látta és értette ezt, ezért alakított ki olyan szociálpolitikát amely ennek ellensúlyozására törekszik. Mai magukat konzervatívnak hazudó emberek és politikusok (hisz nem államférfiak) épp ennek leépítésén munkálkodnak.


Ha jól értem akkor, a kapitalizmust a te gondolataid mentén (és bölcsen) a totális embertelenséggel, és a fasizmus legkifinomultabb formájának kell tekintenünk, amely az emberi lényről ennyit közöl: Az ember

1. Áru

2. Léte értelmetlen

3 Nincsenek erényei csak hiányosságai.


Világos-e ezek után, hogy konzervatív ember = kvázi keresztény és /vagy a helyi vallás híve soha, soha nem lehet kapitalista,

2011. aug. 6. 15:59
 12/20 anonim ***** válasza:

Tulajdonképpen így van.

Az embernek éppen emberi mivolta következtében morális kötelessége volna a kapitalizmus amúgy természetes embertelenségéből fakadó károkat a tőle telhető legteljesebb mértékben kerülni, vagy jóvátenni.

A kapitalizmus mint "kvázi természeti törvényszerűség" nem törölhető el soha, de emberarcVÁ teheti az EMBER.

2011. aug. 6. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
Közgazdaságilag az ember nem árú, hanem fogyasztó vagy munkavállaló. Igazából konzervatív embernek kéne pont kapitalistának lenni. (Történelmileg ugye a brit konzervatív arisztokrácia erősen a kapitalizmus mellett tette le a voksát, ezzel "szemben" állnak a baloldali ideológiák).
2011. aug. 6. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
Elnézve az utolsó kérdezői kommentet, tévedek, ha azt feltételezem, hogy a kérdező chf alapú hitelt vett fel? Egyébként, így végképp nem értem a kapitalizmus elleni kirohanását. Hiszen gondolom pont a kedvezőnek vélt feltételek miatt, nem forint alapon adósodott el. Azaz élt a piac adta lehetőséggel.
2011. aug. 6. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

A kapitalizmus egyik legjellemzőbb alapmotivuma a verseny, és ez megmarad mindaddig, amíg korlátlan természeti erőforrások, és energiaforrások nem állnak rendelkezésre.

Amíg ez nem áll elő, addig mindíg lesz valamiféle "kapitalizmus". Megszüntetésének vkísérlete volt a szocializmus, mert vagy a meglévőt próbálják egyenlően elosztani, vagy mindenkinek mindene lehet, mert korlátlan mennyiség áll rendelkezésre.

A szocializmus is azért bukott meg, mert az emberi természettől idegen, az ember nem tud úgy élni, ahhoz idomulni.

Szerintem a korlátlan bőségbe is belepusztulna az emberiség, mint ahogyan az eddigi viszonylagosabb bőség is eléggé kártékonynak bizonyult.

2011. aug. 6. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

"Igazából konzervatív embernek kéne pont kapitalistának lenni. (Történelmileg ugye a brit konzervatív arisztokrácia erősen a kapitalizmus mellett tette le a voksát, ezzel "szemben" állnak a baloldali ideológiák)."



A brit. lehet. de nem a kontinentális. Amúgy a kapitalizmus belső logikája a liberális gazdaság-felfogás.

2011. aug. 6. 22:55
 17/20 A kérdező kommentje:

"Elnézve az utolsó kérdezői kommentet, tévedek, ha azt feltételezem, hogy a kérdező chf alapú hitelt vett fel?"


Igen tévednél. Semmilyen hitellel nem rendelkezem, hála az égnek.


"Egyébként, így végképp nem értem a kapitalizmus elleni kirohanását."


egy kérdés nem kirohanás és a mondat okafogyott.


"Hiszen gondolom pont a kedvezőnek vélt feltételek miatt, nem forint alapon adósodott el."


Nem tartozik ide, de megismétlem nekem nincs semmilyen tartozásom, és a barátnöm lakását i srég kifizette, mert forint alapú hitelt vett fel.



Ez ELVI KÉRDÉS! Nem gyakorlati! Az egyenlőtlenségek oly orcátlanok amelyre semmilyen indok és érv nem hozható fel. Ez erkölcstelenség, mi több fasizmus.



Azaz élt a piac adta lehetőséggel."



Azaz nem éltem. És nem ez a kérdés veleje.

2011. aug. 6. 23:01
 18/20 A kérdező kommentje:

"Közgazdaságilag az ember nem árú, hanem fogyasztó vagy munkavállaló."



A közgazdaság, ahogyan arra számos közgazdász rámutatott nem objektív tudomány. Mi több nem is tudomány, ez evidencia az összes többi társadalom tudomány számára.


Nos a munkaerő a végzettség, a képesség, az idő és az energia ezek bizony áruk. Ellehet nevezni őket , villanypásztornak is, de mindegy. Ezért létezhet munkaerőpiac ha a munkaerő nem áru lenne, nem piaci alapon vásárolnák meg azt. Adjuk el magunkat, szól a szlogen. Nos vannak emberek akiknek a piaci értéke óriási (ezek rendkívül kevesen vannak, és vannak olyanok akiknek a piaci értéke nulla ezek igen sokan vannak.)

Az emberek idejüket, egészségüket, családjukat és egyéb rendkívül hasznos dolgokat áldoznak be azért, hogy munkájuk lehessen. Ez veszteség és igen komoly veszteség. A világon mindenhol terjed a szociális háló felbontása, az egyenlőtlenségek példátlan növekedése, a hitelekből leélt élet, a munkanélküliség illetve újabban aggasztóan növekszik mindenhol a feketemunka annak minden hátrányával.


A profit maximalizáláshoz kevés de rendkívül értékes árura van szükség, ráadásul ez a logika önmagát hajszolja paradoxonba.


Hogy Rockefellert idézzem: "A verseny bűn."


Jelenleg látszat versenynek vagyunk a tanúi.


Keresztény ember (konzervatív) soha nem fogadhatja el ezt az erkölcstelenséget.

2011. aug. 6. 23:16
 19/20 anonim ***** válasza:

A verseny természetes, és elkerülhetetlen. A versenyt nem lehet kiiktatni a rendszerből, és veszetesek mindíg lesznek.

A kérdés inkább az, hogy a vesztest, és a veszteséget hogyan kezeljük. Emberségesen, vagy embertelen módon...Kulturáltan, vagy úgy ahogyan napjainkban...

2011. aug. 7. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Nem csak a kapitalizmusban létezik verseny. Lásd pl.: mutualizmus (a magyar wikicikk elég gyér).
2011. aug. 7. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!