A Harmadik Birodalom gazdasági/jóléti szintje fenntartható lett volna, ha nem tör ki a háború?
Németországban a reálbérek értéke 25%-kal csökkent 1933 és 1939 között. Semmiféle "jólét" nem volt egészen addig, amíg el nem indult a háború és nem hordták a megszállt területekről vagonszámra a ruhákat, cipőket, lakberendezési tárgyakat Németországba.
Az átlag német azt tapasztalta, hogy a termékek minősége romlik, rossz minőségű pótszerre cserélnek mindent, fa helyett préselt lemez, rossz minőségű (szakadásra hajlamos) gumiabroncs, pótkávé. Ez már a háború előtt elkezdődött az importkorlátozás miatt. A többség számára nem volt semmiféle jólét.
Egy réteg volt, akiknek jobb lett a helyzete: a munkanélkülieké. Az ugyanis tény, hogy kb. 3 év alatt eltűnt a munkanélküliség. A munkanélküliség nagyon magas volt, 1932-ben 30%, és ezt levitték nullára. Tehát volt a német munkásoknak egy nagy rétege, a lakosság 30%-a, akik nagyon hálásak voltak Hitlernek, és őrájuk támaszkodott a rezsim. A többségnek viszont egyáltalán nem ment olyan jól, mint egyesek képzelik.
Mivel a munkanélküliséget úgy tudták eltüntetni, hogy hitelből felpörgették a hadiipart, ezért ez fenntarthatatlan volt, és ha nem tört volna ki a háború, akkor vagy államcsőd következett volna, vagy vissza kellett volna állni egy normális gazdaságpolitikára, és akkor visszajött volna a munkanélküliség, ezzel pedig megroppant volna a náci párt népszerűsége.
ma 09:11
A pontos összetételét most nem tudom előkeresni, de tartoztak belföldi cégeknek és külföldi bankoknak (főleg amerikaiaknak, kisebb mértékben briteknek és franciáknak). Magyarországgal szemben is nagyon sok adósságot halmoztak fel abban a formában, hogy Magyarország exportált, a németek pedig nem fizettek. De ez már a háború alatt volt.
"Nem. Gyakorlatilag a gazdaság hitelre épült már 38-ban."
Én pont az ellenkezőjéről hallottam : az igaz, hogy az elején amerikai zsidó bankároktól kapott pénzt Hitler, hogy hatalomra jusson (csakúgy mint a bolsevikok Oroszországban ) de a hatalmas munkanélküliséget Hitler 6 hónap alatt felszámolta, hatalmas építkezésekbe kezdett (autópálya hálózat) , a német munkás életszínvonala volt a legmagasabb Európában 1937-ben (nem kölcsönből, hanem kemény munkával), még az angol munkások is irigykedtek rájuk.
Valahol viszont Hitler hibázott, ellenségeihez hasonló ravaszsággal kellett volna eljárnia. A háború indítása előtt rosszul mérte fel az erőviszonyokat.
Szerintem fenntartható lett volna a jóléti szint, persze csak akkor ha Sztálin 1941. augusztusában nem támadja meg Németországot, ahogy tervezte.
"Nem. elvették a gazdag zsidók vagyonát. csak egyszer tudták elvenni..."
Azok a németországi zsidók a német munkások és földművesek vére és verítéke árán szerezték a vagyonukat. Németországba senki sem hívta őket, oda saját kockázatukra üzletelni mentek.
09:20
"Én pont az ellenkezőjéről hallottam"
Rosszul hallottad.
Német államadósság: 1933 - 12,9 milliárd RM, 1939: 50 milliárd RM. Sokkal meredekebben emelkedett Hitler idején a német államadósság, mint mondjuk a magyar 2002 és 2010 között.
"amerikai zsidó bankároktól kapott pénzt Hitler, hogy hatalomra jusson"
Amikor a pártot szervezte, akkor német nagytőkésektől kapott pénzt, illetve a német nagytőke politikai szervezeteitől (pl. a Thule Társaságtól). Természetesen a német vezető üzleti köröknek erős amerikai, brit és francia kapcsolataik vannak. A zsidózást meg hagyjuk, komolytalan.
"de a hatalmas munkanélküliséget Hitler 6 hónap alatt felszámolta"
A munkanélküliség már csökkent, amikor H. hatalomra került. Nem 6 hónap alatt szűnt meg, hanem 3 év alatt.
"hatalmas építkezésekbe kezdett (autópálya hálózat)"
Az autópálya-építést Hitler folytatta, a tervek már készen voltak a Brüning-kormány idején, és már az építés is elkezdődött.
A munkanélküliséget három módon csökkentette Hitler: (1) igyekezett a nőket kiszorítani a munkerőpiacról, mert a nőnek a konyhában van a helye, (2) a hitelből felpörgetett hadiipar szívta fel a munkanélküliség egy részét, (3) más részét pedig az autópályaépítések. Az autópályaépítés sokkal kisebb tétel volt, mint a másik kettő.
"a német munkás életszínvonala volt a legmagasabb Európában 1937-ben"
Ezt az állítást semmiféle tény nem támasztja alá. A bérek csökkentek, miután szétzúzták a szakszervezeteket. A fogyasztási cikkek az importkorlátozás és pótanyagok miatt egyre rosszabb minőségűek lettek. 1936 nyarán közellátási zavar (magyarul éhínség) tört ki.
"Valahol viszont Hitler hibázott, ellenségeihez hasonló ravaszsággal kellett volna eljárnia. A háború indítása előtt rosszul mérte fel az erőviszonyokat."
Ja, úgy is lehet mondani, hogy "hibázott", meg úgy is, hogy fejjel ment a falnak, mert közveszélyes elmebeteg volt, aki katasztrófába vezette az országát.
"Szerintem fenntartható lett volna a jóléti szint"
Szerinted igen, a történészek szerint nem.
"ha Sztálin 1941. augusztusában nem támadja meg Németországot, ahogy tervezte"
Nem tervezte.
Látom igen alaposan beleástad magad a témába, viszont eléggé elfogult vagy balliberális irányba és ez nem tesz jót az ítélőképességednek.
"Mivel a munkanélküliséget úgy tudták eltüntetni, hogy hitelből felpörgették a hadiipart, ezért ez fenntarthatatlan volt, és ha nem tört volna ki a háború, akkor vagy államcsőd következett volna, vagy vissza kellett volna állni egy normális gazdaságpolitikára, és akkor visszajött volna a munkanélküliség, ezzel pedig megroppant volna a náci párt népszerűsége."
Az kőbe vésett szentírás, hogy egy gazdaságot csak hitelből lehet felpörgetni ? Valamelyik liberális közgazdász gurunál olvastad ezt ugye ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!