Az USA-ban tulajdonképpen néhány fejlett, élhető állam van csak?
Hát... rosszul, igen.
Ezek az USA államai:
Ez a népsűrűség megyénként:
Ez pedig a GDP:
-A keleti part északi része egy több száz kilométeres, szinte egybefüggő, több államon átívelő városkonglomerátumot tartalmaz, aminek része Boston, Washington DC, Philadelphia, Baltimore, stb. Az észak-keleti államokra sok mindent el lehet mondani, de hogy ne lenne ott semmi, alig laknának bennük, és csóró államoknak számítanak, azt semmiképp sem.
-Michigan annyira nem is gyéren lakott. Tőle nyugatra a síkságok, préri, sivatagok, Sziklás-hegység a ritkán lakott. Meg persze Alaszka.
-Hogy mi mennyire élhető... Valakinek Manhattan egy rémálom lenne, és a farmer életmódot kedveli. Megint más cserkész beállítottságú hegyi, erdei ember. Valaki pedig a tág terek szerelmese, és a prérit imádja.
Az 50 államból 31-ben van legalább 1 millió lakosú város, tehát a legtöbb helyen igenis elérhető a nagy piac minden szempontból. Chicago, Atlanta, Denver vagy éppen Phoenix nagyon komoly gazdasági központok, és aki szereti az autós életmódot, annek kimondottan élhető is.
Valóban vannak szegényebb részek, mint például a Deep South vagy Appalachia, illetve majdnem üres hatalmas területek, ahol viszont a gdp per fő egyáltalán nem vészes, főleg a turizmus miatt.
Minden nagy országot egy "kisebb" rész húz fel gazdaságilag. Oroszoknál ez Moszkva és környéke, Kínánál a partmenti területek, Amerikánál meg megint csak a partmenti területek.
De ez nem csak az adott országok méretei miatt vannak így, egyszerűen bármilyen európai országot mondasz ami gazdag, ott garantáltan ki lehet emelni pár megyét/várost. Ezt most lehetne hosszasan elemezni, hogy miért van így, ha esetleg érdekel a téma, akkor tudok ajánlani (szerintem) izgalmas könyveket. De nagyon(!!!) lebutítva annyi a lényeg, hogy a városokban állítják elő a legtöbb (gazdaságilag) értékes terméket, ami ugye a 21. században inkább szellemi termék lesz.
De ez csak nagyon lebutítva van így, szóval aki gazdaságis az ne kövezzen meg:D csak próbáltam egyszerűen elmagyarázni.
"ha esetleg érdekel a téma, akkor tudok ajánlani (szerintem) izgalmas könyveket"
Érdekelne, régóta foglalkoztat az urbanizáció, gazdaság stb téma. Különösen az USA érdekelne, de Nyugat-Európa és a Távol-Kelet is érdekes.
Egyetértek a hetes válaszolóval, minden országban egy kisebb rész adja a gazdaság nagyját.
De ez nem jelenti azt, hogy a többi rész ne lenne fejlett, élhető. Ez alapján a kis országok pl Izland amelyek kis gazdasággal rendelkeznek fejletlenebbek, és rosszabbak mint pl Kína, ahol nagy a nagy a gazdaság, de csak mert sokkal többen vannak mint bárki más (kivéve Indiát)
Amerikában van egy Montanától Arizónáig, és Kansas nyugati részétől Nevadáig terjedő rész, amit úgy hívnak, hogy az Egyesült Államok üres negyede. Itt négy nagy városon (Phoenix, Denver, Las Vegas, Salt Lake City) kívül többnyire alig vannak emberek, ami könnyen megérthető, mivel főleg hegyvidék, vagy sivatag a térség. Az emberek viszont nem szegények, mivel a turizmus, és a bőséges természeti erőforrások bőven adnak munkát annak a kevés embernek. Tehát nem ez a térség az USA húzóereje, de egyáltalán nem fejletlen. Az élhetőség szubjektív (ha valaki nem szereti a vadont, és a hegyeket, akkor ez nem neki való térség), de szerintem nagyon is élhető és ezerszer élhetőbb mint Magyarország.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!