Lehetséges, hogy USA hanyatlásnak indul (t) és esetleg Kína lesz az új nagyhatalom?
23:13
"Ha holnap Kína azt mondja, hogy senki nem visz ki Kínából semmit, akkor gyakorlatilag az egész világ gazdasága összeomlik."
Ha Kína leállítja az exportját, akkor nem tud importálni sem. Márpedig Kína többek között olajimport-függő, vagyis import nélkül szépen megy vissza a középkorba.
Ezzel szemben a világ Kínán kívüli része aligha rendül meg abban, hogy nem tud gagyi kínai golyóstollakat vagy fogkeféket vagy hamis Nike cipőket venni.
18:44
"Kína GDPje évek óta kétszámjeggyel nő..."
Alacsony bázisról könnyű sok %-ot nőni.
"Amerikának hatalmas adósságai vannak Kína felé..."
Vagyis az USA fogyaszt (élvezi a fogyasztási cikkeket), míg Kína élvezi, hogy van egy hallom dollárkötvénye. Közben a tényleges (katonai) erő az USA-nál van. A helyzet aszimmetrikus, de kinek is a javára?
"és a tévhittel ellentétben Kínában nem csak a "gagyikat" gyártják"
Kínában mindent gyártanak, ami nem stratégiailag fontos vagy csúcstechnológia. Tehát Kína mindent gyárthat, ami a Nyugatnak kell. Amit a Nyugat nem akar, hogy Kína gyártson, azt Kína nem gyártja. Ilyen egyszerű az a kérdés, hogy mit gyárt Kína és mit nem.
"szerintem lassan köztudott tény lesz hogy Kína nagyhatalom"
Nem köztudott, hanem közkeletű tévhit. Kína regionális hatalom, vagyis az egyik legerősebb ország K-Ázsiában. Pl. valószínűleg le tudná nyomni Vietnamot, ha akarná. De pl. Taiwant nem tudná elfoglalni, arra meg esélye sincs, hogy szembeszálljon az USA-val, vagy a tengeri közlekedését megvédje az USA-val szemben. Kína NEM nagyhatalom, mert az a nagyhatalom, amely képes az erőprojekcióra nagy távolságban is, pl. óceánokon át, más kontinensekre is elérve. Erre képes az USA, vagy pl. Franciaország és Nagy-Britannia. Kína nem.
01:52
Ha a kapitalizmus hanyatlik, akkor a legkapitalistább ország, Kína, rövidesen bajban lesz.
az hogy USA katonailag erősebb lenne, azért nem teljesen nyilvánvaló szerintem. Amerika évek óta csak veszitett háborúban, azt mondtad hogy Vietnámmal max elbirna Kína mert regionális hatalom csak. Vietnámmal ebirt USA? USA haderejének egy része le van kötve (Irakban van kb 150 000, Koreában is legalább 40 000) fölösleges belemenni a számokba hogy ennek x, annak meg x+1 a hadereje, mert nem ezen múlik. Kínában sokkal motiváltabbak az emberek, szerintem. És szerintem képzettebbek is. Apám dolgozott együtt Amerikai katonákkal, és elmondása alapján elég gyatra a kiképzésük.
És koránt sem csak regionális hatalom, mivel a világ második legnagyobb gazdasága Kínáé. USA beelőzte, de USA függetlenségét 1776ba kiáltották ki, míg Kína csak a világháború után lett igazán független (1949), tehát ahhoz képest hogy ki mikor kezdte, USA eléggé meg van szorongatva. És szerintem már kezdi átvenni a helyét..
16:43
"Vietnámmal ebirt USA?"
Az USA 58 ezer embert vesztett Vietnamban, Észak-Vietnam 1,5 millió embert vesztett. Belpolitikai okokból végül az USA-nak ki kellett vonulnia.
"Kínában sokkal motiváltabbak az emberek, szerintem."
És ennek hol van köze a nagyhatalmi álláshoz? Mint említettem, az erőkivetítés képessége tesz egy országot nagyhatalommá. Hiába állna fegyverben 10 millió kínai katona, ők mit tehetnének az USA ellen? Átússzák a Csendes-Óceánt?
"És koránt sem csak regionális hatalom, mivel a világ második legnagyobb gazdasága Kínáé."
Csak hát egyik állításnak semmi köze a másikhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!