Milyen előnyökkel és hátrányokkal járna az EU-ból való kilépés és a BRICS+ -ba való belépés?
Egy világvégéig tartó NER-t "nyerne" az ország vele.
Hogy ez előny, vagy kihalás, hát mindenki döntse el magába.
# 3
IDÉZLEK: "Igazad van, de ha visszagondolunk, nyugatról sem kaptunk a múltban sokkal jobb bánásmódot. Tudomásom szerint a magyar jobban élt már a török hódoltság alatt mint a Habsburgok alatt az adók miatt."
Hát ezt nagyon rosszul tudod. Nincs olyan komoly történész a korszakkal foglalkozók között, aki ne azt állítaná, hogy a Habsburgok országrészében éltek a legjobban a magyarok 1541-1699 között.
Gazdasági-társadalmi fejlettségben és életszínvonalban az 1541-ben három részre szakadt Magyarországból éppen a Habsburg uralom alatti terület, a "Királyi Magyarország" volt messze az első. Erdély is rendkívül elmaradott volt a Királyi Magyarországhoz képest. Tessék elolvasni valami komoly tudományos szakirodalmat a témában.
Például: Pálffy Géza: SZENT ISTVÁN BIRODALMA A HABSBURGOK KÖZÉP-EURÓPAI ÁLLAMÁBAN A MAGYAR KIRÁLYSÁG ÉS A HABSBURG MONARCHIA A 16. SZÁZADBAN
Valahogy a lakosok mindig a török uralom alatti területről, a hódoltságból menekültek tömegesen a Habsburg uralom alá, nem pedig fordítva. Ezt a következtetést már régen levonták a történészek.
II. Rákóczi Ferenc szabadságharca nem az alacsony életszínvonal miatt tört ki, hanem mert I. Lipót német-római császár és magyar király az abszolutizmus bevezetésére törekedett Magyarországon, azaz ki akarta szorítani a magyar nemességet a közhatalom gyakorlásából és azt teljesen a saját kezébe akarta venni. Rákóczi és a felkelés vezetőit a magyar nemesség rendi jogainak és privilégiumainak semmibe vétele motiválta elsősorban.
Kedves kérdező!
A magyar nemzetgazdaság legalább 75%-ban függ az Európai Uniótól és vagy 88%-ban a "kollektív nyugattól" (Európai Unió, USA, Japán, Dél-Korea). Mert ugye Japán és Dél-Korea az USA leghűségesebb szövetségesei közé tartoznak.
Magyarország gazdaságilag rövid távon életképtelen az Európai Unió nélkül, az onnan való kilépés gazdasági öngyilkosság lenne, mert kizárnak a vámunióból és elveszítjük a magyar gazdaság felvevőpiacának oroszlánrészét és az eu-s szubvenciókat.
A BRICS egy laza társulás, ott nem adnak éves szinten több ezer milliárd forintnyi szubvenciót, mint az Európai Unióban.
A BRICS tagok többsége szegény, fejlődő ország, ha oda belépünk, mi is lehetünk szegény fejlődő ország, ez az előnye.
Nagyon sokat veszítene és szinte semmit sem nyerne.
- Az Európai Unióban létezik a 4 alapvető szabadság. Az áruk, a munkaerő, a tőke, és szolgáltatások szabad áramlása.
Na ilyen a BRICS-ben nincs. Tervben sem.
- Az EU-ban Magyarországnak vétójoga van, ez egy kis ország számára hasznos tud lenni.
A BRICS-ben ilyen sincs. Ott Kína és India lemeccseli a fontos döntéseket, esetleg Oroszország szól még bele, a kis tagoknak szavuk sincs.
- Az EU támogatásokat ad(na) Magyarországnak. Bár nagyon sokat loptak, sikkasztottak ezekből, de még így is EU pénzből épült szinte minden infrastruktúrális fejlesztés az utóbbi 20 évben.
A BRICS-ben ilyen sincs. Max Kínai hiteleket kaphatnánk (így is kaphatunk), de sokkal rosszabb feltételekkel mint az EU-s pénzt.
- Az EU-ban sokféle Uniós program van, amik hasznosak. Pl Erasmus, Horizon Europe, stb.
A BRICS-ben ilyen sincs.
A legfontosabb az első ezek közül, a 4 alapvető szabadság. Ezeknek az elvesztését az átlag Magyar állampolgár is nagyon megérezné:
- nehezebbé válna a határátkelés (vegyük figyelembe, hogy sokan ingáznak, de a nyaralás is)
- sokkal drágább lenne a boltokban kb minden
- silányabb áruválaszték lenne
- hirtelen nagy munkanélküliség lenne
- hirtelen (megint) hatalmasra nőne az infláció
- hirtelen sokat esne a forint
A többi inkább bizonyos kisebb csoportoknak lenne rossz(pl egyetemisták kisvállalkozók), vagy hosszú távon jönne elő a negatív hatása (pl infrastruktúra fejlesztések elmaradása).
És mindezért cserébe Magyarország annyit nyerne, hogy részt vehet egy évenkénti csúcstalálkozón, ahol amúgy is Kína meg India dönt el mindent.
Furcsállom, hogy itt a BRICS-et nyomatják egyesek, mikor az inkább a G7 alternatívája. Az EU alternatíva inkább az Eurázsiai Unió, bár sokkal rosszabb koncepció, kevesebb tagja is van, súlya is kicsi. De szervezetileg az legalább EU-szerű igyekszik lenni (pl ott is van vámunió, gazdasági unió, kiépült intézményrendszer).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!