Az amerikai Republikánus párt hogy maradt meg ennyire komoly konzervatív pártnak, míg az európai jobboldalt teljesen bedarálta a liberalizmus?
Az európai jobboldali pártok többségét szinte semmi nem különbözteti meg a balos-liberális pártoktól.
Vegyük az Egyesült Királyságot, ami a választási rendszer szempontjából a legjobban hasonlít az USA-hoz. Ott is ugye két nagy párt harcol egymással, a többinek nincs esélye. A Konzervatív pártnak jelenleg egy bevándorló hátterű vezetője van, és a pártnak van saját lmbtq szárnya is. És egyáltalán nem küzdenek a woke ellen.
De több európai jobboldali pártnak is fekete vagy arab vezetője van és ha jól emlékszem a dán Konzervatív párt elnöke pedig homoszexuális.
Ezzel szemben a Republikánusok harcolnak a bevándorlás és a woke ellen, ellenzik az abortuszt, halálbüntetés pártiak, keresztények és mindig fehér férfi az elnök jelöltjük.
Mi a titkuk? Az európai jobboldali pártokat maga az EU fojtja meg?
Ez mondjuk nem igaz. Amerikában a republikánus pártnak egy irányba kellett mennie. Míg az EU-ban két irányba is lehetett, mivel a legtöbb rendszer nem kétpárti.
Amerikában amikor Trump nyert, akkor a republikánusok eldöntötték, hogy akkor beleállnak ebbe, mert így nyertek és kimentek szélsőjobboldalra. Ezzel szemben az EU-ban nem kellett sosem így elköteleződni, így voltak egyrészt a mérsékelt jobbosok és lettek a szélsőjobbosok. És a valóság az, hogy a mérsékelt jobb még mindig erős, csak te ezt - valótlanul - bedarálásnak hívod.
"Az európai jobboldali pártok többségét szinte semmi nem különbözteti meg a balos-liberális pártoktól"
Egyrészt de.
Másrészt, pont azért áll pl. nagyon szarul az EU, amikor versenyképességről beszélünk, mert jobbosok vezetik az EP-t is. Mindenki a saját szuverenitását helyezte előtérbe és így töredezett lett az EU-s piac, ami árt a versenyképességnek.
"A Konzervatív pártnak jelenleg egy bevándorló hátterű vezetője van, és a pártnak van saját lmbtq szárnya is"
Ez egyáltalán nem jelent semmit. Pl. Fro-ban a bevándorlás támogatása kifejezetten jobboldali volt mindig is. Az első generációs bevándorlókat 50-60 éve pont a jobboldal hozta be, egyébként pont úgy, ahogy nálunk most a fidesz.
Ezek tipikusan a "dolgozni jönnek csak" és a "nem maradnak itt" szövegek között történt. Aztán ott maradtak.
"És egyáltalán nem küzdenek a woke ellen."
Woke-nak lenni annyit jelent, hogy nem vagy fasiszta. Egy mérsékelt jobbosnak teljesen okés az, hogy nem fasiszta, így simán lehet woke.
Ennek nincs köze önmagában a jobboldalisághoz.
"De több európai jobboldali pártnak"
Igen, mert különbség van a mérsékelt és szélsőjobb között. Szélsőjobb körökben van baj a melegekkel, mérsékelt jobb körökben nem.
De ettől egyébként még jobboldali pártokról van szó.
"Ezzel szemben a Republikánusok harcolnak a bevándorlás és a woke ellen, ellenzik az abortuszt, halálbüntetés pártiak, keresztények és mindig fehér férfi az elnök jelöltjük."
Igen, ők fasiszták, ezért igazak a fentebbiek.
"Mi a titkuk? Az európai jobboldali pártokat maga az EU fojtja meg?"
Az EU jobboldali és meg is sínyli a néppárti vezetést. Ahogy írtam, a versenyképességünkben szarul állunk emiatt a nagy jobboldaliság miatt.
Sokat tévedsz kérdező.
