Az 1848-ban íródott román himnusz kiket tart barbárnak? A szövegben ugyanis szerepel a " barbár zsarnokok" kifejezés.
Ébredj fel, ó, román
Ébredj fel, ó, román, ébredj halotti álmodból,
Melybe süllyesztettek barbár zsarnokok!
Most vagy soha, teremts magadnak eljövendő sorsot,
Melynek kegyetlen ellenséged is meghajolni fog!
Most vagy soha, bizonyítsd be a világnak,
Hogy még folyik a római vér ereidben,
És hogy szívünkben még őrzünk büszkén egy nevet,
Csaták győztesét, egy nevet: Traianus!
Nézzétek, ti dicső árnyak: Mihály, István, Mátyás király,
Román nemzet, a ti dédunokáitok,
Felfegyverkezve, a ti tüzetekkel ereinkben
Mind azt kiáltjuk: „Élet szabadon, vagy halál!”
Papok kereszttel az élen! Hisz a had keresztény,
A mottó a szabadság, a cél szent,
Inkább meghalunk csatában, teljes glóriában,
Mint hogy újból rabszolgák legyünk régi földünkön.





# 30
Hivatali rendszerben nincs olyan, hogy valaki formálisan felettes, csak tényleges alá- fölérendeltségi viszony van.
Az erdélyi udvari kancellár írásban utasította Guberniumot.
Ahogy a központi, bécsi kormányszervek a Habsburg Monarchia legeldugottabb szegletét is utasították és irányították.
A Levéltári kézkikönyvben (egyetemi tankönyv) szerepel, hogy mi a központi kormányszerv, a Gubernium nem központi kormányszerv, mert nem a Monarchia központjában, nem Bécsben székelt.










# 32
Úgy látom, nem érted.
Az erdélyi udvari kancellár, mint hivatali felettes PARANCSOLHATOTT a kormányzónak és a Guberniumnak,m amelyek kötelesek voltak engedelmeskedni.
1752-től az uralkodó rendeletileg is kötelezte a kormányzót és a Guberniumot, hogy minden jegyzőkönyvét, döntését küldje meg az erdélyi udvari kancellárnak és az Erdélyi Udvari Kancelláriának ELLENŐRZÉSRE és JÓVÁHAGYÁSRA. Tehát a kormányzó és a Gubernium döntései 1752-tól csak a kancellár jóváhagyásával voltak érvényesek.










# 34
Hogyne tudta volna ellenőrizni a kancellár, hogy mi folyik Erdélyben és hogy betartják-e az utasításait. Erre voltak kialakult és bejáratott hivatali ellenőrzési mechanizmusok.
A Habsburg adminisztráció meglepően hatékony volt, még mai szemmel nézve is.
Mellesleg az erdélyi udvari kancellár egy kivétellel erdélyi magyar nemes volt, tehát rendelkezett megfelelő helyismerettel, összeköttetésekkel és gyakorlattal Erdély tartományban. Jellemzően hivatali pályájukat is Erdélyben kezdték, onnan jutottak előre a ranglétrán.










# 36
Nem ez a kérdés.
Hanem hogy ki kinek a felettese és ki kit utasított és ellenőrzött.
A főhivatalnokok pedig nem csak mulatoztak Bécsben.





Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!