Hol volt a Római Katolikus Egyház székhelye 1929 előtt?
Figyelt kérdés
Ma ugye a Vatikán az, amelyet a Lateráni egyezményben rögzítettek.
Forrás: [link]
De 1929 előtt amikor nem volt Vatikán állam akkor hol tartózkodott mondjuk a Pápa?
Köszönöm előre is a válaszokat
2011. jún. 3. 11:15
1/9 anonim válasza:
Ugyanott, ahol most. A különbség, hogy nem volt független állam a Vatikán.
2/9 anonim válasza:
Rómában. Miután egyesítették az itáliai államokat, köztük a Pápai Államot is (megszállták), ahogy mondani szokták, akadt egy kis joghézag. A Lateráni Zsinaton tulajdonképpen csak egy 59 éve hiányzó egyezményt pótoltak, nem volt kérdés, hogy a pápa a Vatikánban tartózkodhat-e vagy nem, továbbra is ő állt a Pápai Állam élén, csak a Vatikánon kívül de facto nem volt világi hatalma.
3/9 anonim válasza:
Római Katolikus Egyház székhelye szinte volt mindig. De volt sok ellenpápa aki más helyet jelölt ki székhelynek és néhány évtizedig egy dél-francia város volt a székhely.
4/9 anonim válasza:
ma 11:35-es épp hogy független állam volt a Vatikán a Garibaldi féle olasz egyesítésig.
5/9 anonim válasza:
1870-ben történt az egyesítés, az az utáni időszak a kérdéses.
6/9 anonim válasza:
1870-ig a Vatikán független állam volt (Nagy Károly adott neki függetlenséget még 800-ban, bár azt hiszem de facto már előtte, a 8. században Pipin is elismerte).
1870-1929 között ugyan úgy Róma volt a pápák székhelye, csak nem mint független állam.
(Az avignoni fogság pápáit kár idekeverni, az egy teljesen más történet)
7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
És az hogy a Vatikán független állam lett, mivel jobb az Egyháznak?
Végülis akkor is ott voltak, meg most is.
2011. jún. 3. 15:42
8/9 anonim válasza:
Azért nem mindegy....gondolj bele, ez olyan, mintha Budapest közepén lenne egy külön állam (mondjuk a leggazdagabb negyed), ami nem fogadja el a magyar törvényeket, nem enged be oda magyar állampolgárokat vámmentesen, nem működik semmiben sem együtt a magyar állammal, stb.. Na 1870 után Olaszország és a Vatikán között is ugyanez volt a helyzet. Olaszország nem ismerte el, hogy a Vatikánnak joga lenne a területre, műemlékekre, a postát nem közvetítette, áramot nem vezetett be oda, stb., tehát nagyon sok hátránya volt ebből a Vatikánnak. A lateráni egyezmény ezt a viszonyt normalizálta, elismerte ezeket a jogokat, a meg nem lévő intézményeket és fejlesztéseket beindították. És az sem utolsó szempont, hogy az olasz állam kárpótlásul juttatott a Vatikánnak 750 millió lírát. De nem ennyi volt az egész. Az olasz állam 1929 előtt nem ismerte el az egyházi, csak a világi házasságot. Most már az egyházit is elismerte + bevezette a kötelező iskolai hitoktatást + engedélyezte a katolikus gyülekezési jogát (korábban nem volt nekik). Cserébe a Vatikán is elismerte az olasz államot.
9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos választ :)
2011. jún. 3. 17:44
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!