Először is az Egyesült Királyságban nem csak 2 párt küzd, bár igaz, hogy miniszterelnököt állítani csak 2-nek van esélye, de az USA-val ellentétben itt a kisebb pártok is nyerhetnek helyeket, lokális szinten különösen.
A Liberális Demokraták 2010-2015 között a konzervatívokkal kormányoztak közösen pl. Aztán ott vannak Skócia, Wales és Észak-Írország regionális pártjai. Skóciában az SNP kormányoz és a mostani parlamenti választásokon SNP vs Munkáspárt küzdelem lesz várható a legtöbb körzetben.
Említésre méltó ezeken kívül a viszonylag még új Reform, amely az UKIP utódja, és bár sok parlamenti helyre nincs esélyük, a szavazatok egy jelentős részét elviszik.
Az USA-ban ezzel szemben 95+% a demokraták + republikánusok közös szavazataránya, ez sokkal inkább kétpártrendszer mint az UK.
Másodsorban a nyugat-európai jobboldal volt hagyományosan az aki bevándorláspártibb volt mindig is, gazdasági okokból. Ugyanúgy, ahogy ma Mo.-n a Fidesz az aki behívja a vendégmunkásokat. A II.vh után Nyugat-EU-nak sürgősen munkaerőre volt szüksége, ezért támogatták Franciaországban az észak-afrikai munkások beáramlását. És egyébként nem is volt sok probléma eleinte az első generációsokkal, emiatt senki nem gondolta volna, hogy problémák lehetnek az utódaikkal később.
Briteknél dettó, a Tory-k sokkal többet kormányoztak a 2.világháború óta mint a Munkáspárt, a bevándorlók beáramlása viszont folyamatos volt a Toryk alatt is. Azért szokták sokan tévedésből a Munkáspárt számlájára írni a bevándorláspártiságot mert a 2000-es években mikor ők kormányoztak akkor látványosan megugrott az évi bevándorlás, de milyen ironikus, ezek a bevándorlók többnyire a 2004 után csatlakozott EU-s országokból jöttek. A Brexit óta pedig újabb rekordot döntött a bevándorlók száma, de ezek már ismét a volt brit gyarmatokról jönnek többnyire, nem pedig Európából. És lám, ez megint konzervatív kormány alatt történik/történt.
Ami pedig az USA republikánusokat illeti, az előválasztáson 5 jelöltből 2 nem fehér férfi volt. Ha Donald Trumpnak nem lenne ez a hatalmas kultusza akkor Nikki Haley, egy indiai származású nő lett volna a jelöltjük, mert ő végzett 2.-ként.
És az abortusszal kapcsolatban is sok a félreértés. Nem az európai jobboldal az ami abortuszpártibb hanem inkább konszenzusosabb mint az USA-ban a republikánusok. Az USA államai elmentek különböző szélsőségekbe, egyes államok teljesen betiltották, míg más államok a születésig engedélyezik.
Európában mindkettő túl szélsőséges lenne, helyette inkább egyfajta köztes megoldás van. Legtöbb országban 12-18 hét között van engedélyezve. Plusz számos helyen, pl. Magyarországon is, nőgyógyásszal kell konzultálni abortusz előtt. Az USA-ban ez utóbbi a női jogvédők körében pl. kiverné a biztosítékot. Sőt, a Roe vs Wade előtt az USA abortusztörvényei úgy zusammen sokkal megengedőbbek voltak mint a legtöbb európai országé, mert az 24. hétig garantálta az abortuszhoz való jogot. Európában meg jelenleg sehol nem engedélyezett alapesetben 24 hét után (esetleg bizonyos esetekben mint pl. betegség, nemi erőszak egyes országokban). A legtöbb európai abortusz szabályozás, ideértve a magyart is, alkotmányellenesnek számított volna az USA-ban mialatt érvényben volt a Roe vs Wade.
Számos republikánus politikus van az USA-ban aki pl. a 12 heti határidővel kiegyezne, még akkor is ha ő maga abortuszellenes, mivel ott annyira szélsőséges a két tábor.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!