Mikor kerül sor a Planeto nevű egységes globális valuta bevezetésére?
Forrás: The Economic Collapse Blog
Vannak olyan nagy horderejű események, melyeket fontos óvatosan kezelni és csak akkor ajánlatos írni róluk, ha igazságtartalmuk egyértelműen dokumentálható. Az elmúlt néhány év során számos hír keringett az eljövendő globális valutáról, de egyik esetben sem lehetett alátámasztani a hírek megbízhatóságát. Ez most megváltozott. Az IMF Stratégiai, Irányelvi és Felülvizsgálati Osztálya által kiadott „Tartalékképzés és nemzetközi monetáris stabilitás” elnevezésű jelentés a „Bancor” névre keresztelt egységes globális valuta bevezetését javasolja, amit egy újonnan felállított globális központi bank bocsátana ki és kezelne. A jelentést 2010. április 13-án adták ki és ez esetben sajnos nem híresztelésről vagy pletykáról van szó. Nagyon is komoly javaslat ez, egy hivatalos dokumentumban, amit a világgazdaságot valójában irányító intézmény adott ki. Aki egy kicsit is figyelemmel kíséri az IMF tevékenységét tudja, hogy ha az IMF egyszer a fejébe vesz valamit, azt általában véghez is viszi. Ennek tükrében vajon mennyire valószínű az új globális valuta bevezetése? A kérdés immár legitim.
Honnan jött a név? Ahogyan az a dokumentumból is kiderül, eredetileg John Maynard Keynes, híres brit közgazdász, a Breton Woods tárgyalások során az IMF által létrehozott Globális Bank Bizottság vezetője találta ki a szót. Az IMF jelentés rámutat, hogy az SDR-ok (Special Drawing Rights, azaz Különleges Lehívási Jogok) alkalmazása csupán egy kezdeti lépés az amerikai dollárról, mint tartalékvalutáról történő átállásban és sürgeti egy valóban nemzetközi valutaegység bevezetését. A helyzet az, hogy az SDR-ok használata nehézkes. Egyelőre csak úgy működnek, hogy használat előtt vissza kell váltani őket az adott ország valutájára, ami a jelentés szerint nagymértékben korlátozza hasznavehetőségüket.
Szóval mi a megoldás?
Az IMF jelentés szerint egyértelműen egy globális központi bank által kibocsátott igazi globális valuta bevezetése.
A jelentés készítői szerint a legideálisabb az lenne, ha egyes országok azonnal a Bancort kezdenék használni, de beismerik, hogy reálisabb esélye van annak, hogy eleinte az egyes saját nemzeti valutákkal szimultán kerülne használatba.
Ki nyomtatná és bocsátaná ki ezt a valutát?
Természetesen egy globális központi bank. Valahogy úgy, mint a Federal Reserve teszi az Egyesült Államokban, azzal a különbséggel, hogy ez a bank minden nemzet felett állna, így működésébe egyetlen országnak sem lenne joga beleszólni.
Biztos vagyok benne, hogy egyszer bevezetik. Elmaradottabb országokban amúgy is divat az euro nem hivatalos használata. Nálunk is már az üzleti életbe euroba beszélgetünk.
Nem értem, hogy sok témába miért írnak be ilyen általános tagadásokat, hogy: soha, nincs nem, is lesz. Azért mert valami nem fér bele valakinek az agyába, attól még a világ változik. Sokkal nagyobb energiája van a globalizációs törekvéseknek, mint a nacionalistáknak.
10:23
Azért mondjuk, hogy soha, mert ahogy nézem az eurót se fogják 20 éven belül bevezetni, nem bírná a gazdaság, ráadásul folyton azt hallani, hogy nagy kakiban van a dollárral együtt. Meg ugye egy ilyen nemzetközi valuta bevezetésével sokan rosszul járnának, így ők egyszerűen nemet mondanának és kész. Ha lesz is ilyen nem a következő 100 évben az tuti. (Tipp: nemzetközi fizetőeszközök voltak mindig is a nemesfémek, veressél aranypénzt és azt mindenhol elfogadják :D )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!