Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az 1848-ban íródott román...

Az 1848-ban íródott román himnusz kiket tart barbárnak? A szövegben ugyanis szerepel a " barbár zsarnokok" kifejezés.

Figyelt kérdés

Ébredj fel, ó, román


Ébredj fel, ó, román, ébredj halotti álmodból,

Melybe süllyesztettek barbár zsarnokok!

Most vagy soha, teremts magadnak eljövendő sorsot,

Melynek kegyetlen ellenséged is meghajolni fog!


Most vagy soha, bizonyítsd be a világnak,

Hogy még folyik a római vér ereidben,

És hogy szívünkben még őrzünk büszkén egy nevet,

Csaták győztesét, egy nevet: Traianus!


Nézzétek, ti dicső árnyak: Mihály, István, Mátyás király,

Román nemzet, a ti dédunokáitok,

Felfegyverkezve, a ti tüzetekkel ereinkben

Mind azt kiáltjuk: „Élet szabadon, vagy halál!”


Papok kereszttel az élen! Hisz a had keresztény,

A mottó a szabadság, a cél szent,

Inkább meghalunk csatában, teljes glóriában,

Mint hogy újból rabszolgák legyünk régi földünkön.



#Románia #román #Románia himnusza
szept. 18. 23:19
1 2 3 4
 21/38 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
0%

Oké, akkor rövid vázlat:


1) Románia alapja Havasalföld és Moldva, 1848-ban mindkettőt az oroszok és az oszmánok uralták.

2) Erdély 1848-ban a Habsburgok fennhatóság alatt állt.

3) Az 1859-ben egyesült Havasalföld és Moldva csak 1877-ben kiáltotta ki függetlenségét.


Tehát ki volt akkor a zsarnok?

szept. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 anonim ***** válasza:
16. Kérdező megelőzött. Úgy van ahogy írta és linkekkel is alátámasztotta: Erdélyt a Habsburg uralom alatt az uralkodó által kinevezett főkormányzók vezették, akik magyarok és németek voltak. Attól függően, hogy mikor kit nevezett ki az uralkodó. Az Erdélyi Udvari Kancellária valóban Bécsben működött, és nem sok köze volt a gyakorlatban az Erdély tényleges vezetéséhez.
szept. 19. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 Jeffrey Spender ***** válasza:

# Gál Gábor


Én is írtam ki korábban egy Romániával való kérdést, és ott meg magyarellenes éllel trollkodott a félromán illető, hogy ő a magyarokat utálja.


https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__kulfoldi-politika__..

szept. 19. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 anonim ***** válasza:
21. Ne feledkezünk meg arról, hogy a román himnusz szövegét Erdélyben egy erdélyi román költő írta 1848-ban. Erdélyben a románoknak nem az oroszokkal volt vitájuk. Arról sem kell megfeledkezni, hogy a román nemzetet még korábban Bethlen Gábor sem ismerte el nemzetként csak három nemzetet ( magyar, székely és szász). Miközben egy nagyon komoly létszámú román közösség élt már akkor is Erdélyben.Visszatérve 1848-hoz. A románok azzal szembesültek, hogy Magyarország úgy akarja Erdélyt magának, hogy a románokat mint nemzetet nem akarják elismerni. Lásd a már korábban is linkelt balázsfalvi gyűlést: [link]
szept. 19. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 Jeffrey Spender ***** válasza:
Eminescu román költő meg nyílt és megveszekedett zsidógyűlölő volt, és még magyarellenességet is énekelt.
szept. 19. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 A kérdező kommentje:
15. Tévedsz. Kíváncsi vagyok a válaszokra, de nincs időm minden válaszra, hozzászólásra reagálni. Megértésedet köszönöm.
szept. 19. 20:45
 27/38 anonim ***** válasza:
25 Igen Eminescu zsidóellenes, magyarellenes és általában idegenellenes volt. Sőt, még részben románellenes is. Mert újságcikkekben még azon románok ellen is uszított, aki külföldre, például Franciaországba költöztek és nem mentek vissza.
szept. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 kürasszír ***** válasza:

# 22


IDÉZLEK: "Kérdező megelőzött. Úgy van ahogy írta és linkekkel is alátámasztotta: Erdélyt a Habsburg uralom alatt az uralkodó által kinevezett főkormányzók vezették, akik magyarok és németek voltak. Attól függően, hogy mikor kit nevezett ki az uralkodó. Az Erdélyi Udvari Kancellária valóban Bécsben működött, és nem sok köze volt a gyakorlatban az Erdély tényleges vezetéséhez."


