Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Latin-Amerika tulajdonképpen...

Latin-Amerika tulajdonképpen az USA gyarmata?

Figyelt kérdés
A dél-amerikai országokról nem nagyon hallunk semmit, hogy lennének konfliktusaik egymással, az viszont biztos, hogy többségében rettenetesen gyülölik az USA-t, nem ok nélkül tegyük hozzá. A Narcos című sorozatban is megjelenik ez, a Gringo címkét a fehér, angolszászokra mondják, akik idegenek. Az amerikai külpolitika egyik kedvenc tevékenysége a nem USA-barát vezetők megbuktatása és vele szövetséges kormányok támogatása. Gazdaságilag is látszik, hogy az USA mennyivel fejlettebb, mint a latin-amerikai országok, nem hiába akarnak mind oda menni. Emiatt nem tudnak fejlődni rendesen vagy más okai is vannak? Argentína azért egy gazdag ország volt a múlt század elején, valamit nagyon elronthattak ott.

dec. 15. 10:11
 1/7 anonim válasza:
21%
Esetleg, ha figyeltél volna történelem órán, nem tennél fel ilyen ostoba kérdéseket.
dec. 15. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
44%
Nem.
dec. 15. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
16%
Igen, ahogy az egész EU is.
dec. 15. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
52%
Nem
dec. 15. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Telelő Teve ***** válasza:
51%

A Monroe-doktrína arról szólt, hogy az USA közelében - kvázi az Amerikai kontinensen - ne legyen ellenséges ország vagy olyan bázis amelyből fenyegetni tudnák őket, mindenki legyen az óceánok túloldalán. Így nem kell attól tartaniuk - mint nekünk itt a Kárpát-medencében -, hogy a határaik tőszomszédságában néha háború dúl ahonnan átrepülnek lövedékek, hanem az összes rivális csak hosszas hajózás után tudja megközelíteni az USA-t és esélytelen a partraszállásuk.


Ez süllyedt kudarcba a kubai rakétaválsággal, mikor Fidel Castro tárt karokkal fogadta a szovjet fegyvereket Kubában. Volt is ellene vagy egy tucat merényletkísérlete a jenkiknek. Aztán több Dél-Amerikai országban is szocialista vezetők tömegeit választották meg.


Szóval a Monroe-elv ma már eléggé halott dolog. Persze ott vannak az amerikaiak a nagyon zűrös országokban, -Chile meg a legnagyobb szövettségesük -, de Venezuelában nem igazán tudtak hatni vagy nem is akarnak beavatkozni.

dec. 15. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
44%

Az usa az összes dél-amerikai országban amelyik veszélyt jelentett rá, pucsot hajtatott végre!


szerinted ?

dec. 15. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
71%

5


Monroe-elv nem pont az amit ide leírtál, a Monroe-elv az a 19. század elején született meg, és az elv lényege, hogy az európai nagyhatalmak ne gyarmatosítsák tovább Amerikát mint kontinenst, ekkor még Amerika nem volt nagyhatalom, hogy úgy tekintsen a déli országokra, mint saját gyarmat...


Később a Monroe-elvet Eisenhower elnöksége idején újra elővették és átformálták, azóta ismerjük azt, ami elterjedt, hogy az egész Amerikai kontinens USA befolyási zónája.

dec. 15. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!