Az 50-es években az USÁ-nak hogyan volt annyi pénze, hogy a háború után még 10 év se telt el, de már mesebeli életszínvonalat tudott biztosítani a polgárainak, emellett volt pénze hidrogénbomba-arzenált építeni és az űrprogramot is fejleszteni?
A háború nem csak vér, meg szenvedés, hanem óriási üzlet.
Ezen keresték a legtöbb pénzt.
Egyrészt nem kellett foglalkozniuk az újjáépítéssel, ami egész Európát és az Szovjetuniót is lefoglalta, másrészt győztesként kapott egy csomó jóvátételt, amit ugye az újjáépítés szükségtelensége miatt másra is fordíthatott, harmadrészt ő uralta a világ harmadának (és a legfejlettebb harmadának) a piacait és a másik harmadának (harmadik világ) is a java részének a piacára eléggé nagy befolyással bírt (pl. Latin-Amerika), tehát onnan is folyt be pénz, harmadrészt pedig, a Szovjetunióval ellentétben, csomó olyan országtól kaphatott államközi kölcsönt, mint az Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, vagy Japán, akik úgy is adtak neki, hogy már gatyáig el volt adósodva. Ezt a Szovjetunió nem tehette meg, mert ki adott volna neki kölcsönt. Magyarország?
Az USA az egész hidegháborús fegyverkezési versenyt javarészt hitelből pénzelte, de ők megtehették, míg a szovjetek csak azzal gazdálkodhattak, amit ők maguk megtermeltek.
"a háború után még 10 év se telt el, de már mesebeli életszínvonalat tudott biztosítani a polgárainak"
Mesebeli életszínvonal a mesékben van. Az amerikai életszínvonal a háború előtt magasabb volt, mint a nyugat-európai. Csak Svájc közelítette meg az amerikai szintet a háború előtt. A II. világháború után nem történt más, mint hogy ez a helyzet fennmaradt.
Az űrprogram a csúcspontján (1966-ban) az amerikai szövetségi költségvetésnek csak 4,4%-át emésztette fel, a védelmi kiadások pedig a szövetségi költségvetés kb. 35%-ára rúgtak a 60-as években. Az amerikai gazdaság összteljesítményéhez képest ezek nem túl nagy számok. Hidrogénbombákat gyártani egyébként olcsóbb, mint egy erős konvencionális fegyverzetű hadsereget fenntartani, noha az USA-nak olyanja is volt.
Az USA és Európa gazdasági fejlettsége közti rés a II. világháború miatt tágult, mert Európát pusztította a háború, az USA-t nem. Később ez a rés szűkült.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!