Bocs, de nincs igazad.


Ugyanis az erdélyi kormányzó és a Gubernium hivatalosan is az erdélyi udvari kancellár és az Erdélyi Udvari Kancellária, mint Erdély legfelsőbb szintű kormányzati szervének alárendeltje volt.


A Habsburg Monarchia államigazgatását összbirodalmi szinten centralizálták, a területi igazgatási szervek, mint a Gubernium Bécsben székelő központi kormányszékek, dicasteriumok alárendeltjei voltak, a Gubernium felettes szerve az Erdélyi Udvari Kancellária és az annak élén álló kancellár a birodalmi hivatali hierarchiában.

szept. 20. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 kürasszír ***** válasza:

# 19


IDÉZLEK: "Erdélyt abban az időszakban helyben, a császár által kinevezett kormányzók ( Főkormányzók) irányították. Itt a névsor: [link] Az általad említett Erdélyi Udvari Kancellária valóban felettes szerv volt, de az a nevével ellentétben Bécsben működött. [link] Erdélyben, tehát helyben a kormányzó( főkormányzó) intézte az ügyeket ezt a tisztséget, mint a fenti névsor is mutatja volt mikor magyar és volt mikor német arisztokrata töltötte be. Gyakran német volt a főkormányzó. A gubernium (Gubernium Transilvanicum), más néven főkormányszék Erdély központi kormányszerve volt a Habsburg uralom idején, 1691-től 1869-ig. [link]


Bocs, de ez így nem igaz.


Természetesen tudom, hogy az Erdélyi Udvari Kancellária Bécsben működött, hiszen ott a nevében az "udvari", ami azt fejezi ki, hogy a Habsburg uralkodó udvarában, ami ugye bécsben székelt működik.


Annak nincs jelentősége, hogy hol működött az Erdélyi Udvari Kancellária (minden ilyen kancellária Bécsben működött, az Osztrák Udvari Kancellária, a Magyar Udvari Kancellária, a Cseh Udvari Kancellária).


Erdély "központi kormányszerve" nem a Gubernium, hanem az Erdélyi Udvari Kancellária, tekintve hogy az a Gubernium felettes, a birodalom központjában működő legfelsőbb kormányzati szerve.


Ha valami a Habsburg Monarchiában "központi", az azt jelenti, hogy a központban, Bécsben működik, tartományi, azaz Erdélyi szerv nem lehet központi.


A Gubernium hivatalosan is az erdélyi udvari kancellár és az Erdélyi Udvari Kancellária, mint Erdély legfelsőbb szintű kormányzati szervének alárendeltje volt.


A Habsburg Monarchia államigazgatását összbirodalmi szinten centralizálták, a területi igazgatási szervek, mint a Gubernium Bécsben székelő központi kormányszékek, dicasteriumok alárendeltjei voltak, a Gubernium felettes szerve az Erdélyi Udvari Kancellária és az annak élén álló kancellár a birodalmi hivatali hierarchiában.

szept. 20. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 anonim ***** válasza:
22"Ugyanis az erdélyi kormányzó és a Gubernium hivatalosan is az erdélyi udvari kancellár és az Erdélyi Udvari Kancellária, mint Erdély legfelsőbb szintű kormányzati szervének alárendeltje volt." Formálisan igen, de Bécsből nem rohangált az Erdélyi Udvari Kancellár Erdélybe a tartományt irányítani. Erdély tényleges vezetője az uralkodó( császár) megbízásából a főkormányzó volt. A gubernium (Gubernium Transilvanicum), más néven főkormányszék Erdély központi kormányszerve volt a Habsburg uralom idején, 1691-től 1869-ig. [link]
szept. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!