Nyugaton valójában kommunizmus van?
Ha jól értem, a Volkswagen egy félig állami tulajdonban lévő vállalat (mint nálunk a kommunizmusban), ahol a dolgozók úgy érzik, hogy a gyár az övék is (kommunista propaganda 50es évek).
A gyárak Németországban elavult módszerekkel és drágán termelnek (mint az inotai szénerőmű), miközben jóval több munkást alkalmaznak, mint amennyire a modern technológia mellett ténylegesen szükség lenne (ez is mint Inota nálunk).
A benzines autó, amit gyártanak, valójában egy elavult termék. Csak azért van rá kereslet, mert az állam támogatja (mint a Trabant gyár) azzal, hogy tolja a pénzt a kőolajiparba, hogy alacsonyabb legyen a benzinár, valamint néha a hadsereget is elküldi a megmaradt olajmezőkre, ami szintén sok pénzbe kerül.
Viszont a Volkswagen egyelőre mégis versenyképes(ahogy a kommunista gazdaság is az volt a 60as évek előtt). Ezt úgy érik el, hogy az autók többségét nem Németországban gyártják, hanem olyan helyeken, mint Ujgúria, ahol a politikai elitélteket ingyen dolgoztatják az ottani gyárban (mint a szovjet gulág, vagy a recski munkatábor)
“A dolgozók nem érzik úgy hogy az övék. Ezt a lózungot csak az ötvenes évekbeli vidéki elmaradott plebs hitte el”:
A kommunizmus bukásáig sokan így érezték, ahogy most a Volkswagen gyárbezárások ellen tüntető munkások is ezt mondják.
“A VW részvények nagyon elenyésző részvényeit birtokolja csak az egyik német tartomány.”:
2013 -ig volt egy Volkwagen act, ami az államnak vétó jogot adott minden döntésben. A részvényeseken kívül a német dolgozók képviselői(- a kommunista párt is így határozta meg magát és ugyanúgy piros színt használt, mint az IG Metall) is erős hatalommal bírnak, így most például nem tudták bezárni a gyárakat. Ha privát cégről is van szó, nagyon erősen összefonódik az állammal.
#11 "A kommunizmus bukásáig sokan így érezték"
Egyrészt kommunizmus az nem volt csak szocializmus vagyis annak gúnyolt rendszer. A hetvenes években már szinte senki sem hitt a rendszernek, inkább csak tűrte hogy legalább békében élhessenek az emberek.
“A komcsi rendszerben minden 100%-ban az államé volt, magántulajdon abszolút nem lehetett.”:
Saját lakása, autója, nyaralója lehetett mindenkinek és ezeket ki is tudták adni, a Balatonon például külföldieknek. Később megjelent a Maszek is, ami a mai kis és középvállalkozásoknak felel meg.
A nagyvállalatok voltak 100% állami tulajdonban. Wolfsburg és a kommunista Magyarország között annyi a különbség, hogy van egy Piech család, amit hízlalnak, de csak abba szól bele, hogy milyen autóból mennyit csináljanak - mint egy gyárigazgató nálunk csak túl van fizetve.
“Egyrészt kommunizmus az nem volt csak szocializmus vagyis annak gúnyolt rendszer.”:
Egész gyerekkoromban kommunizmusnak hívták ezt a rendszert. Nem fogom átnevezni csak azért, hogy véletlenül se keverjük össze egy 170 évvel ezelőtti utópiával, amit soha senki sem vett komolyan mert baromság.
“Ugyanez van itthon is például a MOL-nál vagy a közmédiáknál”:
Igen. A nyugati világ és mi is tömjük az olajipart pénzzel, meg harcolunk érte fegyverrel(ami jó drága) a harmadik világban. Még ezek után a lakossági benzinár is támogatva van külön.
“Nyaralója max a kisebb-nagyobb fejeseknek volt, az átlag embernek max hétvégi telke amit örökölt.”:
Azért egész települések éltek csak ebből a Balaton partján.
“Saját lakása 30 év OTP hitelből meg a nagypapa zacijából volt az embereknek”:
Szerencsére nyugaton meg a mostani Magyarországon már nincs így.
# 3
IDÉZLEK: "Igen, de a gyakorlatban Kádárék nem szűntették meg a magántulajdont és a piacgazdaságot. Kisebb cégeket is lehetett szabadon alapítani."
De, megszüntették a piacgazdaságot, mert nem a szabadpiaci viszonyok szabályozták a gazdaságot, hanem az állam.
Kisebb cégeket az 1980-as évek végétől lehetett szabadon alapítani, akkor, amikor a kommunista rendszer már majd 40 éve hatalmon volt.
Korábban szigorúan csak a kisipari szektorban lehetett maszek valaki, mint például kőműves, cipész, fodrász, stb.
Tehát nem lehetett szabadon vállalkozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!